המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

"המגבלה שלי דחפה אותי לרצות להצליח יותר"

על רקע התמודדות עם מגבלת ראיה, טונוסאו אדיה, חניך תכנית 'שיבולים' במכינת לביא, דואג לכבוש פסגות נוספות ולהעביר מסר חשוב: "פשוט צריך להבין שמגבלה שיש לך זה לא הדבר העיקרי, זה שולי וחסר משמעות אם תבחר להאמין בכך"

שלישי, 09 יוני 2020 23:58

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

היי, קוראים לי טונוסאו אדיה, לפני שלושה חודשים סיימתי מכינה קדם צבאית לביא באור יהודה, דרך תכנית ׳שיבולים׳. הייתי במכינה במשך שנה וחצי וכיום אני מדריך במכינה ובמועדונית רווחה עד שאתגייס בעזרת ה' ובעזרת הליווי של ׳מגדל אור׳, שעוזרים לי בכל שלב ורוצים שאעשה שירות משמעותי. הגעתי למכינה אחרי שראש המכינה הגיע לבית ספר שלי והסביר על המכינה שבה עוברים תהליכים משמעותיים, ובאמת אני יכול להגיד במבט לאחור שעברתי תהליך משמעותי.

אני מתמודד עם מחלת ראיה שנקראת סטארגרט וגם אני לא רואה בעין שמאל בכלל עקב פציעה בגיל קטן. זה מגביל אותי בזיהוי אנשים מרחוק ובקריאה. אף פעם לא הרגשתי שזה מגביל אותי, עשיתי כל מה שמישהו עם זוג עיניים ובלי מחלת ראיה עושה. לא רק זה, הייתי מדריך בתנועת נוער והשתתפתי ב׳אחריי׳, שזה עמותה המתמקדת בהכנה פיזית לשירות קרבי. חוץ מזה אני רוכב על אופנים, עושה מרוצים ומטייל בארץ. במכינה עשינו שבוע שטח, שבוע שאנחנו נמצאים בשטח ומנווטים וכול הציוד עלינו וזה דבר מדהים: היינו צריכים לנווט ועקב הבעיות הראיה שלי זה הקשה עלי - כי במפה יש קווים עדינים. עם זאת, עדיין ניווטתי. אני יודע שהמגבלה לא אמורה לעצור אותי, כי אני יודע שעם קצת מאמץ וקצת רצון אפשר לעשות דברים גדולים. המגבלה שלי דחפה אותי לרצות להצליח יותר. הרגשתי שבזכותה הפכתי להיות בן אדם יותר טוב יותר וחזק מנטלית, כי הבנתי שזה שיש לי מגבלה בראייה לא קובעת איך אני אצליח, במה וכמה. הדבר היחיד שיקבע זה אך ורק הרצון שלי.

טונוסאו אדיה

בזכות תוכנית ׳שיבולים׳ היה לי יותר קל במכינה. כמו שאמרתי בעיות הראייה שלי מקשות עלי בקריאה, שזה חלק עיקרי מהלימוד במכינה. צוות 'שיבולים' ליווה אותי ודאג להביא לי מכשיר שעזר לי להגדיל את הכתב כך שיהיה לי קל יותר לקרוא, ודאגו לספק לצוות ייעוץ נגישות לצוות המכינה.

אני באמת לא רואה סיבה שיכולה לעצור מישהו או מישהי מלעשות משהו שהוא רוצה ומאמין בו, בין אם הוא עם לקות ראיה או מגבלה פיזית. לדעתי מגבלה מראה את נקודות הפתח ולא את נקודות הסיום שלך. אז כן, יש לי לקות ראיה, נו אז מה? לכל אחד יש מגבלה משלו, ואצלי זה בראיה - נו לא ביג דיל. יש לי עוד חושים, יש לי עוד דרכים, יש כל כך הרבה מסלולים שאפשר ללכת בהם. פשוט צריך להבין שמגבלה שיש לך זה לא דבר העיקרי ולא המרכזי, זה שולי וחסר משמעות אם תבחר להאמין בכך. ככה אני חי את החיים שלי, עד שלא אומרים לי שיש לי בעיות ראיה אני לא מרגיש את זה ולא שם לב לזה. גם אתם אפילו לא הייתם שמים לב אם הייתם פוגשים אותי עד שאני לא הייתי אומר לכם.

אז כרגע אני ממשיך בחיי כובש פסגה אחר פסגה עד שאגיע לפסגה הכי גבוהה (להגיע לפסגת האוורסט זה חלום שלי), אראה אותם שתהיו על פסגה כי אני כבר אחפש את הפסגה הבאה.

 

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.