המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

הכל מתחיל בחינוך: בוגר מכינת עמיחי רון ישראלי למען הנוער

רון ישראלי, בוגר מכינת עמיחי בשנה א' ובשנה ב', לא מפסיק לפעול ולקדם את המטרות החשובות לו – הנוגעות, רובן ככולן, באוכלוסיית בני הנוער בישראל. הוא מספר על המיזמים הרבים שהוציא לפועל (רשימה מכובדת עבור צעיר בן 22), על שנת המכינה שהייתה עבורו נקודת מפנה והשפיעה על עשייתו המשמעותית ("הכל התחיל שם"), ומסביר למה צריך 6 ימים רק כדי להשחיז גרזן?

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בחג פסח באפריל של 2017, התכנסו 16 מכינות קדם-צבאיות ליום ספורט בספורטק בפארק הירקון בתל אביב. זו הפעם הראשונה שיום ספורט בסדר גודל כזה התקיים בעולם המכינות, ובאירוע היו מגוון תחרויות, שופטים שחילקו נקודות, וגביעים לזוכים.

את האירוע הזה הוביל רון ישראלי, אז חניך במכינת "עמיחי" בכרמים. "זה היה יום שארגנתי לבד, וניהלתי את האירוע עצמו. והוא היה מאוד מוצלח", נזכר רון. "זה היה אירוע משמעותי שנתן לי תחושת מסוגלות, לדעת שיש לי כוחות להוציא לפועל את הדברים שחשובים לי".

היום רון בן 22 ומתגורר בקרית אתא. הוא כבר סיים שירות צבאי כמ"כ טירונים במערך מג"ל, ובין שנת המכינה לצבא – עשה גם שנה ב'. בעצם, לא רק עשה, אלא ממש הקים אותה יחד עם חבריו, אבל נגיע גם לזה.

את יום הספורט שארגן והוציא לפועל רון בהיותו חניך במכינה, הוא מציין כנקודת מפנה משמעותית. "ברגע שהצלחתי להוציא לפועל את היוזמה הראשונה, שנראתה לי מאוד בלתי אפשרית בזמנו, אמרתי – 'זהו, הכל אפשרי'", מתאר רון. "היום, כל מה שאני עושה, התחיל שם. בתחושת המסוגלות הראשונה הזו שאף פעם לא הרגשתי לפני-כן, אפילו לא משהו קרוב".

מהיום ספורטמהיום ספורט

הכל התחיל שם

כשרון אומר "הכל התחיל שם", הוא מדבר על הרבה פרויקטים שיזם והוציא לפועל מאז אותה שנת מכינה שהסתיימה לפני 4 שנים. לקראת סיום המכינה, החליט רון שהוא רוצה לעשות גם שנה ב'. "לא מצאתי משהו שבדיוק נגע בי, אז החלטתי שצריך להקים שנת ב' במכינת 'עמיחי'", הוא אומר, כאילו זה עניין של מה בכך.

"היום, כל מה שאני עושה, התחיל שם. בתחושת המסוגלות הראשונה הזו שאף פעם לא הרגשתי לפני-כן, אפילו לא משהו קרוב".

"יחד עם שותף שהיה איתי לאורך כל הדרך – דניאל שקד – הקמנו תכנית מאפס בערד, בצעדי תינוק, עם קומונה של 10 אנשים", הוא נזכר. "הייתה לנו אוטונומיה מוחלטת. ניהלנו את התקציב, שילמנו את שכר הדירה, בחרנו מה נעשה ואיזה תכנים נעבור, החלטנו לאן לנסוע והזמנו את האוטובוסים".  

במכינת עמיחי תמכו ברון ובחבריו בהקמת תוכנית שנה ב', ונתנו להם עצמאות רבה. "אמרו 'אנחנו פה בשבילכם כדי לתמוך, אבל בסוף הכל יקום ויפול על כוח היזמות שלכם'", מתאר רון, ומסביר כיצד גם החוויה הזו השפיעה עליו להמשך הדרך: "בסוף השנה ב' הרגשתי כמו סופרמן כל יכול".

לאחר השחרור, החליט להגשים חלומות קטנים שחלם לאורך חייו, רובם קשורים לאוכלוסיית בני הנוער. "אני רוצה לגעת בעולם של החינוך ובני נוער ולהשפיע עליו כמה שיותר", מסביר רון. אחד מחלומותיו ה"קטנים", היה לכתוב ספר עבור תיכוניסטים – דבר שהגשים במהלך השנה האחרונה.

"הספר נקרא 'המדריך לתיכוניסט' ונכתב על צמתים בחיים שבתור מתבגר אתה אפילו לא מודע להן – למה את עושה בגרויות? מה מחכה לך בצבא? מה היא מכינה? איך מוצאים עבודה? איך מתנהלים עם כסף? איך מתמודדים עם שברון לב אחרי פרידה ראשונה? ומה מחכה לכם בעולם האקדמיה והעבודה?", מתאר רון. "הרבה דברים שהלוואי שאני הייתי יודע בגיל 17".

"אני רוצה לגעת בעולם של החינוך ובני נוער ולהשפיע עליו כמה שיותר".

פרויקט נוסף שהוציא לפועל ונמצא כעת בהרצה נקרא "דלת לעולם". כמי שמאמין במסגרות בלתי פורמאליות – התנדבויות, ספורט, חוגים ותנועות נוער – הגיע רון למסקנה שבמקום להקים עוד עמותות ותנועות נוער, צריך למצוא דרך להביא כמה שיותר תלמידים למסגרות אחר הצהריים.

"יצרתי פרויקט שבו התלמידים עונים על שאלון אישיות, ובסיומו הם מגלים אילו מסגרות בלתי פורמאליות קיימות ביישוב שלהם והכי מתאימות להם באופן אישי, בהתאם לתשובות שענו", מתאר רון. "לאחר מכן, אני עולה להרצאה על למה השתתפות במסגרות הללו משנה חיים ומשפרת אותם בכל התחומים".

פרויקט teen tef בשנה בפרויקט teen tef בשנה ב

"הפילוסופים של ימינו"

פרויקט נוסף שהקים רון ממש לאחרונה הוא פודקאסט עם ראשי מכינות, איתם הוא מדבר על נושאים חינוכיים, פילוסופיים אך גם אקטואליים לימינו. נדמה כי הפודקאסט שנקרא "חכמי האומה",  הוא רעיון שצריך היה לצאת לפועל כבר מזמן, מהסוג של "איך-לא-חשבנו-על-זה-קודם", ורון הרים את הכפפה וביצע.

"בעבר, היו פילוסופים שהיו עולים אליהם לרגל כדי לשמוע מה הפיתרון לסוגיות מסוימות, ובעולם הדתי חרדי יש רבנים שהם בהכרח חכמי האומה שמכווינים את המוסר. ובציבור הכללי זה לא קיים בכלל", מציג רון. "רציתי לייצר פלטפורמה דרכה מי שמחפש את הרעיונות של מוסר וצדק יוכל לשמוע אותם מראשי מכינות, כי בעיני הם כאלו – הפילוסופים של ימינו".  

לצד הספר "המדריך לתיכוניסט", פרויקט "דלת לעולם" והפודקאסט "חכמי האומה" - רון החל לעבוד, עוד בחופשת השחרור מהצבא, כמנהל מרכז יזמות של עמותת "יוניסטרים" שהוקמה במטרה לחשוף צעירים בישראל בעלי נקודת זינוק נמוכה לעולם העסקים. ואם זה לא מספיק, הוא גם מאמן של קבוצת נוער בכדורסל.  

מהפודקאסטמהפודקאסט

להשחיז את הגרזן

כשרון מסתכל אחורה על הדרך שעבר, הוא יכול להעיד על דבר אחד מהותי שהבין. דבר שלוקח לאנשים לעיתים חיים שלמים להבין, אם בכלל. "במכינה הבנתי מה התכלית שלי. למה אני עושה את מה שאני עושה. אחרי שכלול של מגוון מפגשים עם מגוון אנשים הבנתי שהמטרה העליונה היא לפעול למען תיקון עולם, והדרך שלי לעשות זאת היא יזמות. במכינה גיליתי את הכוח הזה", משתף רון, שבשנה הקרובה יתחיל בלימודי יזמות ב"בינתחומי" בהרצליה.

ובנוגע לעתיד? המטרה של רון היא ליצור שינויים משמעותיים במערכת החינוך הישראלית. "במקום שהוא הכי חשוב בעולם", מדגיש רון. "הוא יותר חשוב מבתי חולים, מבתי תמחוי ומהכל... אם אצליח ליצור שינויים קטנים כגדולים בתוך המערכת הזו – אני אהיה מאושר עד כלות נשמתי".

"במכינה הבנתי מה התכלית שלי. למה אני עושה את מה שאני עושה. אחרי שכלול של מגוון מפגשים עם מגוון אנשים הבנתי שהמטרה העליונה היא לפעול למען תיקון עולם, והדרך שלי לעשות זאת היא יזמות".

כצפוי, רון ממליץ לכל בן נוער בישראל לבחור בשנת מכינה. "המכינה נותנת את היכולת להבין את המעגל הפנימי והמעגל החיצוני. הפנימי – מה קורה לי בחיים, מי אני ומה התשוקות שלי, והחיצוני – מה קורה מסביבי, מי היא ישראל, מה היא דת ומה החברה הישראלית צריכה ממני", הוא מסביר. "כששני המעגלים האלו מובנים לך, הדרך שלך תהיה הרבה יותר חלקה ונכונה בחיים. משפט שאני אוהב הוא – אם היו לי 7 ימים לחטוב עץ, הייתי משקיע 6 ימים בלהשחיז את הגרזן".

ורגע לפני שאתם חוזרים לשגרת יומכם, או תוך כדי, אתם מוזמנים להאזין לפרק מהפודקאסט של רון. "המטרה שלי היא לתת תשובות לכל מי שמחפש, דרך שיח עמוק ואקטואלי עם ראשי המכינות. זה לא ריאיון של 5 דקות בחדשות עם פוליטיקאי שרק מנסים להוציא ממנו כותרות, וגם לא שיעור באוניברסיטה שהוא קצת מרוחק", מבהיר רון. "אלא שיחה עם אנשים שיודעים הכי טוב להעביר רעיונות פילוסופיים לאנשים צעירים, בפלטפורמה נוחה כמו פודקאסט שאפשר לשמוע תוך כדי נהיגה או פעולות יומיומיות".

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות