המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מצדיעות לנשים משפיעות: חניכות מציינות את יום האישה 2019

גייסנו שלוש חניכות ממכינות שונות ובוגרת אחת לכתוב על נשים מעוררות השראה, שבכוח הרצון וההתמדה הובילו לשינוי משמעותי בחברה, בחינוך ובמדע – בישראל ומחוץ לה. התוצאות לפניכם

שישי, 08 מרס 2019 00:09

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

סביון צורף, חניכה במכינת גל, על מישל אובמה

יום האישה הינו הזדמנות נהדרת לתת כבוד לנשים חזקות אשר עשו שינוי והשפיעו בעולם, גם כשלא ניתן להן הכוח והיו צריכות להילחם עבור הצלחתן.

בחרתי להתמקד באישה אשר עבורי מהווה דמות להשראה - מישל אובמה - הידועה בתור אשת הנשיא ה-44 של ארה"ב, ברק אובמה - אך אני בחרתי דווקא להתמקד בהצלחתה ודרכה הייחודית מבלי לייחס אותה לגבר אליו היא נשואה, לספר את סיפורה בזכות עצמה.
מישל אובמה נולדה וגדלה בעיירה דרומית לשיקגו, והיא צאצאית של עבדים ממוצא אפרו-אמריקאי - התחלה לא צפויה להמשך מסלול חייה המוכר כגברת הראשונה של ארה"ב. כבר כתלמידה היא השקיעה בלימודיה, השיגה תארים ואות הצטיינות במסגרות בהן למדה, ואף הגיעה ללימודי משפטים באוניברסיטה הנחשבת "הארוורד". במהלך כל שנות לימודיה פעלה אובמה בתחום זכויות המיעוטים בארה"ב ובסביבתה.
אחד מציטוטיה האהובים עליי, אשר מאפיין את רוחה: "אתה עובד קשה עבור מה שאתה רוצה בחיים, כי מילתך היא שטר החוב שלך, ואתה עושה את מה שהתחייבת לעשות, אתה מתייחס לאנשים בכבוד, אפילו אם אינך מכירם, ואפילו אם אינך מסכים עמם". מישל פעלה רבות והשתמשה בכוחה והשפעתה כגברת הראשונה של ארה"ב בתחומי יחסי אנוש, בריאות וחינוך, ושמה דגש והשקעה רבה בילדים ונוער. מישל נחשבת לאישה כריזמתית וחזקה בעיניי, נואמת מוכשרת ועצמאית. בתור אישה, אפרו-אמריקאית, היא מוכיחה לעולם כי תוך עבודה קשה הכל אפשרי, וכי הסוד הוא להילחם על מטרותינו ללא פשרות.

סביון ומישל

נוי עזריה, חניכה במכינת מלח הארץ, על מרים פרץ

‏ברצוני לספר על מרים פרץ - כאישה המעוררת בי השראה.
‏את מרים הכרתי במסגרת לימודיי בבית הספר היסודי שבגבעת זאב. זכיתי ללמוד בבית הספר אשר אותו ניהלה מרים פרץ במשך שנים. ‏זכיתי ליהנות ממוצא פיה ולא רק בין כותלי בית הספר. ‏מרים היא אשת חינוך מהמעלה הראשונה. אהבת הארץ הוא נושא חשוב למרים - וניכר שהוא בנפשה. ‏היא חנכה אותנו לציונות ואהבת המולדת, לערבות הדדית, צניעות ואהבת הזולת. מרים דחפה אותנו לחקור את שורשנו, להקשיב לאחר וסייעה לנו להבין שהחוסן שלנו תלוי בנו וביכולת שלנו להכיל דעות שונות מדעותינו.

מרים העירה בי את הרצון לחיות חיים משמעותיים ולהיות פעילה למען החברה. אני למדה ממנה שלמרות שקשה במדינה ובחיים עלינו לזקוף קומה כעם יהודי גאה ולהמשיך הלאה.
מרים שכלה את שני בניה ובחרה להתמקד בחיים ובמשמעותם; בעשיה חינוכית ובהעצמת דור ההמשך, ולא בשכול ובכאב. כל זאת היא עושה מתוך אחריות ואהבת העם היהודי.  באופן אישי, חלק מהבחירה שלי בידית שנת מכינה לפני הצבא מושפעת מפועלה של הגברת מרים היקרה.

נוי ומרים

אבישג וירט שלום, בוגרת מכינת מדרשת השילוב בנטור, על הנרייטה סאלד

התבקשתי לכתוב על אישה מעוררת השראה. למען האמת, התקשיתי להתמקד ולבחור. שאלתי חברות ובנות משפחה- מהי אישה מעוררת השראה? האם אישה שפעלה למען זכויותיי כאישה ומעוררת בי את יצר האקטיביזם? האם אישה שהקדישה את חייה ליצירה בתוך עולם גברי ברובו? האם אישה שנשיותה בולטת באופן מיוחד?

בסופו של דבר, בחרתי בהנרייטה סאלד, בעיקר כיוון שהיתה אישה של חסד ואהבה – ומהם יצרה ופעלה. הנרייטה הייתה בת משפחה ומורה. לרעיון הציוני התחברה כפתרון למכאובי היהודים באירופה. היא פעלה רבות למען בריאות האוכלוסייה בישראל והקימה את ארגון "הדסה" שעסק בחלוקת מזון, טיפול, והוראת הסיעוד.  היא אחת ממובילות "עליית הנוער", והקפידה לשוחח עם כל הנערים והנערות. היא הייתה לאישה הראשונה שלמדה בבית המדרש הקונסרבטיבי לרבנים, וחברה ב"ברית שלום".

דמותה של הנרייטה, הנובעת מבין מכתביה ובעיקר ומבין מעשיה, מסמלים עבורי יותר מכל את אהבת האדם. הנרייטה חייה בעידן של אידיאולוגיות גדולות, לאומיות והפיכות והיא, לעומת כל אלו הפנתה את כל תשומת ליבה אל היחידים והיחידות. היא הקדישה את מפעלה דווקא לאנשים והנשים שמאחורי אותם רעיונות גדולים של עליה והקמה ובכך הייתה ייחודית ויצירתית. הנרייטה מעוררת השראה באבחנה הפשוטה, החומלת והאנושית של המציאות. אני רוצה לקוות, שנוכל להבחין בנשים והאנשים סביבנו ובצרכיהם- והם אלו שיובילו אותנו לפעול, ברגישות וחמלה.  

אבישג והנריייטה

עומר נוי, חניכה במכינת בינ"ה, על מארי קירי

״אדם אינו צריך לפחד משום דבר, הוא צריך רק להבין״, אמרה מארי קירי. בתור חניכה במכינת בינ״ה, שאבן יסוד משמעותית בה היא ההשתוקקות לידע ולהבנה מעמיקה, אני מוצאת את אמרתה מעוררת השראה, וכן גם את דמותה- אישה ומדענית חלוצה ופורצת דרך. 

מארי קירי היא האדם היחיד שזכה בשני פרסי נובל בתחומים מדעיים שונים, בפיזיקה ובכימיה. היא האישה הראשונה שקיבלה בסורבון תואר ראשון בפיזיקה, והיא הייתה האישה הראשונה שנבחרה לאקדמיה הצרפתית לרפואה. לאחר מותה, הועברו עצמותיה לפנתאון בפריז, והייתהלאשה הראשונה שנטמנה שם בזכות הישגיה שלה ולא של בן זוגה.

הישגיה לא ניתנו לה על מגש של כסף, ובולטים במיוחד בהתחשב בתקופה בה חיה- בה נשים נחשבו לחסרות זכויות, ועקבותיה הכואביםניכרים- כיוון שלימודי הדוקטורט של נשים לא התקבלו בעין יפה באוניברסיטה, היא נאלצה לעבוד בצריף רעוע ולא במעבדה הראשית, מחשששנוכחותה תסיח את דעתם של הגברים. את פרס הנובל בפיזיקה על גילוי הרדיואקטיביות ועדת הפרס תחילה ראתה לנכון להעניק לבעלהבלבד, למרות שמחקרם משותף באופן מלא.

במהלך שנת המכינה התפתחה אצלי תפיסת עולם חברתית, ולכן פעולותיה ההומניסטיות של מארי קירי מהוות עבורי מופת לא פחות  מתגליותיה המדעיות. היא החזירה את סכום המילגה שקיבלה כסטודנטית, כדי לעזור לסטודנטים פולנים אחרים, תרמה את מדליות הנובל לטובת המאמץ המלחמתי הצרפתי, שיתפה בידע המדעי את כלל הקהילה המדעית מבלי לצפות לתשלום, והקימה מעבדות רנטגן ניידות בעתמלחמת העולם הראשונה.

בתור אישה השואפת להשתלב בעולם המדע בקרוב, כולי תקווה שאצליח כמוה לשלב בין השקפת עולמי ההומנית לבין פעילות בתחוםהחומרים והמחקר. 

אני מביטה במארי קירי כמודל ללמדנות, סקרנות ונחישות, ומוקירה לה על פריצת הגבולות עבור חוקרות העתיד. 

עומר ומארי

מדור: כללי

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "יתרו" שישי, 21 ינואר 2022 10:47
ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.