המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

תחל שנה ויוזמותיה: ראש תחום אקטיביזם במרכז צעירים י-ם נערכת לשנה של מיזמים חדשים

את 'שיבולים' – תכנית להשתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות היא יזמה לפני כחמש שנים במסגרת תפקידה במועצת המכינות. היום, תמר (תותי) מייבום, בוגרת מכינת רבין, מסכמת את העשייה בשנת תשע"ט כמנהלת תחום אקטיביזם במרכז צעירים ירושלים: "בתקשורת העיר עשויה להיתפס כמורכבת, בעיני מה שקורה בירושלים הוא דווקא בגדר נס"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

היה זה רק לפני שש שנים, שרעיון הקמת תכנית המשלבת צעירים עם מוגבלות במכינות עלה בראשה. והחזון: שילוב לפני הצבא, שיביא לשילוב טוב יותר בצבא, שיביא לשילוב טוב עוד יותר בחיים האזרחיים ובמארג החברתי בישראל. מאז התכנית כבר צברה וותק, ולאחרונה אפילו התקיים ערב בוגרים אליו הוזמנו כל אותם צעירים שלקחו חלק בתכנית "שיבולים" מאז הקמתה לפני כשלוש שנים. בקרוב חלק מהם כבר ישתחררו מצה"ל וימשיכו במסגרות שונות בחיים האזרחיים. "משמח, ממלא את ליבי וממחיש לי שאנחנו במקום הנכון. זה משהו שאנחנו רוצים לייצר גם לחיים הבוגרים – קהילות משלבות. היום אני יכולה להגיד שזה אחד הפרויקטים הגדולים שקידמנו, אם לא פרויקט הדגל", מספרת תמר מייבום.

אבל העיסוק בקונספט השילוב לא נגמר כאן: הבן שלה, כבר בן שנה וחצי, והיא פועלת להקמת גן משלב בירושלים. "המכינות הראו שזה עובד מדהים במסגרות הקיימות, ובעיני זהו מודל שצריך לקיים מגיל לידה – השילוב הזה נכון מהרגע הראשון. במכינה יש לדבר חשיבות עצומה, אבל אני מעריכה שמוטב שעה אחת קודם, או כמה. החבר'ה של שיבולים תיכף יסיימו את שירותם הצבאי וימשיכו כמו כל בוגר מכינה לחיים שאחרי. כעת המטרה היא ליצור להם מסלולי המשך: כמו שיש קהילות בוגרים שצוברות תאוצה בכל חלקי הארץ, בפריפריות חברתיות וגאוגרפיות, יש צורך בקהילות בוגרים משלבות שיהיו מותאמות גם לבוגרים עם מוגבלות".

כבר ארבע שנים רצופות שמרכז פעילותה, כמנהלת תחום אקטיביזם במרכז צעירים, נמצא בירושלים - פרק הזמן הארוך ביותר בו התגוררה במקום שאינו יקנעם מושבה, המקום בו גדלה. "כל פעם שאני שומעת 'ירושלים' בחדשות, אני מתרגשת. ירושלים תמיד בשיח, תמיד קריטית וחשובה, לב ליבה של מדינת ישראל. זאת עיר מדהימה ומרגשת, בעלת אוכלוסיות מיוחדות שמעניקה משמעות גדולה לחיים בה. ירושלים היא בירת האקטיביזם של ישראל: קיימים בה המון ארגוני חברה אזרחית, עמותות ועשייה חברתית מכל הסוגים והמינים. לא הרבה יודעים, אבל ירושלים זו עיר של סובלנות בה המון אנשים שונים חיים בשלום. בתקשורת העיר עשויה להיתפס כמורכבת, בעיני מה שקורה בירושלים הוא דווקא בגדר נס. אני מרגישה זכות גדולה לגור בירושלים: כל פעם אני מופתעת מעצמי מחדש כשאני חושפת שאני ירושלמית – וזו הפתעה נעימה".

"תחום אקטיביזם במרכז צעירים ירושלים הוקם במטרה לתת מענה ומעטפת לחבר'ה ירושלמים בגילאי 18-40 שמעוניינים לצאת לפעולה בדמות פרויקטים ומיזמים חברתיים. בשנים האחרונות הבנו שהחיבור הכי חזק לעיר נוצר כאשר אותם צעירים אקטיביסטים נשארים בה, רואים עצמם כתורמים לה ומתוך כך מעוניינים להישאר ולקיים בה את מרכז חייהם, ובהמשך אף להקים בה את ביתם ומשפחותיהם. במסגרת עבודתנו, אנחנו מובילים פורומים מקצועיים בנושאי מנהיגות עבור ארגוני בוגרים בעיר, שנות שירות ומכינות קדם צבאיות. אנחנו עוסקים בנושא של יזמות, ודואגים ליצור את החיבור בין הצעירים האקטיביסטיים ליזמים בעיר".

"קיימים כיום כ- 16 ארגוני בוגרים אשר מתאספים מידי חודש ודנים באתגרים המשותפים לכולנו, איגום משאבים ושינוי או קידום מדיניות", מפרטת מייבום על העשייה במרכז צעירים, ומדגימה: "בבחירות האחרונות ערכנו מיני קמפיין ליציאה לקלפיות כדי להעלות את אחוזי ההצבעה בקרב הצעירים: הקמנו קבוצת מנהיגות במרכז צעירים, וקיימנו סמינר לכל אגודות הסטודנטים בנושא. בימים אלה ממש אנחנו עובדים על בנייה של 'ליין יזמות', שמטרתו לתת מענה לכל היזמים הירושלמים או יזמים שיש להם יוזמות הקשורות בעיר - באמצעות מערך מנטורים, שידעו לספק את ההדרכה וההכוונה ליזמים צעירים המצויים בכל שלב בדרך אל השקת היוזמה (בניית קונספט, גיוס משאבים לפיילוט, וכו') – במטרה לקדם מיזמים בעיר ביעילות".

למכינה ולעבודתה בעולם המכינות זוקפת מייבום הרבה זכויות: "ההגעה לתפקיד הזה התחברה באופן ישיר למקום שממנו באתי – עולם המכינות, שבו הדגש מושם על קהילה, חברה וסולידריות. כל האלמנטים הללו משחקים תפקיד במסגרת המשימה הנוכחית שלי". בפרויקט  שפורסם לרגל 21 שנים למכינת רבין, כתבה מייבום: "היום זה ברור יותר מתמיד. להיות בוגרת מכינת רבין זה כבוד גדול. זה סט של ערכים של צדק ותיקון חברתי, זה להיות חלק ממשהו שהוא פשוט גדול. בכל צומת בחיים, בלימודים, בתעסוקה, בחיי הקהילה שלי - המכינה מלווה אותי, מחדדת את מי שאני. במקומות בהם עבדתי, בפרויקטים אותם יזמתי והובלתי, עם החברים והחברות אותם.ן פגשתי, למכינת רבין היה תפקיד מכריע בזהות שלי ובערך המוסף אותו הבאתי. כיף להיות בשולחן עגול, להציג פרויקט חדשני, לחלום על שת"פ פורץ דרך, להציג את עצמי ואז להוסיף בגאווה: 'ואני בוגרת מכינת רבין'".

תכנית שיבולים מופעלת ע"י מועצת המכינות ובשיתוף ג'וינט-אשלים, משרדי החינוך, הרווחה, הביטחון והבריאות, קרנות הביטוח הלאומי, קרן משפחת רודרמן ופדרציית ניו יורק.

לקריאה נוספת על תכנית שיבולים באתר מועצת המכינות>>

לקריאה נוספת על מרכז צעירים ירושלים>>

לעמוד הפייסבוק של תכנית שיבולים>>

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.