מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

אנשי הכפר: סיפורה של שלוחת עיינות במכינת אדרת שהוקמה בלב כפר נוער

הם הקימו את שלוחת עיינות של מכינת אדרת בעיצומו של הריון מתקדם לתאומים, וכעת הילה גרשמן ומתן הופמן מביטים לאחור על תקופה מלאת סיפוק, הגשמה והקמת תא משפחתי במעטפת אוהבת של עשרות חניכים. מיורטים מונגוליים, דרך לאה גולדברג ועד קייטנה אקולוגית: הצצה מעוררת פליאה למה שקורה בימים אלה בכפר הנוער עיינות

ראשון, 03 מרס 2019 16:02

אחרי שבחנו עשרות מקומות כדי למצוא את המיקום המיטבי בו יקימו את שלוחת עיינות של מכינת אדרת, החליטו הזוג הצעיר הילה גרשמן ומתן הופמן לבסס את המכינה הצעירה בלב ליבו של כפר הנוער עיינות שבגן רווה. "זו אינה שכירות, אלא שותפות מלאה עם כפר הנוער, ברמת המכינה ובוועד המנהל. הקמנו שבעה יורטים (אוהלים מונגוליים) שבהם החניכים ישנים, הלמידה מתקיימת ברפת הישנה של כפר הנוער שהוכשרה לצורך שלנו. הרפת הזו, אגב, הייתה הרפת הראשונה בארץ שבה נשים הוכשרו להיות פועלות", מספרת הילה גרשמן, שעומדת בראש המכינה יחד עם בן זוגה מתן הופמן. יום לפני פתיחת המחזור הראשון של המכינה, נולדו לשניים תאומים, נבו ודרור. עם תחילת מחזור ג' יחגגו השניים שנתיים.

51475087 2262727627332743 6050780399397765120 oמתן והילה עם התאומים דרור ונבו

הייחודיות שבעשייה המכינתית בשלוחת עיינות היא הדגש על הקהילתיות והחיים לצד כפר הנוער השוקק חיים, תוך התבססות על ערכי אקולוגיה וקיימות. "החניכים מקדישים עשר שעות בשבוע לעבודה קהילתית: חצי מהם עובדים במשק החקלאי עם הפנימיסטים; בנוי, בפינת חי, בפרדס, במחלבה, בתחזוקה ובאחזקה. חצי שני הולכים לתגבר לימודית את התלמידים של כפר הנוער", סיפרה גרשמן. בנוסף, חניכי המכינה והפנימיסטים מתנדבים יחד אצל משפחות שלהן ילדים עם צרכים מיוחדים בנס ציונה, או מבקרים קשישים במועצה האזורית גן רווה. לפי גרשמן, במהלך הזה יש גם ראיה לעתיד: "חוץ מדוגמא אישית, מעצם הנוכחות שלהם בכפר, הציפיה שלנו היא שהחניכים יובילו את נושא המעורבות החברתית והעשייה, ויעודדו את תלמידי הכפר לצאת גם כן למכינות ולשנות שירות. מה שמיוחד בעשייה הזאת הוא הפן השיתופי שבביצוע המשימה – בסוף כל מפגש יש שלושה אנשים שמרוויחים ממנו; גם חניך המכינה, גם תלמיד כפר הנוער וגם האדם שאותו הם פוגשים יחד".

שניהם עובדים סוציאליים בהכשרתם, וברוב הזמן עסקו בחינוך ובעבודה סוציאלית. במהלך שליחות שעשו בארצות הברית, הילה עבדה בתנועת הצופים ומתן עבד בשומר הצעיר. עם מימוש החלום שבמסגרתו הקים הזוג מכינה יחד, כעת השניים משתדלים להדגים לחניכים כיצד מתקיימת שותפות מלאה וניהול בית בריא. "הדומה בין גידול תאומים ליצירת מכינה זה שאת שניהם צריך לעשות באהבה גדולה ובאמונה בדרך. אנחנו מחנכים לחיי שותפות וניהול קבוצה, ממש כמו משפחה; אנו משתדלים להוות דוגמא לזוגיות בריאה ולאורח חיים שיתופי. הילדים שלנו זוכים בארבעים ושניים אחים גדולים, ואנחנו מגלים מידי יום שגם אמפתיה, חמלה ועדינות הם ערכים משמעותיים ללימוד בשנת המכינה", צוטטו גרשמן והופמן בפוסט פייסבוק שהוקדש ליום המשפחה. 

יורטים
היורטים בהם מתגוררים החניכים

"היינו המחזור הראשון, וכמו כל מחזור ראשון דאגנו להכשיר את המקום לנו ולדורות הבאים – בניה של פינות ישיבה, רכישת ציוד חדש, להקים את מתחם המגורים וגם ליצור דברים מעולם התוכן. כתבנו תיקי חפיפה שישמשו להפקת לקחים ולמידה מטעויות, יצרנו מנגנון של שימור ידע ארגוני להמשך הדרך ובנינו את העבודה הקהילתית מאפס. בגדול הבנו איך כל הדבר הזה אמור להתנהל, תיקנו ושיפרנו", אמר עדו פריזר, בוגר מחזור א' של מכינת עיינות. אמנם חניכי המכינה נמצאים רבות בגבולות כפר הנוער והתלמידים, אך פריזר מספר כיצד העשייה שלהם יוצאת פעמים רבות מגבולות הכפר: "בחופשת הפסח ארגנו את קייטנת "טבעלנד", שמטרתה הייתה להעביר את הרוח האקולוגית של המכינה בהנאה ובילוי בחוץ; ביום ספורט, יום הישרדות ויום חיות. לקחנו את הילדים לפינת החי בכפר, יצרנו להם משחקים והצגות והמצאנו ריקודים. זו הייתה חוויה מדהימה, והסיפוק היה אדיר אחרי שהילדים השאירו לנו ציורים למזכרת".

"הגעתי למכינה בזכות מתן והילה, שאותם הוצאתי לשליחות בארה"ב לפני מספר שנים במסגרת תפקידי בסוכנות היהודית", שיתף משה לוי, מרצה במכינה שלומד עם החניכים סוגיות מארון הספרים היהודי. "הייתי האיש בסוכנות שריכז את ההכשרה וההכנה של הזוג להתמודדות עם יהדות התפוצות וטקסטים יהודיים שנפוצים שם". נראה שהיחס האישי והחם שהעניק לוי לזוג הותיר בהם טעם טוב: מיד שזה חזר ארצה משליחות, השניים התעדכנו על כך בפייסבוק וגייסו אותו לסגל המרצים של השלוחה המתפתחת. "מתן אמר לי שאני האדם היחיד שהצליח להעביר לו את כתבי אברהם אשל, שהיה מגדולי ההוגים של המאה העשרים באמריקה", אמר לוי. תקופה ארוכה שהוא לא עבד עם צעירים ישראלים, אך במהרה הוא גילה שדווקא הניסיון שצבר בעבודה עם נוער מארצות הברית עורר בחניכי המכינה את ניצוץ הסקרנות, ואת ההבנה שהיהדות היא אינה ואקום שמיוצגת על ידי זרם אחד.

פיסטוברג
חניכי המכינה במחווה לקהילה היהודית בפיטסבורג בעקבות הירי בבית הכנסת

"היה חשוב לי להעביר לחניכים שאת התכנים שאנחנו שוקדים עליהם במכינה גם לומדים יהודים בעולם, שאינם חווים את המציאות הישראלית שלהם. זו הייתה שנה מדהימה; לחבר'ה היה רצון עז לטעום גם מתוכן שלא בהכרח מובן מהרגע הראשון. סימני השאלה ועיני העגל שהופנו אלי היו הסיפוק האדיר שבלראות צעירים שגדלים עם ארון הספרים היהודי ומתמודדים אתו. בפעם הראשונה שהבאתי קטע מחז"ל הם עוד היו בתדהמה, אבל במהרה הם נפתחו לתוכן הייחודי לעם הספר: למדנו תנ"ך, יהודה עמיחי ולאה גולדברג – פתאום הכל הפך רלוונטי למציאות המכינתית שהם חווים", סיפר לוי בהתרגשות. את שנת הלמידה עם חניכי המחזור הראשון הוא חתם במילים אלה: "ראינו, טעמנו, כעת קחו על זה בעלות – כל אחד מכם יכול בכוחו שלו לרצות להיות חלק מהשיח היהודי הזה".

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 314 | 27.9.2020 | י' תשרי התש"פ שישי, 25 ספטמבר 2020 14:37
דף עדכון 313 | 13.9.2020 | כד' אלול התש"פ רביעי, 09 ספטמבר 2020 23:52
דף עדכון 311 | 31.8.2020 | יא' אלול התש"פ ראשון, 30 אוגוסט 2020 23:14
דף עדכון 310 | 24.8.2020 | ד' אלול התש"פ ראשון, 23 אוגוסט 2020 00:12
דף עדכון 309 | 17.8.2020 | כז' אב התש"פ ראשון, 16 אוגוסט 2020 23:52
דף עדכון 308 | 10.8.2020 | כ' אב התש"פ ראשון, 09 אוגוסט 2020 00:44

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.