המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

חוזרים להדרכה 2.0: הבוגרת שעלתה ארצה וחזרה להדריך במכינה המשלבת עולים חדשים

מגיל צעיר יאירה קלנדר הבהירה להוריה שהיא מתכוונת לעלות ארצה. חמש שנים לאחר שעשתה את המהלך, היא מבינה עד כמה למכינה הייתה השפעה על חייה בישראל ומסבירה מדוע חזרה להדריך דווקא במכינת "קול עמי" של הסוכנות היהודית

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"מכיתה א' אמרתי להורים שאני מתכוונת לעלות ארצה, והמשכתי להגיד את זה עד סוף כיתה י"ב. כשעליתי ארצה כמה ימים לאחר סיום התיכון, זו לא באמת הייתה הפתעה לאף אחד", מספרת יאירה קלנדר, שנולדה בארה"ב ועשתה עליה כדי להתגייס. "ידעתי שאני אמורה להתגייס, אבל רציתי לעשות משהו בחברה הישראלית. גם מבחינת השפה, רציתי להיות חלק ממשהו לפני השירות, כדי שהצבא לא יהיה המסגרת החברתית הראשונה שבה אסתגל לשפה חדשה". כשהגיעה ארצה חיפשה קלנדר מסגרת מתאימה, ולאחר זמן מה מצאה את מקומה כחניכה במכינת הערבה – חצבה. היא נולדה בחנוכה, אגב, ומשם קיבלו הוריה את ההשראה לשמה.

עם תום שנת המכינה היא התגייסה והייתה בתכנית 'מולדת' במחווה אלון, ולאחר מכן הייתה מדריכת תומ"ת בחיל התותחנים, בבסיס שבטה. "היו אתגרים במהלך הצבא. אבל ברקע הייתה לי את חווית המכינה, ורק בדיעבד הבנתי כמה היא תרמה להשתלבות שלי בישראל. במעמד הגיוס כבר הרגשתי שאני מוכנה לדבר הזה", היא מספרת.   

WhatsApp Image 2019 12 15 at 15.06.22

לקראת סיום השירות הבינה קלנדר שהיא רוצה לחזור ולהשפיע מבפנים, בתוך עולם המכינות. לדבריה, עקרונות מכינת קול עמי דיברו אליה במיוחד. "המכינה הזו חרטה על דגלה חיבור של יהודים מכל העולם, ואני רציתי ללוות גם חניכים שעוברים תהליך דומה לזה שאני עברתי. עשרה חניכים שהדרכתי במכינה היו מחו"ל (ארה"ב, אוסטרליה – נ"י). עסקנו הרבה בעיקרון ה'עמיות יהודית' – חיבור הצעירים למה שקורה במדינה שלנו, והפקת לקחים לפיתוח העולם היהודי גם בחו"ל". בימים אלה משמשת יאירה כמדריכה בארגון מסיל"ה, ועובדת עם נערות בסיכון.

לפרטים על תכנית 'יחד' | For information on Yahcad Gap Year

לקריאה נוספת על מכינת קול עמי

לקריאת הפוסט על יאירה בדף הפייסבוק של מועצת המכינות לחצו

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.