המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

בוחרים להשפיע: בוגרי ובוגרות המכינות מתמודדים בבחירות המקומיות

ב-30.10 יתקיימו הבחירות ברשויות המקומיות. פגשנו בוגרי ובוגרות מכינות שהחליטו לרוץ למועצת העיר או לראשותה, לקחת אחריות על המציאות ולפעול למען התושבים. 

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

יעל שמר

בוגרת מכינת "מנשרים קלו" במעגן מיכאל
מתמודדת למועצת העיר ת"א

 יעל בת ה-25 גדלה בלהבים ואת שנות התיכון העבירה בצפון קרוליינה. "בכיתה י"ב החלטתי שאני רוצה לחזור לארץ ולחזק את הזהות הישראלית שלי. שמעתי על המכינה במעגן מיכאל והגשתי מועמדות. במהלך השנה התאהבתי בתחום האקולוגיה ובתפיסת הקהילתיות והקבוצתיות" היא מספרת. "במכינה הובלתי פרויקטים של התנדבות, ולא כל כך חשבתי שאלך לעשייה ציבורית באותה עת, כי לא הבנתי מה זה". במהלך שנת המכינה הוריה חזרו לישראל וקבעו את ביתם בת"א. יעל התגייסה ושירתה כמדריכת טיולים. "בזמנו ת"א נדמתה לי עיר גדולה ורועשת, וזה סתר את אהבתי לטבע. אחרי השחרור למדתי מדעי הסביבה והתאהבתי דווקא בתחום תכנון הערים. מאז התחלתי להסתכל על ת"א אחרת ולראות את כל הטוב שבה".

"במהלך הלימודים יצאתי לחילופי סטודנטים בפריז וזכיתי להיות בועידת האקלים, שם הבנתי שמשבר האקלים הוא בעצם משבר בדמוקרטיה" היא פוסקת ומסבירה: "לגופים יש אינטרסים לזהם, ונוצר פה משבר במנהיגות, בשקיפות. האסימון שנפל הניע אותי לפעולה. הבטחתי לעצמי שכשאחזור אהיה פעילה בתחום הסביבה". ואכן, עם חזרתה הצטרפה לארגון מגמה ירוקה והיא פעילה חברתית סביבתית מזה שנתיים. "יש רגעים שאני שואלת את עצמי לגבי כל מיני דברים מרגיזים 'למה אף אחד לא עושה משהו?' ואז אני מבינה שאני צריכה לעשות".

IMG 20181010 WA0004

"הדיבור על הבחירות המקומיות התחיל בשנה שעברה, והבנתי שהגיל הממוצע של חברי מועצה בת"א הוא 55 וגם שישנן מעט מדי נשים בזירה. המצב הקיים הוביל לכך שאין מודל של נשים בפוליטיקה המקומית, קל וחומר של מנהיגות צעירות. אז החלטתי שאני נכנסת לזה. התחלנו להתאסף כל מיני צעירים שאין להם בית פוליטי בת"א, שמזהים אדישות בדור שלנו, עייפים מפוליטיקה, ומרגישים שאין להם מסגרת לפעול דרכה. הקמנו את "מקומי" בת"א, כחלק מיוזמה ארצית שמחזקת מנהיגות בערים שונות". יעל ניצבת במקום השני ברשימת מקומי לעירייה. "להקים סיעה זה תהליך בירוקרטי ויקר. כקבוצה הצלחנו להתעלות על הקשיים ולרתום צעירים לקחת חלק. אנחנו עובדים לפי מודל שמחבר בין נבחר הציבור אל הציבור, כך שלא רק פעם בחמש שנים הדמוקרטיה תתעורר, אלא לאורך הכהונה כולה".

"הייתה בי כמיהה להמשיך בדרך שהתוותה לי המכינה. בשלב מסוים הבנתי שאני צ'ק שצריך כבר לפדות אותו, הרגשתי שהשקיעו בי והאמינו בי, ועכשיו תורי לקחת את הכלים ולחולל שינוי, ואני בוחרת לעשות זאת דרך עשייה ציבורית. לאחרונה נאמתי מול 70 בוגרי המכינה בכנס בוגרים, ודיברתי על כך שאין רגע שבו מרגישים בשלים להתחיל, צריך לקפוץ למים, לקחת את המושכות, כי לא יביאו לנו אותם".

שילה אדלר

בוגר מכינת בני דוד בעלי וכיום יו"ר הוועד המנהל שלה
מתמודדת לראשות המועצה האזורית מטה בנימין

לפני 21 שנים נכנס אדלר בשערי מכינת בני דוד שבעלי. "הגעתי מתוך רצון לשלב בין הכנה מנטלית ותורנית לצבא, לבין הכנה פיזית לשירות משמעותי. התגייסתי לסיירת גולני, יצאתי לקורס קצינים וסיימתי כמ"פ מסייעת 51 (כיום מג"ד במילואים). באמצע התחתנתי ועשיתי הפסקה לצורך לימודים בבית המדרש בעלי, קשרתי את חיי עם היישוב עלי, הקמתי בו בית, ופה אני מגדל את שבעת ילדיי". אדלר סגר מעגל והפך לשותף פעיל במכינה כיו"ר הוועד המנהל שלה.

אדלר פועל בזירה הציבורית כבר זמן רב. בתפקידו האחרון כיהן כמנכ"ל מועצת יש"ע, לפני כן שימש כראש המטה של השר לאזרחים ותיקים אורי אורבך ז"ל, והיה חבר מליאת המועצה אזורית בנימין, חבר הנהלה ויו"ר וועדת הכספים שלה. בקיץ החליט להכריז על התמודדותו לראשות המועצה האזורית מטה בנימין, שהיא הגדולה בישראל ופרושה מים המלח ועד לטרון. "בחרתי להיכנס למירוץ מתוך שליחות, מתוך ערך ההתיישבות והזיקה העמוקה לאזור. לאור הניסיון והקשרים שצברתי - אני מאמין שאביא טוב לבנימין".

42340549 2162395804087153 2497818332128870400 n 

הדר בלישה ברק

בוגרת מכינת נחשון, הייתה מדריכה בבני ציון, מכהנת כיו"ר הוועד המנהל של מכינת מלח הארץ
מתמודדת למועצת העיר בראש העין

הדר בת ה-36, נשואה ואם לשלושה, מתמודדת למועצת העיר ראש העין כחלק מרשימתו של המועמד בני (בנגה) בית אור לראשות העיר. "לפני שלוש שנים וחצי עברנו מתל אביב לראש העין – הרבה התפלאו על המהלך הזה, אבל מבחינתי 'גיליתי עולם', התאהבתי בעיר אחרי שהתחלתי לעבוד בה, הכרתי את האנשים, את הצעירים והצעירות, את הירוק הקרוב, את פוטנציאל ההשפעה על מה שמסביב, הקירבה למרכז הארץ אך יחד עם זאת פריפריאליות במובן הטוב שלה".
הדר הקימה וניהלה את תחום הצעירים בעיריית ראש העין במשך 3 שנים – עסקה בין היתר בבניית קבוצות מנהיגות, אירועים לצעירים, מלגות, קורסים ועוד, ובכך נוצר החיבור לתושבים ולקהילה בעיר.
"תמיד זה זמן מתאים להשפיע", היא אומרת ואכן הדבר מתבטא במהלך שעשתה להצטרף לרשימה המתמודדת בבחירות, בזמן לא טריוויאלי כלל. כשהיא באמצע חופשת לידה עם בנה השלישי, התקשרו והציעו להדר להצטרף לשינוי בעיר: "החלטתי שאין לי את הפריבילגיה להישאר אדישה כאשר אני נקראת אל הדגל, גם הזדהיתי עם המסר של האחדות אותה מובילה הרשימה – כשחברו שני מועמדים המייצגים לכאורה קהלים שונים בעיר, והן עם העשייה של המועמדים עצמם. כבוגרת מכינה אני מרגישה שבהרבה הזדמנויות וצמתים בחיים אבחר ואשאף להיות במקומות שישפיעו על הסביבה שלי. לכן, חשתי צורך להיענות הפעם גם לקריאה הזו".

10636041 1375866112729606 2020175735291883556 n

"העיר ראש העין הולכת לשלש את עצמה בשנים הקרובות, אין לזה תקדים בארץ", מסבירה הדר. "זה מבחן שאם נעמוד בו, נהיה דוגמה ומופת לערים אחרות שעוברות תהליכים דומים. בכוחה של העיר להפוך לאחת הערים המובילות והמשמעותיות בין ערי המרכז ואילו בתרחיש הטראגי של המבחן היא עלולה להיקלע לאסון אורבני. לכן זה כל כך קריטי שאנשים מעולים, ראויים ומקצוענים יובילו את העיר, ואני רוצה לראות אנשים כאלו בהנהגת עירי".

"אחד מהיעדים ששמתי לנגד עיניי הוא עידוד יציאה לש"ש ומכינות בקרב בני הנוער בעיר ושילוב "תכני מכינות" כבר בשנות התיכון ובמסגרות החינוך הבלתי פורמלי. בנוסף, כמובן אייצג את הזוגות הצעירים והמשפחות הצעירות שהפכו לאוכלוסייה מאוד דומיננטית בעיר, אך לצערי היא חסרה בייצוג. אני גם שואפת להביא לשולחן מקבלי ההחלטות את נקודת המבט של התושבות- יש שירותי עירייה שאנחנו באופן סטטיסטי צורכות יותר כנשים וכאמהות - שימוש בגנים הציבוריים, קשר עם מערכת החינוך, הצהרונים ומשרדי העיריה, אירועי תרבות לילדים וכו', ואנחנו יודעות מה דורש שיפור".
עם אופטימיות באוויר אבל השקפה ריאלית, הדר מבטיחה: "גם אם לא אשב בכיסא המועצה ניתן לתרום ולהשפיע בהרבה אופנים כתושבת ופעילה ציבורית,בוועדות עירוניות שונות ובפעילות התנדבותית". 

לירי פנחס 

בוגרת מכינת תבור
מתמודדת למועצת העיר יהוד

לירי בת ה-23 נולדה וגדלה ביהוד, והייתה פעילה בתנועת הצופים בעיר שנים רבות. בתום לימודיה הצטרפה למכינת תבור שממוקמת בנצרת עילית, והתגייסה לשרת כמפקדת בחוות השומר. "המכינה והפיקוד היו משמעותיים מאוד בהבנה שלי - שאני יכולה לשנות. המכינה הייתה מבחינתי החשיפה הראשונה לעיסוק מוניציפלי. הבנתי כמה ההתנהלות של העירייה בנצרת עילית משפיעה על התושבים". 

עם השחרור, חזרה לירי לעירה, ובמשך שנתיים שימשה כמרכזת בוגרת בשבט הצופים ביהוד, תפקיד בו פעלה רבות מול העירייה. "הייתי צריכה המון עזרה, אך קיבלתי מעט מאוד. בכל עיר יש אגף צעירים ונוער, ופה אין, ולכן גם תקציבים לא מופנים לכך".

41052029 230355087829254 8235276469236924416 n

"סגן ראש העיר הכיר אותי דרך הממשק עם הצופים והזמין אותי להצטרף אליו לרשימה. בהתחלה נרתעתי מהזירה הפוליטית אבל כשהבנתי כמה אפשר לשנות דרכה, הבנתי שזה מה שצריך לעשות. אני המתמודדת הצעירה היחידה בעיר".

"אני מרגישה שהמכינה נתנה לי בסיס קריטי לדבר הזה" היא מספרת. "אני בקשר שוטף עם ראש המכינה, שולחת לו את סרטוני הבחירות מהקמפיין והוא מאוד תומך בי. המדריכה שלי מייעצת לי גם בתוך התקופה הזאת, ואני מרגישה שיש לי תמיד מקום לשאוב השראה ובטחון מהמכינה ומהצוות שלה".

לירי, שהוצבה במקום השלישי ברשימה, כבר חושבת קדימה: "אני מאוד מתרגשת לקראת היום שאחריי, אני רוצה כבר להתחיל לעשות".

 IMG 20181010 WA0003

נהוראי עופרי

בוגר מכינת תל"ם ביפו
מתמודד למועצת העיר ת"א

עם רקורד מפתיע בתיאטרון, מוסיקה ואפילו ג'ודו בנבחרת ישראל, תוכלו למצוא את נהוראי (25) במקום השלישי ברשימה, בצמוד לעמיתתו יעל שמר. "כבר בתיכון התחלתי לעסוק בפרוייקטים חברתיים המחברים אנשים מרקעים שונים באמצעות מוסיקה ותיאטרון". לקראת סוף התיכון קיבל החלטה משמעותית: "התאמנתי בנבחרת ישראל בג'ודו אבל הבנתי שאני רוצה לצאת למכינה ולעשות שירות משמעותי, במקום להיות ספורטאי מצטיין". 

נהוראי הצטרף למכינת תל"ם ביפו, ובמהלך השנה הקים מרכז חוגים לצעירים ביפו, אליו הגיעו בקביעות כ-200 ילדים ונהנו מחוגים שהעבירו חניכי המכינה. "המכינה נתנה לי לראשונה בחיים הזדמנות לחלום ולהמציא, נתנו לי פלטפורמה והיו מאחוריי. המכינה נותנת דלק לעשייה".

הוא התגייס ליחידת יהל"ם ואחרי השחרור התחיל ללמוד מדע המדינה באוניברסיטת ת"א. "עשיתי התמחות בכנסת אצל ח"כ עמנואל טרכטנברג וזה פתח בפני את הזירה הפוליטית. אחרי שנתיים בכנסת עברתי למכון מחקר "מיתווים" ואני יועץ לחברי כנסת, במקביל אני בדרך לדוקטורט".

"ההתמודדות למועצת העיר החלה לפני שנה כששוחחתי עם חברים על הפער בין איך שהדור שלנו נתפס -כאדיש, לאיך שהוא נתפס בעינינו - כאכפתי ופעיל. הדור הצעיר לא מאמין במוסדות, הפוליטיקה הפכה למילת גנאי, 80% מהסטודנטים בישראל חושבים שאי אפשר להשפיע מבחינה פוליטית. ⅓ מבעלי זכות ההצבעה בעיר הם צעירים, ופחות מ-10% מהם הצביעו בעבר. המטרה שלנו בסיעת 'מקומי' היא לבנות את תשתית ההשפעה של הצעירים בעיר".

"הסבים שלנו הקימו מדינה, דור ההורים חשב יותר באינדיבדואליות, והדור שלנו מחפש בחזרה תחושת קהילה והשתייכות. את ההבנה הזאת מצאתי במכינה, בה הרגשתי את הביחד, וכל החברים שרכשתי בה עוזרים לי בקמפיין ותומכים".

 IMG 20181007 WA0042

 סולי ריידר

בוגרת המכינה ע"ש רבין
מתמודדת למועצת העיר טירת כרמל

סולי (30), שנולדה וגדלה בטירת כרמל ממוקמת במקום השני ברשימת "צעירי טירת כרמל". "המועמדת המובילה את הרשימה, אותה לא הכרתי עדיין, פרסמה פוסט בפייסבוק בנוגע לחינוך בעיר, והתחלנו להתכתב בנושא. הצגתי את החוסרים של הנוער פה בעיר ומתוך ההתכתבות הזאת, התחברנו והצטרפתי אליה לרשימה".

רוב חייה, עוסקת סולי בחינוך, בעיקר של נוער. "בבית ספר הייתי מדריכה במד"צים ונציגה במועצת הנוער, אחר כך באה ההחלטה לצאת למכינה, וגם אחרי השחרור מצה"ל - עבדתי עם נוער וריכזתי את המד"צים בעיר. אני מרגישה חוסר מאוד גדול בהתייחסות לנוער. אין מקום בטוח לבלות, אין מקום לשאול שאלות ולשתף בהתלבטויות של גיל ההתבגרות. אין פה חשיפה לש"ש ומכינות בכלל. היעדים שלי הם חיזוק מרכז הנוער בעיר, מתן מענה לצרכי הנוער, עבודה עם ההורים - הרצאות, עיבוד של דילמות ועוד".

סולי היא אמא לשלושה, כשהקטנה בת חודש בלבד (!), ולא פעם נשאלה על האפשרות לעבור לגור במקום אחר. "אני מרגישה שאני נלחמת על הבית. זה בוער בי - אני רוצה עתיד טוב יותר לילדים שלי. יכלתי לקום ולעזוב למקום עם חינוך טוב יותר, אבל החלטתי לפעול בעצמי כדי לשפר את העיר שלנו. הבנתי שאני לא יכולה לשבת ולהגיד מהצד "זה לא טוב", אני צריכה לקום ולעשות - והנה הגיעה ההזדמנות".

IMG 20181010 WA0006

 

מדור: כללי

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.