הדפסת עמוד זה

111 שעות לימוד רצופות: מכינת עין-פרת בשבוע "וולז'ין"

לקראת סוף השנה בחרו חניכי עין-פרת בכפר אדומים לקיים שבוע "וולז'ין", בו למדו ברצף כשבוע שלם – 111 שעות. באירוע שיא הם ציינו את סיכום חווית הלימוד השנתית. "זה היה שבוע עוצמתי. אש הלימוד בערה בקמפוס כל הזמן ואנשים רצו להיות כמה שיותר חלק"

24/05/2021

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"המרצה נתן לנו לעשות 'חברותות' בינינו", מספרת ליה הלוי, חניכה במכינת עין-פרת בכפר אדומים. "מבעד לחלון היה חושך, לילה. כשסיימנו לקרוא אותן הרמנו את הראש ופתאום ראינו אור בחוץ! זה היה רגע מיוחד. כיף היה לראות שאנחנו ערים ולומדים גם בשעות לא קונבנציונאליות".

ליה מספרת על שיעור שהתקיים כחלק משבוע "וולז'ין" שנערך לאחרונה במכינת עין-פרת בכפר אדומים. במהלך השבוע למדו יומם ולילה, ללא הפסקה במשך 111 שעות רצופות. "היה מאוד מיוחד לראות שבשבוע הזה, לא משנה מתי, היה מישהו שמלמד בבית המדרש", מתארת נועה טיקוצ'ינסקי, חניכה במכינה וחלק מהצוות המארגן של השבוע. "בית המדרש אף פעם לא ניטש. תמיד היו בו חבורות ולמידה. יכולת לראות בו אור בכל שעה בשבוע".

שבוע וולזין בעין פרת 2 copy

שבוע "וולז'ין" נבחר

ישיבת "וולז'ין", שפעלה בבלארוס במאה ה-19, הייתה "ישיבה ללא הפסקה" והתקיימו בה משמרות לימוד עשרים וארבע שעות ביממה. חולקו בה משמרות בין התלמידים כדי שאש התורה לא תיכבה אף פעם. "הרעיון לקיים שבוע 'וולז'ין' התחיל להיות מסורת במדרשה הגבוהה שלנו, שנה ב', שהיא שנה למדנית", מספר גיא אחדות, מנהל המכינה.

"אחד הבוגרים, אלכס קלמן, הציע שכמו בכל תחום במכינה, אנחנו צריכים לדעת לסיים גם את תחום הלימודים בשבוע שיא – שבוע בהשראת ישיבת 'וולז'ין'", ממשיך גיא. "מאז, החלו במדרשה הגבוהה לקיים מדי שנה שבוע לימודים רצוף".

לאורך כל השבוע, בכל זמן נתון, היו בבית המדרש משמרות של כ-20 אנשים שלומדים

כשחניכי מכינת כפר אדומים התבקשו, בשבועות שלקראת סוף השנה, לבחור ולהוביל את הלו"ז שלהם – הם קיבלו השראה מהמדרשה הגבוהה. "כשנחשפנו לקונספט של שבוע 'וולז'ין' מאוד התלהבנו. המחזור שלנו הוא למדני ואוהב את רעיון בית המדרש ואת הלמידה על כל סוגיה", מסבירה נועה. "עשינו הצבעה מה אנחנו רוצים לעשות בשבועות שיש לנו לבחירתנו, ושבוע 'וולז'ין' נבחר".

לוז עדכני ומתוקן שבוע וולזין

"פסטיבל של לימוד"

השבוע התקיים בארגון ובהובלה מלאה של החניכים. הם בנו את הלו"ז, סידרו וקישטו את המכינה, הוציאו מקראות, הזמינו את המרצים והכינו שי וברכה לכל מרצה. "מבחינת מרצים, הזמנו אנשים שאנחנו מעריכים מאוד. כאלו שכבר הרצו לנו בעבר או ששמענו המלצות עליהם. לקחנו את זה ברצינות", מתגאה נועה. "אפשר לראות בלו"ז הרבה רבנים, דוקטורים ופרופסורים. הגיעו אלינו אנשים שבדרך כל מרצים מול קהל סטודנטים רחב או קהל בוגר יותר, והשבוע הזה גם התנהל בהתאם".

פוסט שהעלה המרצה אודי הרשלר ראש תכנית בית המדרש במכינה הקדם צבאית תבור 1פוסט שכתב אחד המרצים לאחר הלקח חלק בשבוע

אמנם היו מספר חניכים ששימשו צוות מוביל, אבל כל חניכי המכינה היו שותפים בהכנות ובתפעול השבוע, בדרך זו או אחרת. "היו תורנויות והרבה דברים לעשות במהלך השבוע", מסבירה נועה. "למשל, לוודא בתום כל שיעור שהשולחן של המרצה נקי ופינת הקפה מסודרת. ככה 24/7, שבוע שלם. בלי כל המחזור זה לא היה מצליח, נדרשנו לעזרה של כולם".

לאורך כל השבוע, בכל זמן נתון, היו בבית המדרש משמרות של כ-20 אנשים שלומדים. אורחים רבים הגיעו לקחת חלק בלמידה, כמובן מחוסנים ותחת מגבלות התו הירוק. "הגיעו אורחים מכ-8 שנות שירות שונות, באו מדרשות ומכינות, חברים של החניכים מישיבות, בוגרי עין-פרת, משפחות וחברים", מספר גיא. "נהיה פסטיבל של לימוד".

hh

מחלום למציאות

"ברביעי בלילה נכנסתי ללמד ואני רואה שבית המדרש מפוצץ", נזכר גיא. "ידעתי שחניכי עין-יהב צריכים לבוא – אבל זה היה הרבה יותר מזה. מלא אנשים. מסתבר, שהגיעו קבוצה גדולה של בנות מעין הנציב ששמעו על השבוע מחברות שלהן. הן לקחו אוטובוס, הגיעו אלינו, למדו איתנו 12 שעות בלילה, ואז נסעו חזרה למדרשה שלהן להמשיך ללמוד".

נועה מסבירה כי בשבוע ייחודי כזה שכולו למידה, אין באמת זמן פנוי – או שלומדים, או שישנים. "אבל לא ישנו יותר מדי, כי השאלה הייתה איזה שיעור להפסיד – לא איזה שיעור לא להפסיד. זו הייתה שאלה מאוד קשה", היא משתפת. "אבל אפילו כשלא ישנו הרבה, אנשים קמו באדרנלין. זה היה שבוע ממש שמח. השיעורים התחילו בריקודים ובשירים, דאגנו בחמש דקות שבין שיעור לשיעור להעלות את האווירה".

אפילו כשלא ישנו הרבה, אנשים קמו באדרנלין. זה היה שבוע ממש שמח. השיעורים התחילו בריקודים ובשירים

את שבוע "וולז'ין" סיימו לקראת ל"ג בעומר. "חגגנו את המסורת של חתימת ספר הזוהר על ידי רשב"י מחד, ומאידך את העצמאות עליה נלחם בר כוכבא, ואת היותנו עצמאיים בארצנו ללמוד כאוות נפשנו. זה היה סיום מאוד מרגש", אומר גיא.

"זה היה שבוע מאוד עוצמתי שסיכם את חווית הלימוד השנתית", הוא ממשיך. "אש הלימוד בערה בקמפוס כל הזמן, ואנשים היו בטירוף שהם רוצים ללמוד כמה שיותר. אנחנו דחפנו אנשים לישון אבל ההתלהבות הייתה בשיא ואנשים רצו להיות כמה שיותר חלק מזה".

שבוע וולזין בעין פרת 4ww

"כמחנכים מטרתנו ללוות את החניכים, אבל בסופו של דבר הם אלו שהוציאו את השבוע הזה לפועל והם עשו עבודה מדהימה. מגיע להם", מסכם גיא. "זה השיא של סוף שנה. גם ברמת אחריות שלך כחניך, לדעת להרים אירוע, להפוך אותו מחלום למציאות – וגם לדעת לעמוד בו בקצה ולהיות נוכח. בסוף השבוע חלק מהחניכים הרגישו שהם סיימו שבוע שטח קשה, אבל הכל היה בבית המדרש, בלמידה. וזה היה מדהים".

מדור: כללי