×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

הדפסת עמוד זה

החזקה, התפרקות ושחרור: בוגר מכינת בינ"ה מציג - כך הופכים את החוויה הצבאית למופע מחול

לאחרונה הוא השיק בתיאטרון הבית בתל אביב את מופע המחול אותו פיתח במהלך השנה האחרונה עם קבוצת רקדניות מחול מקצועיות. עכשיו, ערן שאשא עברון מסביר מה עומד מאחורי פרויקט הדגל שלו, "כשזה מתפרק", ומשחזר כיצד החליט לתרגם את חוויותיו מהשירות הצבאי למופע מחול - שבו נרשמה באולם תפוסה מלאה

שני, 25 נובמבר 2019 17:36

זו הייתה שנה משמעותית בחייו של ערן שאשא עברון, שבמהלכה עמל עם קבוצת רקדניות-חיילות על פרויקט מחול בניחוח צבאי. לאחר שסיים את לימודיו במכינת בינ"ה, התגייס שאשא עברון לצה"ל. במהלך תקופה זו היה בקשר רציף עם המכינה והשתתף רבות בשבתות ובאירועי חגים. לדבריו, המכינה הייתה לבית פורה ומעורר השראה לפעולה גם בעולמות היצירה והאמנות. "בצבא אנשים עלולים להפוך לתפקידים. המכינות ומסגרות הגרעינים עושות חסד בכך שדורשות את האדם להיות בן אדם-חייל, ומבקשות ממנו ללמוד, לחשוב, לברר ולבחור את מעשיו והתנהגותו. המסגרות הללו מציעות לאדם קבוצה של אנשים לעשות איתם את הדרך הזו", הוא אומר.

את שנות גיל העשרה העביר שאשא עברון (22) ברמת השרון. הוא גדל במושב חירות ולמד מחול, תיאטרון ומוזיקה בתיכון 'אלון'. אהבתו לעולם המכינות מקבלת מקום בלו"ז, בדמות סדנאות שהוא מעביר בבינ"ה, אך גם מחוצה לה. כך למשל, בערב יום כיפור הוא העביר סדנה בנושא 'סליחה כדרך חיים' במכינת מיתרים לכיש. בהמשך שירותו הצבאי היה חלק מקבוצת גרעין עין השלושה. בימים אלה הוא בירושלים, לומד כתיבה בבית הספר לאומנויות המילה. מחול הוא לומד בבית הספר של תנועת תרבות (שנות שירות ותנועות נוער), שלימים גם הקימה בית ספר גבוה לאמנות בעפולה. בין כל העיסוקים האלה, מצא זמן לקדם את פרויקט הדגל שלו, יחד עם רוי קופל, תמר לסר, שלי קאושנסקי ואריאל אילוז, שרק לפני ימים אחדים הושק בתיאטרון הבית.

d1m

"היינו בתפקידים תובעניים והמחול נתן מענה ל'אני' אחר שלנו, שאינו מחויב למה שאנחנו בצבא. ידענו שיש שפה תנועתית בה אנחנו מדברים במהלך השבוע בצבא, וגילינו שמתוך תנועה בתשומת לב אנחנו משחררים את עצמנו מהתנהגויות שאנחנו מורגלים בהן ביומיום". מספר שאשא עברון על הניצנים לפרויקט. "למשך שנה נפגשנו כמעט כל יום שישי לכמה שעות עבודה בסטודיו שהקמנו וטיפחנו במבנה נטוש בשדות של רמת השרון. המופע הזה הוא הזדמנות להציג את הפרויקט שעשינו ואיך עיבדנו את השפה הצבאית לשפה תנועתית. הפרויקט הזה הוא גם קריאה לפנות מקום לאנושיות, לביטוי עצמי ולחיים שמעבר לתפקידו ואחריותו הצבאית". 'מקום של אנושיות' היה גם שמה של היצירה המוזיקלית שהלחין יונתן הררי וליוותה את מופע המחול "כשזה מתפרק".

d3m

"היה זה המופע ראשון של 'כשזה מתפרק' ואפשר היה להרגיש את החגיגיות שביציאה לאור של פרויקט שאנחנו עובדים עליו כבר תקופה", משתף עברון בתחושות. "הפרויקט עוסק בהחזקה, התפרקות ושחרור - כל אלו ביחס לשירות הצבאי והחיים בתקופת השירות. המופע לכשעצמו היה החזקה, התפרקות ושחרור שחווינו אנחנו כמופיעים ושמחנו לגלות שאיתנו חוו האנשים שבאו לראות את המופע ואת המהלך. בשבילי כיוצר לראות את המהלך שהתחיל בחדרי, נפתח לקבוצת רקדניות, למופע שלם ודרכו לקהל המתארח וחווה את הרגע המזוקק שביקשנו להביא - זה פלא ושחרור אדיר. האפשרות לחלוק גילוי דרך יצירה, להיפגש סביב חוויה - לפתוח ולפתח אותה זו למידה מדהימה".  

והתגובות, הוא מספר, גרמו להם להכיר ביכולת יצירת המחול לדבר אל הקהל וליצור הזדהות עמו. "קיבלנו תגובות שחיממו את ליבנו. מדהים כמה ברור אפשר לתקשר דרך מחול, לפתוח פתח להבנה עמוקה ולחלוק אותה. אנשים ביקשו לשתף אותנו בחוויות שלהם מהשירות, להגיד שהוקל להם, שמשהו השתנה. חשוב לי להראות שגם תוך כדי הצבא לאדם יש מקום להביא את עצמו בתחומים אחרים. במקרה שלי זו האומנות, ותרגום החוויה הצבאית לשפת מחול היה תוספת משמעותית לחוויה הצבאית שלי ושל השותפים. העיקר היה לעשות לנו מקום להיות בו 'רק עצמנו' - מה שנשאר כשאנחנו לא בתפקיד - ומתוך המקום הזה ליצור. ליצור מתוך מה שנשאר מהצבא בסופ"ש - מה שנשאר בתנועת הגוף, בצורת הדיבור, באופן ההקשבה, כל מה שנשאר בנו ונהיה חלק מאיתנו גם כשאנחנו לא במדים. זו יצירה שנובעת מהחיים עצמם, עברנו מסע קבוצתי וייחודי של תובנות ולמידה מעמיקה על עצמנו".

לסדנת התנועה בהשראת "כשזה מתפרק",  פנו לערן במייל:  [email protected]

ארכיונים קשורים