מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

היום הבינלאומי נגד הומופוביה: בוגר תכנית 'מנהיגאה' במכינות בטור אישי

"בין אם אנחנו יודעים ובין אם לאו – יש חניכות וחניכים להט"בים במכינות הקדם צבאיות. הנטייה המינית והזהות המגדרית הן רובד שיש להתייחס אליו בבניית מרחב בטוח לצמיחת החניכים בשנת המכינה"

ראשון, 17 מאי 2020 12:54

היי, קוראים לי יובל ואני בוגר מחזור כ"א של מכינת גליל עליון, שלוחת מעין ברוך. אני בן עשרים, משרת בחיל המודיעין ובתהליך הקמת גרעין חיילים בקריית שמונה יחד עם חברים מהמכינה (בסיוע המכינה האהובה שלי). עד היום אני שומר על קשר הדוק עם המכינה האהובה שלי, ועם המכינות הקדם צבאיות. ומתוך אהבה והערכה זו אני אומר בצער, שלא כל חניכה וחניך זוכים לתחושה כזו.

יצאתי מהארון בכיתה י"ב, אחרי שנים ארוכות של התמודדות עם "הסוד". ההסתרה מהבית, החשש שחברים יעזבו או יציקו, השבר שהתרחב בכל פעם שזורקים את המילה "הומו" כקללה לידי. מהרגע שיצאתי מהארון חוויתי קבלה כמעט מוחלטת (לעומת חברים להט"בים אחרים שחוו בריונות, אלימות, גורשו מהבית ונשלחו טיפולי "המרה"). ולמרות זאת, החששות ליוו אותי בכניסה למכינה. איך הבנים בחדר ירגישו? עד כמה ירצו שנתחבר? האם אוכל לשתף את תחושותיי ודעותיי מבלי להיקלע למשבצת של "ההומו" או למצב מביך?

הנטייה המינית והזהות המגדרית הן רובד שיש להתייחס אליו בבניית מרחב בטוח לצמיחת החניכים בשנת המכינה

אני יכול להגיד היום שזכיתי להיות חלק ממחזור מכיל ואוהב, מחזור כ"א. יכולתי להביע דעה בחופשיות, להוביל, לדבר על הערכים שלי ולפעול למענם. תהליך היציאה שלי מהארון לווה בתמיכה רבה מהסביבה, אשר קיבלה בהבנה את חריגותי. אך יש עוד רבים כמוני, שמתחבאים בשנת המכינה מאחורי ארונות רבים שעטו על עצמם, וזקוקים לכם – חניכים, בוגרים ומחנכים במכינות, בכדי להצליח ולהתמודד עם האתגר המורכב שנקלעו אליו – להיות חריגים וחריגות בחברה הישראלית. בנות ובני נוער רבים טובעים בקושי אישי, נדחקים לשוליים החברתיים ומפחדים ליזום ולהנהיג מפני שהמרחב בו הם חיים, מוכיח אותם יום-יום על חריגותם. חשוב להדגיש, זו יכולה להיות כל מילה לא במקום שנזרקת לאוויר או אפילו מטען רגשי ופצעים מהעבר, בלי שום פגיעה פעילה.

בין אם אנחנו יודעים ובין אם לאו – יש חניכות וחניכים להט"בים במכינות הקדם צבאיות. מבחינה הסתברותית והגיונית, יכול להיות שהם חווים קשיים ופחדים שהם לא חולקים עם אף מבוגר בחופשיות, לפחות במכינה. יש סיכוי לא קטן שהם מתמודדים עם תחושות דיכאון ואובדנות (סיכויים שמצטמצמים מאוד בהינתן מעגל תומך). צוותי המכינות ואנשי המכינות פועלים מתוך אהבה ואמונה בנוער, ורואים כל אחד מהם כעולם ומלואו. אם כן, הנטייה המינית והזהות המגדרית הן רובד שיש להתייחס אליו בבניית מרחב בטוח לצמיחת החניכים בשנת המכינה.  

manhigea

היחס לסוגיות של מגדר ולהט"ב במכינות החל לקרום עור וגידים בשנים האחרונות, ובשנה שעברה פרסם צוות היגוי מגדר מטעם מועצת המכינות חוברת הדרכה אשר מעניקה לצוותי המכינות שפה וכלים לעיסוק בנושאים של מיניות ומגדר במהלך שנת המכינה. ועדיין, אחד הדברים הכואבים לי ביותר הוא העובדה שהמכינות עצמן מתקשות להציב גבול בפני התבטאויות מביישות והומופוביות. איך החניך בארון אמור להרגיש כשראש המכינה שלו לא מגיב/ה לקריאות נגד להט"בים הנשמעות מפי אישי ציבור? בני נוער מחפשים באופן תדיר אשרור לזהותם, וברגע שקריאות להט"בופוביות עוברות בהתעלמות ואדישות, עשוי החניך הלהט"ב לחשוב כי אולי אכן משהו לא בסדר בו, משהו מקולקל ושאינו ראוי אפילו להתייחסות. 

אבל יש מה לעשות. קודם כל – עוצרים ללמוד ולשאול את הארגונים המוכרים בתחום, והם רבים וטובים: איגי וחושן, ושב"ל, חברותא ובת-קול הדתיים. יש מי שיודע! מה מעבר? מגיבים להערות ומעשים להט"בופוביים. מנרמלים את השיח בנושא. מקבלים באהבה ובהבנה. וכמובן – לא שולחים אף חניך וחניכה לאף טיפול שאינו מבוקר ומגובה על ידי משרד הבריאות ושירותי הפסיכולוגיה הרשמיים. על אחת כמה וכמה כשמדובר במה שמכונה "טיפולי המרה", שקורבנותיהם החיים קוראים להפסיק אותם כליל, וקורבנותיהם בנפש אילמים מלהגיב.

היום הוא יום ההבנ"ה, יום המאבק הבינלאומי בלהט"בופוביה, אשר נמצאת בדברים הקטנים, גם אלה ש"לא שווים התייחסות". אני אוהב את המכינה שלי ולא רוצה לדמיין את שנותיי בלעדיה. אני מקווה ששנת המכינה תהיה שנת בירור וההעצמה לכל חניך וחניכה להט"ב. הלוואי וחניכים להט"ב יוכלו לבחור להגיע בלי להתלבט, להרים את ידם בגאווה, ולהגיד: "אדם הוא אדם".

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.