המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מצפון תיפתח הטובה: האקטיביסטית כרמל קידר משנה את סדר היום במכללת תל חי

כבוגרת מכינת "גליל עליון", הבחירה ללמוד בצפון אינה מקרית. כרמל קידר, מקימת התא לקידום שוויון מגדרי במכללת תל חי, לא מוכנה לקבל דברים כי "ככה זה", וקמה מדי יום לעשייה המשנה את פני הקמפוס ואולי אף את פני המרחב הגלילי.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בעיצומה של חופשת הקיץ, שוחחנו עם כרמל קידר, בוגרת מכינת גליל עליון, סטודנטית במכללת תל חי ופעילה חברתית. בין השנה השנייה לשלישית בלימודי חינוך חברתי וקהילתי, עצרנו להביט על השנה שחלפה - בה הקימה במכללה את התא לקידום שוויון מגדרי, וקיבלנו הצצה אל היעדים הצפויים בשנה הקרובה.

איך הכל התחיל?

"בפתיחת השנה התחלתי לדבר עם חברות וזיהינו שחסרה באזור פעילות בנושא השוויון המגדרי. הרמנו את הכפפה במטרה לייצר עשייה משמעותית שחסרה לנו במכללה. החלטנו להקים תא של פעילות חברתית לקידום שוויון מגדרי במכללה ובאזור, שיקיים שיח מחבר ולא עוין בין סטודנטים וסטודנטיות".

35821867 209986296198122 6817326014696259584 n

התא החדש פועל בשני מישורים - במישור השיח ובמישור שינוי המדיניות. "אנחנו מייצרות מפגשים שמרחיקים סטריאוטיפים ומעניקים מקום למגוון, ובנוסף פועלות לקדם שינויים מבניים, ארגוניים, שיאפשרו את החתירה לשוויון".

העיסוק במגדר הולך ומתרחב מהאקדמיה אל הזירה הציבורית, ומהמרכז אל הפריפריה, וכיום הוא ממש לא נחלתן הבלעדית של נשים. "מלכתחילה הגדרנו שזה לא התא 'הפמיניסטי', אלא תא שפועל לשוויון עבור נשים וגם גברים", מסבירה קידר. "חשוב לנו שכל מפגש יהיה רלוונטי גם לגברים וגם לנשים. במכללה ישנן יותר סטודנטיות מסטודנטים (68%), אבל לכל אירוע שלנו מגיעים גם סטודנטים. אנחנו דוגלות בשיח מקרב ומגשר ולא 'מלחמת המינים', כמו שהתקשורת אוהבת".

f4dc1a58 d023 4fc2 9d05 87dae17fbf4f

דוגמה לאחת הפעילויות שארגן התא, היא הרצאה של רן גבריאלי אליה הגיעו כ-200 סטודנטיות וסטודנטים שגדשו את אולם ההרצאות."ניכר שיש צמא לשמוע ולהכיר, וזה לא נשאר נושא עלום".

סביב יום האישה החל בחודש מרץ, פעל התא כדי להכניס את הנושא לסדר היום הלימודי ולא להשאירו רק להפסקות. "הכנסנו למערכת הקורסים שיעורים ייעודיים ביום האישה. מרצים מהמכללה שיתפו פעולה ושילבו סוגיות רלוונטיות בהתאם לנושא הקורס".
בהזדמנות אחרת עסק התא באלימות נגד נשים, ובתוך כך גם בחברה הערבית. יחד עם סטודנטים/יות מהחברה הערבית הלומדים/ות במכללה, הוקם מיצג בנושא, ובנוסף דנו במושג "רצח על כבוד המשפחה" עם האקטיביסטית סמאח סלאימה.
לפני חג הפסח יזם התא "סדר פסח נשי", בו העלנו את נושא עבדות הנשים והקשר של ההגדה למאה ה-21 בראייה פמיניסטית.

32698217 197643567432395 4787517091852845056 n

אולם מלא בהרצאתו של גבריאלי

ומה ברמת המדיניות?

"הצלחנו לשנות את שם האגודה מבחינה סמנטית - לאגודת הסטודנטים והסטודנטיות. זה פרוייקט שהובלתי מתחילת השנה, מתוך הבנה שלשפה בה אנו משתמשים ומשתמשות יש חשיבות על דפוסי התנהגות. החלטתי להעלות הצעה לסדר היום של מליאת האגודה, בה נציגי החוגים נפגשים ומכריעים החלטות. הצגתי את ההצעה לשינוי השם, והיא עוררה המון עדים במליאה ובכלל בקרב הסטודנטים/יות. זו הפעם הראשונה שהצלחתי לעורר את הסטודנטים/יות. באותה מליאה הוחלט לא להצביע כלל בנושא". כרמל לא התייאשה, ובחרה להמשיך את המהלך, תוך שימוש בכלים נוספים, ותוך רתימת תומכות ותומכים בקרב הלומדים במכללה. "התחלתי לעשות מחקר- בדקנו כמה סטודנטים וסטודנטיות יש במכללה, ועשינו סקר בקרב סטודנטים/יות אודות ההצעה. בהמשך הצגנו מחקרים שמדברים על חשיבות השפה ומה היא מייצרת - כשכל החיים פונים אלינו בזכר זו סוג של הדרה סמויה אך משמעותית שיוצרת תחושה שאנחנו לא חלק. השפה נראית מינורית, וחטפנו ביקורת על עיסוקינו ב'זוטות'". לבסוף, הצליחו כרמל וחברותיה לגרוף תמיכה, ההצעה חזרה למליאה ועברה ברוב קולות, ובכך הצטרפה האגודה בתל חי ל-11 אגודות שכבר עשו את השינוי.

קידר בת ה-25 שגדלה במוצא עילית הסמוכה לירושלים, גרה כיום בקיבוץ דפנה, עם בן זוגה חגי. בשנת 2011 היו שניהם חניכים במכינת גליל עליון, במחזור י"ד. "המכינה ללא ספק נתנה טריגר ראשוני לעשייה חברתית, זרעה רצון לחשוף את המבנים החברתיים ולהסתכל עליהם בצור הביקורתית".

"הגעתי לפרק הלימודים עם תחושה שצריך לעשות תואר אבל לא רק ללמוד, אלא גם על הדרך להיות אקטיביסטית. לשמחתי, מאוד מעודדים אותנו מטעם המכללה להיות מעורבים", אומרת קידר ומוסיפה "מהמכינה רכשתי את התפיסה של שותפות הדרך - ההבנה שצריך לשלב ידיים עם שותפים כדי להגיע להישגים, וכך באמת קם ופועל התא".

לא רק רוח העשייה החברתית נותרה בכרמל משנת המכינה, אלא גם האהבה העזה לגליל העליון. "המדריך שלי, שכיום הוא מנהל שלוחת מעיין ברוך, גם למד בתל חי והמליץ לי ללמוד במכללה".

29067174 182235608973191 5067432161590923807 n

יעדים לשנה הקרובה?

" החל מהשנה הקרובה, ייכנס התא תחת האגודה, הישג המראה שנותנים בנו אמון. אנחנו מתכננות לשתף פעולה עם ארגון נשים בקריית שמונה, ובכך להתחיל לפעול במרחב הגיאוגרפי שמחוץ לכותלי המכללה, אבל גם בין כותליה - כיום בקמפוס המדעים, הנפרד מקמפוס חברה ורוח, אין עיסוק בנושא והיעד שלנו הוא להגיע גם לשם. עם ההתרחבות שלנו, והיציבות שלנו, ואנחנו שואפות לייצר ארגון גג לכל התאים לקידום שוויון מגדרי במוסדות האקדמיים ברחבי הארץ".

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.