המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

בחזרה לעתיד: שי, בוגרת המכינה הירושלמית, בדרך להדרכה במכינת מלח הארץ

בוגרת המכינה הירושלמית, שי ראבד בת ה-23 מת"א, יוצאת בקרוב למסע חדש שהוא גם סגירת מעגל – להפוך בעצמה למדריכה במכינה.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

איך הכל התחיל?

"בכיתה י"ב הייתי נעולה על שנת שירות, ובכל זאת הגעתי לשמוע על "הירושלמית" ולשמחתי התקבלתי. זאת הייתה אחת ההחלטות הכי טובות בחיים שלי. אני חושבת שהמכינה שינתה את ההסתכלות שלי על דברים ופתחה בפני את העיסוק באנשים.
חשבתי שאהיה רופאה, והבנתי שנכון לי להתעסק במפגש עם אנשים. במכינה התנדבתי עם ילדים עם בעיות התנהגות והרגשתי שאני רוצה להמשיך בעבודה החינוכית הזו".

אחרי המכינה שירתה שי כמ"כית בחיל חינוך, במחווה אלון. בתום שירות משמעותי ומעניין, טסה למזרח, וטיילה לבד וגם עם אמה. "פגשתי שם מישהו שמדריך ב'מסע ישראלי' והבנתי שלשם אני רוצה להגיע כשאני חוזרת לארץ".
כיום שי היא מדריכת טיולים בבתי ספר, וגם במסגרת "מסע ישראלי", אותו עברה בעצמה כתלמידה בכיתה י"א. זהו מסע זהות יהודית וישראלית, מסע של פתיחת כיווני מחשבה לנוער. לאורך ימי המסע עולות שאלות של זהות, כאשר כל יום מוקדש למעגל נוסף, מהפרטי אל הכללי. תחילה, מעגל המתמקד ב"אני והיעוד שלי", במה אני טוב. אחריו - אני והקבוצה – איך אני רוצה להתחבר לאחרים? שי מסבירה: "לרוב ביום הזה אנחנו מערבבים את השכבה ויוצרים קבוצות חדשות והטרוגניות, וזה מאפשר תהליכים עמוקים יותר שלא תלויים בקבוצה הרגילה של התלמידים". ביום השלישי עוברים למעגל של "אני והקהילה" – יום בו מתנדבים ויוצאים לניווט עירוני בעיר פריפריאלית. למחרת, אני והעם בארץ – מה החיבור של התלמידים לעם ישראל ולארץ, אם בכלל יש כזה. ביום החמישי - "אני והמדינה", עוסקים בחזון והגשמה, איך הם רואים את עתיד המדינה. "לקראת שבת מורידים הילוך" מתארת שי. "נותנים מקום למנוחה, ושואלים שאלות על תרבות ועל יהדות. אני בדרך כלל מתרכזת בכך שאם לא ניקח אחריות על היהדות, ייקחו אותה אנשים שאולי לא מייצגים אותי ואותם". "המסע שובר את ההרגלים של התלמידים ושם אפשר להתחיל לעבוד על רגשות, על הקשיים, על החששות".

"אני מרגישה שבמסע ישראלי אני עצמי עוברת תהליך, מסיימת יום כשלמדתי על יכולותיי, ועבדתי על חוזקות וחולשות שלי, וזה מה שאני כ"כ אוהבת במסע. אני אורחת לכמה ימים בחיים של תלמידים, ואני מרגישה שאני יכולה לתת להם הזדמנות לחוויה אחרת".

כמדריכת טיולים, שי מזהה את חשיבות הקשר הבין מחזורי עם בוגרי המכינה: "חיבורים חוצי שכבות מהמכינה זה הישג גדול של עולם המכינות. אני מתייעצת עם מדריכות טיולים ממחזורים אחרים, וזה נותן הרבה ידע, כלים והעשרה".

"יש משהו כל כך מיוחד בהיעדר החומריות שביציאה לטייל בשטח. אני אוהבת מסעדות ומסיבות, אבל הטבע מביא משהו אחר, להתלכלך, לשבת על האדמה, לשחרר את ההרגלים שלנו. כשילד שמפחד להתלכלך בטיול אומר לי בסוף הטיול שהיה לו כיף, אני מאושרת".

IMG 20180605 WA0022

כעבור ארבע שנים - חזרה לעולם המכינות, מת"א לעין גדי

בשנה הבאה שי תהיה מדריכה במכינת "מלח הארץ" בעין גדי. "אמנם אני עושה וויתור על התחום של הדרכת הטיולים שאני מאוד אוהבת, אבל הדרכה במכינה זה עולם אחר, זה קשר תהליכי, יש זמן לבנות אמון, בשונה מיום של טיול עם בית-ספר".

לראיון העבודה במכינת מלח הארץ, נסעה שי מת"א ועד לעין גדי, דרך הנוף העירוני המתחלף בעליות לירושלים ואחר כך בירידות הזהובות אל המקום הנמוך בעולם. "כשנסעתי העיניים שלי ברקו כאילו אני תיירת. אני מחוברת לת"א אבל מחכה ומשתוקקת כבר להגיע לשם".
מכינת מלח הארץ בעין גדי היא מכינה לבנים. "אחרי הפיקוד על חיילים בצבא, אני מרגישה מאוד בנוח בקשר האישי עם בנים. מה גם שככל שהכושר שלהם ילך וייבנה, היציאה איתם לטיולים תהיה חוויה מאתגרת עוד יותר. אני מתרגשת ומצפה".

IMG 20180605 WA0020

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.