המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

הייתה שנה מדהימה וחווייתית" - בוגר 'שיבולים' המשרת בדו"צ מספר כיצד התעצם בשנת המכינה

מעיין גבאי, בוג תכנית "שיבולים" במכינת תבור התראיין לתוכנית "אצלנו בחצר" ברדיו החברתי הראשון. הוא מספר על החוויה המשמעותית מהמכינה, על ההשתלבות בצבא, ועל המתנות שנתנה לו שנת המכינה ותכנית "שיבולים - להשתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לצפייה בריאיון המלא של מעיין ברדיו החברתי הראשון לחצו כאן

מעיין גבאי, בוגר תכנית שיבולים - השתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות במכינת תבור נוף הגליל, משרת כיום כחייל בחטיבת דובר צה"ל. מעיין התראיין לתכנית "אצלנו בחצר" ברדיו החברתי הראשון, ובמהלך הריאיון הוא סיפר על חווית המכינה והשנה המשמעותית שהתאפשרה לו בזכות תכנית "שיבולים".

"זו הייתה שנה מדהימה וחווייתית", פותח מעיין. "תכנית 'שיבולים' ליוו אותי לאורך כל השנה ואפשרו לשנה הזו להתנהל מכל הבחינות. הם גרמו לכך שאוכל להיות שותף מלא בכל חלק במכינה – בין אם זה להצליח להגיע למטבח ולהיות אחד מהתורנים, ובין אם להשתתף בשבוע הישרדות במדבר. במכינה צברתי הרבה חוויות וחברים שמלווים אותי עד היום. ללא ספק יש ל'שיבולים' חלק גדול בתהליך שקרה בשנה הזו".

מעיין גבאי 1

לצאת מאזור הנוחות

מעיין מספר כי בסביבה בה גדל, מקובל מאוד לעשות מכינה קדם-צבאית בסיום התיכון, וכי הוא לא התלבט הרבה לפני שפנה לשנת מכינה. "לא ידעתי מה יהיו האתגרים והיו אתגרים. כמובן שהיו גם המון הצלחות, אבל לא באמת ידעתי למה אני מכוון", הוא מספר. "תוך כדי המכינה, אתה מבין שאתה מכוון ליצור קשרים עם אנשים תותחים, שמחים. אנשים שהיום הם חברים הכי הכי קרובים שלי. אתה יוצא מאזור הנוחות שלך".

"אתה יוצא ממש מועצם מהשנה הזו וצובר חוויות שמגדילות לך את תחושת המסוגלות לרמות שלא הכרת, דרך המעשה"

מעיין נזכר בחוויה שהעצימה אותו במיוחד: "למשל, שבוע הישרדות. זורקים אותך עם 5 חבר'ה במדבר לנווט כל יום מנקודה לנקודה – כשאתה צריך לראות איך אתה מחלק את הקילו אורז, קילו עדשים וקילו חלווה ביניכם... אתה יוצא ממש מועצם מהשנה הזו וצובר חוויות שמגדילות לך את תחושת המסוגלות לרמות שלא הכרת, דרך המעשה".

מהמכינה אל הבקו"ם

תכנית "שיבולים" דואגת גם לצעד הבא של חניכיה, לאחר המכינה. "'שיבולים' מקשרים בינך ובין הצבא. הם יודעים במה אתה טוב ומה אתה רוצה, ואת התפקיד שלי השגתי בזכות 'שיבולים'", מדגיש מעיין.

"הם אמרו לי 'עזוב, תהנה בשנה של המכינה, אנחנו מטפלים לך בכל הנושא של הצבא'", הוא משתף. "אני מניח שאם הייתי מנסה להתגייס ישר מבית-הספר, יכול להיות שהתפקיד שהייתי מגיע אליו היה ברירת מחדל... ואני מאוד מרוצה מהתפקיד שהגעתי אליו היום. אז לא רק שזו שנה שמשנה אותך ונותנת כל-כך הרבה כלים – אלא גם פרקטית ומכווינה אותך לשנים הבאות. אתה לא יודע לאן התפקיד בצבא יכול לקחת אותך".

"הקבוצה דוחפת אותך"

מעיין התבקש לספר על חוויה מהשטח, על אחד הטיולים, ומיד נזכר במצדה, ואיך שעלו יחד כל החניכים את שביל הנחש, בו מאות מדרגות: "החברים מהמכינה, בנות ובנים, סחבו אותי על הכיסא את כל השביל עד לפסגת מצדה. בסיכום של הטיול שאלו אותנו מה הייתה רמת הקושי, למי היה מאתגר יותר. ואני זוכר שהחבר'ה שסחבו את התיקים שלהם, וגם היו צריכים לסחוב ולדחוף אותי – היה להם הרבה יותר קל".

"כשאתה נמצא בתוך קבוצה אמנם כל אחד בקושי שלו – אבל היא פשוט דוחפת אותך. וכשכל אחד נמצא ב'ראש' הזה הכל הרבה יותר קל, ואז יש לך מקום להביא את עצמך"

"זה מייצג המון מהסיפור של המכינות", מדגיש מעיין. "כשאתה נמצא בתוך קבוצה אמנם כל אחד בקושי שלו – אבל היא פשוט דוחפת אותך. וכשכל אחד נמצא ב'ראש' הזה הכל הרבה יותר קל, ואז יש לך מקום להביא את עצמך".

"עד לפני המכינה, בתור בעל מוגבלות – במסגרות שאתה נמצא בהם אתה קצת שורד, צריך המון להגן על עצמך", ממשיך מעיין. "ופעם ראשונה במכינה פתאום אתה משאיר את זה בצד, ויכול באמת לאתגר את עצמך. מצאתי את עצמי בשטח ברגעים שאני מת מרעב, קופא בגשם בלילה, שהאוהל שבנינו מחתיכת ניילון נפל... זו חוויה מאוד מייצגת למה שקורה בשנת המכינה".

לצפייה בריאיון המלא של מעיין ברדיו החברתי הראשון לחצו כאן

 

 

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.