המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

"והגדת לבנך": בוגרת מכינת מיצר מזמינה אתכם לקחת חלק במעגל הזיכרון

רגע לפני חג הפסח, עדי ביסמוט, בוגרת מכינת מיצר ומנהלת תחום שותפויות, ארגונים והנגשה בפרויקט "זיכרון בסלון", מספרת על החשיבות שבשימור זיכרון השואה, ועל מאמציה בפיתוח תודעת זיכרון נרחבת בקרב הציבור הישראלי. שריינו את הסלון שלכם

רביעי, 17 אפריל 2019 08:28

כיצד החל הקשר שלך עם זיכרון בסלון?

"בזמן השירות הצבאי, אחי הגדול (גם הוא בוגר מכינת מיצר) ארגן אירוע של זיכרון בסלון אצלו בדירה. זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי איך זה מתבצע, בבתים, עם קהל מצומצם ובין חברים ואורחים ובאווירה אינטימית. הרגשתי שציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בדרך הזו הוא עוצמתי ביותר. סבא וסבתא שלי, או משפחתי הקרובה, לא היו בשואה ולמרות זאת נושא הזיכרון פעם בי – וכך יצא שהוא הפך למרכז חיי.

כשעשיתי את שביל ישראל, ראיתי בפייסבוק ש"זיכרון בסלון" מגייסים אנשים ומיד הבנתי שלשם אני הולכת. התפקיד שלי בפרויקט, כמנהלת תחום שותפויות, ארגונים והנגשה, הוא להפוך את זיכרון השואה ליותר נגיש; הפקת מפגשים עם אנשי עדות וניצולים בבתי כלא, במוסדות של נוער בסיכון, בהוסטלים של אנשים על הספקטרום, ובקרב מוסדות של נשים המצויות בתהליכי יציאה ממעגל הזנות. חג הפסח מתאפיין במצוות "והגדת לבנך", שמשמעותה לשמר את זיכרון יציאת מצרים לאורך הדורות. אנחנו ב"זיכרון בסלון" רוצים שעוד מאה שנה הפרויקט יהיה חלק אינטגרלי מהמסורת היהודית, שאנשים ידברו על השואה עם ילדיהם, והמפגש הזה בסלון יהפוך למסורת ישראלית, מאחר ויש חשיבה על היום שאחרי - שניצולי השואה כבר לא יהיו עמנו.

עוד שבועיים אגיע לכלא נווה תרצה, ואני כל כך מתרגשת מהעובדה שאשת עדות הולכת לספר את סיפורה באוזני האסירות. אני מקווה שהזיכרון האנושי והחשוף יעניק להן השראה ופרופורציות, וגם יאפשר להן לפגוש את עצמן ולשאול שאלות חשובות ורלוונטיות, כמו איזה אדם אני רוצה להיות, כיצד יש להתנהל עם השונה ממני, ועוד.

מה להערכתך המאמץ העיקרי בשימור זיכרון השואה?

האג'נדה שלנו היום היא שהאחריות כעת עוברת אלינו. אנו מעוניינים, באופן אקטיבי, לספוג את הסיפורים, החוויות והמסע של כל הניצולים, גם משואת יהודי אירופה וגם מצפון אפריקה. אנו פועלים רבות גם להרחבת הזיכרון באמצעות מתן מקום לדור השני, שגדל בצל הטראומה. עוד כמה שנים כבר לא נוכל להסתמך רק על מפגשי העדות ממקור ראשון, ולכן חשוב כעת לייצר תודעת זיכרון נרחבת. עוד חיים בינינו היום ניצולי שואה שמעולם לא סיפרו את הסיפור שלהם, והסלון הוא הזדמנות נהדרת לחלוק את החוויה שלהם באופן אינטימי, בטוח, מחובר לקהל ובאווירה ביתית. בכך אנחנו גם הופכים את הקהל לחלק משמעותי מהמפגש; הפסיביות שקיימת בטקסים מפנה את מקומה למעורבות אישית של כל אחד מהמשתתפים תוך הקשבה עמוקה והפנמה. 

תוכלי לספר על אינטראקציה מעניינת שהייתה לך עם ניצול שואה, או על תובנות שהגעת אליהן במהלך העבודה?

ביום השני בעבודה בפרויקט הלכנו להיפגש עם "עמותת יש" (עמותה של יתומי שואה). כשנכנסו היה כתוב על הקיר בענק "זכור את אשר עשה לך הצורר הנאצי". לפתע הבנתי שהאנשים האלה שאני פוגשת חיו את המציאות האיומה הזאת. השילוב הזה, יחד עם  התפאורה, של קבוצת ניצולים מבוגרים שמעוניינים בכל ליבם לפעול למען ההנצחה - העלה לי מחנק בגרון שהצלחתי להתאושש ממנו רק למחרת.

בשלבים מתקדמים יותר בעבודה ראיתי את זה גם במפגשים הקטנים והיומיומיים עם הניצולים – כמו למשל, ניצול שואה שפשוט רוצה לשתף ומביע הערכה על כך שניתנת לו הבמה. לפעמים מילה אחת מהם מספיקה כדי להבין את תעצומות הנפש שנדרשו לגייס כדי לדבר איתי בכלל. זו שליחות ענקית עבורם, ואנו מחויבים לקחת ברצינות את הנושא הזה.

זיכרון בסלון תמונה ראשיתהניצולה רחל רות במפגש "זיכרון בסלון" בשנה שעברה. צילום: שחר פלד

האם חוויה שעברת במכינה עם אוכלוסיית ניצולי השואה דחפה אותך לרכז את הפרויקט?

במהלך המכינה (מיצר) התפצלנו להתנדבויות שונות ברחבי רמת הגולן והסביבה, וחברים שלי מהמחזור התנדבו בעמותת "לחיים" עם ניצולי שואה. כל פעם הם היו חוזרים עם סיפורים בלתי נתפסים, ודיברו על קשרים מיוחדים שהם פיתחו עם הניצול ההוא או הניצולה ההיא. כבר אז הנושא התחיל לדגדג והבנתי את גודל המשמעות דרכם.

אני יכולה להגיד בפה מלא שהרבה מההחלטות שקיבלתי הושפעו מחוויית המכינה, באופן גלוי או באופן סמוי. בין אן מדובר בהחלטות הקשורות באנשים ובחברים שמקיפים אותי ובין אם מדובר בהחלטות יותר רציניות שקשורות לעצמי: איזה משמעות אני רוצה לתת לחיים האלה, איפה אני נדרשת לתת מעצמי ואיפה נמצאים האתגר והעבודה הקשה.

אני מזמינה את כולם לקחת חלק פעיל השנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה. אנו צריכים לשמוע על העבר ועל הדרך גם ללמוד ולהיבנות ממנו לעתיד, ממקום של אבל למקום של תיקון. נצלו את ההזדמנות שהסיפורים עוד כאן, חיים וקיימים, וצרו משהו יחד – כי מה הבעיה לפתוח את הסלון לערב אחד בשנה?"

>>מהרו להירשם ולהציע את סלונכם לאירוח מפגשי "זיכרון בסלון" שיתקיימו ביום הזיכרון לשואה ולגבורה הקרוב

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.