מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מכינת "חמש אצבעות": כך תרבות גופנית בונה חוסן נפשי

הכושר הגופני בשנת המכינה נתפס על ידי רבים כחלק מההכנה לשירות בצה"ל. מכינת חמש אצבעות מציעה לבחון את הנושא מחדש, ודווקא להסתכל על הספורט ככלי לפיתוח חוסן נפשי ולהתמודדות יעילה עם מצבי קושי. דרור ינאי, ראש מכינת "חמש אצבעות", מספר על החוויות עם סיום המחזור הראשון במכינה בטור מיוחד

שני, 27 יולי 2020 00:15

"דרושים מאוד חוגי התעמלות. הכל מבינים זאת יפה, מדברים על כך מזמן. אך ברוסיה כמדומני, לא שמענו עדיין על חוג התעמלות אחד אצל הציונים. בשעה של צורך, מתברר כי הנוער היהודי חלש הוא, חסר אונים, ולכן בהכרח - רך לבב. זה בהחלט אינו מוסיף לעמנו כבוד בעיני הנכרים, ואף לא בעיני עצמנו. אך תחת כל הדיבורים הרבים צריך לאסוף עשרה אנשים ולייסד חוגי מתעמלים ראשונים – לקנות משקולות, להתקין מקבילית, כל אלה זולים מאוד.

בעקבות אימונו והתפתחותו של הרצון מתחזקים אצל הספורטאי גורמים אחרים, הקשורים בו - מרץ, עמידה על הדעת, משמעת עצמית, קור רוח, העזה, והעיקר אומץ לב - התגברות על הפחד שבקרבו".

 (מתוך ספרו של משה בלע - עולמו של ז'בוטינסקי, עמוד 132)

בתחילת יוני הסתיים לו המחזור הראשון של מכינת חמש אצבעות. 26 חניכים, בנים ובנות, סיימו תהליך אישי וקבוצתי המתפרס על פני 10 חודשים. המשותף לכל אחד ואחת מחניכים אלו, הוא זיקה לפעילות גופנית. וזאת מתוך אמונה שזו יכולה לעצב את אישיותו של האדם - להעניק לו תחושת מסוגלות וחוסן פנימי אשר יסייעו לו להשפיע בעתיד בכל אשר ייבחר.

WhatsApp Image 2020 07 22 at 19.00.14 2 copyחניכי המכינה

שנת המכינה מתמקדת בשלושה צירים מרכזיים הפועלים במקביל. הציר הראשון הינה העמקה והתנסות בחוויה הפיזית-מנטלית. אורח החיים במכינה מייצר תרבות גופנית ועיסוק יום-יומי בחיבור בין הגוף לנפש. יום שגרתי במכינה נפתח בשעה 06:30 בבוקר, באירוע אותו אנו מכנים "הרגל גופני". בפועל, החניכים קמים, מבצעים חימום תנועתי, עובדים עם דילגית, מטפסים על חבל, ומבצעים תרגילי יציבה.

הציר הראשון הינה העמקה והתנסות בחוויה הפיזית-מנטלית. אורח החיים במכינה מייצר תרבות גופנית ועיסוק יום-יומי בחיבור בין הגוף לנפש

בשלב מאוחר יותר של השנה, לאחר שבנינו הרגלים נכונים, כל אחד מהחניכים מייצר לעצמו את ההרגל הגופני המותאם לו, ועובד על חולשותיו. בנוסף לכך, ישנו דגש רב על תורת אימון, והתנסות בבניית אימונים, הקפדה על תזונה ואורח חיים בריא ומאוזן.

הציר השני, הינו "הציר העיוני". אנו מאמינים שידע ברזי ההיסטוריה והעולם הינו כלי הכרחי להתבוננות פנימית וחברתית. האדם זקוק להיות ער לעולמו תוך דיון פנימי ואינטלקטואלי בהנחיית מנחים ומרצים מתחומים שונים. זוהי מטרה חשובה במעלה של הארגון, שחניכיו יגבשו את תפיסת עולמם על פי התעמקות בידע אותו ירכשו במהלך שהותם במכינה. לאורך השנה, ישנם קורסים מעולמות תוכן שונים במכינה מעמידה בפני קהל, עד להיסטוריית מדינת ישראל, יזמות, פילוסופיה, וישנו דגש רב על הקניית ידע בכל הקשור לעולם התוכן של חמש אצבעות - תרבות ספורט בארץ ובעולם, תורת אימון ופיזיולוגיה ופילוסופית חמש אצבעות כארגון וכדרך חיים. סקרנות וחדוות למידה עצמאית, הינם עקרונות בהם אנו מאמינים. עידוד חניכי המכינה בהעמקה וחקר של עולמות תוכן שונים.

הציר השני, הינו "הציר העיוני". אנו מאמינים שידע ברזי ההיסטוריה והעולם הינו כלי הכרחי להתבוננות פנימית וחברתית

הציר השלישי, והחשוב ביותר, הינו ציר ההשפעה. לאורך השנה, ישנם פרויקטים קבועים בסביבתה של המכינה, הממוקמת בזכרון יעקב.

WhatsApp Image 2020 07 22 at 19.00.15חניכי המכינה

לכל אחד מהחניכים ישנו פרויקט אישי - העברת תכנים קבועים בגן לילדים עם מוגבלויות פיזיות, מפגשים שבועיים עם ניצולי שואה, העברת תכנים במועדוניות אחר הצהריים, קידום אירועי תרבות במרכז חמש אצבעות לקהילה המקומית ועוד. בנוסף, חניכי המכינה משתלבים באופן קבוע בפעילות השוטפת של ארגון חמש אצבעות - קבוצות הליבה לגילאי חטיבות הביניים, סמינרים וסדנאות לקבוצות ספורט, בתי ספר, ויחידות צבאיות המגיעות למרכז חמש אצבעות. בכל שבוע חוץ, מרמת הגולן, שבוע דרום, יהודה ושומרון, חניכי המכינה מייצרים שיתוף פעולה עם הקהילה המקומית אליה אנו מגיעים. מטרתנו היא לחשוף את פילוסופיית חמש אצבעות, כיצד החיבור בין הגוף לנפש יכול לייצר ערך ומשמעות לאינדיבידואל המרגיש תחושת שייכות בתוך קבוצה אנשים מסוימת.

הציר השלישי, והחשוב ביותר, הינו ציר ההשפעה

המחזור שזה עתה סיים, אחוז גבוה מהחניכים מתגייס ליחידות העילית של צה"ל. גם חלק מנשות המחזור החליטו והתקבלו ליחידות קרביות. חשוב לציין שלא כך אנחנו מודדים את הצלחתנו. הצלחת המכינה תימדד בהמשך חייהם של הבוגרים. לא משנה מה יבחרו לעשות בעתידם - זה יכול להיות עריכת דין, מורה בבית ספר, רופא, איש צבא או מאמן בחמש אצבעות. בכל שלב בחייהם, שיהיו מונעים מתוך תשוקה ורצון להשפיע על סביבתם בכדי לייצר ולבנות חברה ערכית יותר.

דרור ינאי, ראש המכינה

לאתר מכינת "חמש אצבעות" >>

סרטון התדמית של "חמש אצבעות">>

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.