הדפסת עמוד זה

מגילת רות בפרשנות נשית מודרנית: הצצה ליוזמה מיוחדת שאיחדה עשרות בוגרות מכינה

ליל הסדר בצל הקורונה שלח את אחינעם תמר וירט, בוגרת מדרשת השילוב בנטור, לגייס 37 אמניות צעירות שהתאחדו ליצירה של מגילת רות בפרשנות נשית. במהלך 50 הימים שבין פסח לשבועות הן גיבשו את הכל, והתוצאה לפניכם. להזמנת עותק משלכם - לחצו על התמונות 

חמישי, 21 מאי 2020 14:46

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"החיבור הזה, שבין לימוד וההעמקה בעולמות תוכן פרשניים לבין אמנות ומלאכה בלט עבורי כבר בשנת המכינה בנטור, וליווה אותי גם במהלך שנה ב' ובשירות הצבאי. כשחשבתי על דברים שלמדתי בשנת המכינה, שמתי לב שבהרבה מקרים נשים לא באות לידי ביטוי, וללא סיבה מוצדקת - בהיסטוריה של העם היהודי פחות רואים נוכחות של נשים, כי לא ניתנה להן גישה לספר", אומרת אחינעם תמר וירט (24), דתייה לשעבר, בוגרת מדרשת השילוב בנטור, וגם אחותה הצעירה של אבישג וירט-שלום, אחת מ-37 היוצרות המשתתפות בפרויקט, וזוכת פרס באר לשנת תשע"ט. "ואכן רואים פחות נוכחות של דעות, פרשנויות ומדרשים על נשים. איפה כן הייתה נוכחות נשית? במלאכה המשותפת, בסריגה בנול ובבישול. לאט לאט בניתי לעצמי מודל בראש, בו בית המדרש מקבל גם גוון אמנותי ואישי של אלו שמרכיבות אותו".

מגילת רות 1קרן פרופסורסקי - מחזור ג' במדרשת השילוב בנטור

התייחסה לפסוקים מפרק א':

י וַתֹּאמַרְנָה לָּהּ כִּי אִתָּךְ נָשׁוּב לְעַמֵּךְ. יא וַתֹּאמֶר נָעֳמִי שֹׁבְנָה בְנֹתַי לָמָּה תֵלַכְנָה עִמִּי הַעוֹד לִי בָנִים בְּמֵעַי וְהָיוּ לָכֶם לַאֲנָשִׁים. יב שֹׁבְנָה בְנֹתַי לֵכְןָ כִּי זָקַנְתִּי מִהְיוֹת לְאִישׁ כִּי אָמַרְתִּי יֶשׁ לִי תִקְוָה גַּם הָיִיתִי הַלַּיְלָה לְאִישׁ וְגַם יָלַדְתִּי בָנִים. יג הֲלָהֵן תְּשַׂבֵּרְנָה עַד אֲשֶׁר יִגְדָּלוּ הֲלָהֵן תֵּעָגֵנָה לְבִלְתִּי הֱיוֹת לְאִישׁ אַל בְּנֹתַי כִּי מַר לִי מְאֹד מִכֶּם כִּי יָצְאָה בִי יַד יְהוָה.

"הקורונה והחל"ת עודדו אותי לתת דרור לרעיון שבא מהבטן - להפיק מגילת רות חדשנית בגרסה קשיחה ודיגיטלית. בליל הסדר החלטתי לבחון כיצד ניתן לממש את הקונספט. אחרי שאזרתי אומץ ואספתי בנות ויוצרות, הרבה מהן בוגרות מכינות, פרסמתי שאני מחפשת נשים יוצרות ופנו אליי המון בנות. בחרתי במגילת רות כי זה אחד הסיפורים היחידים בתנ"ך בו נשים לא רק ניצבות בתוך הסיפור אלא מניעות את העלילה, נושאות באחריות לעתידן הפרטי והכללי. נשים שאיבדו את הגברים בחייהן והיו צריכות לגבש מחדש משמעות לקיום ועצמאות כלכלית".   

מגילת רות 3 2

כתיבה: קטע מתוך השיר "עָרְפָּה"/ שחר קריב - מחזור ג' במדרשת השילוב בנטור

... 

וּקְרָבֶיהָ הוֹלְכִים-שָׁבִים סְבִיב בֵּיתָהּ. נָפְשָׁה הוֹמָהּ
מִבְּלִי דַּעַת כִּי בֶּעָתִיד, בְּאוֹפֵן מְפֻיָּט
לֹא יִתָּכֵן אֶחָד דָּוִד לְלֹא אֶחָד גָּלְיָת
אַךְ הִיא עֵרָה כָּעֵת, כִּי קָהָל אַחֵר נוֹעַד
לַחֲזוֹת בִּמְלוֹא הַדְּמוּת שֶׁבָּהּ גְּלוּמָה.

התייחסה לפסוקים מפרק א':
יד וַתִּשֶּׂנָה קוֹלָן וַתִּבְכֶּינָה עוֹד וַתִּשַּׁק עָרְפָּה לַחֲמוֹתָהּ וְרוּת דָּבְקָה בָּהּ.

ספירת העומר מונה חמישים ימים, מצאת הפסח ועד חג השבועות. מדובר בנשים יוצרות מטווח הגילאים של 19-30, דתיות וחילוניות, שהרבה מהן טרם הספיקו לחשוף יצירות אמנות שלהן. ישנן הרבה בנות שזו פעם ראשונה שמתפרסמת יצירה שלהם, פעם ראשונה שניתחו טקסט תנ"כי, קיבלו ממנו השראה וגיבשו פרשנות ייחודית כנשים ישראליות שחיות בישראל 2020. "להפיק מגילה כזו זה פרויקט די גדול, ומיהרנו להזניק את הרעיון עם צאת הפסח. חילקנו את המגילה ל-37 חלקים, לפי ההיגיון הסיפורי, והיצירה הייתה מהירה: מהזמן שעשינו מפגש "זום" משותף היה בערך שבוע וחצי ליצור את החומרים. הבנו שהפרויקט חייב להיות מסופר על ידי נשים – שנראה איפה אנחנו לעומת הסיפור החשוב הזה".

מגילת רות 2טל וטורי - מחזור ג' במכינת קול עמי - מעצבת עמודי המגילה

התייחסה לפסוקים מפרק ד':

יח וְאֵלֶּה תּוֹלְדוֹת פָּרֶץ פֶּרֶץ הוֹלִיד אֶת חֶצְרוֹן. יט וְחֶצְרוֹן הוֹלִיד אֶת רָם וְרָם הוֹלִיד אֶת עַמִּינָדָב. כ וְעַמִּינָדָב הוֹלִיד אֶת נַחְשׁוֹן וְנַחְשׁוֹן הוֹלִיד אֶת שַׂלְמָה. כא וְשַׂלְמוֹן הוֹלִיד אֶת בֹּעַז וּבֹעַז הוֹלִיד אֶת עוֹבֵד. כב וְעֹבֵד הוֹלִיד אֶת יִשָׁי וְיִשַׁי הוֹלִיד אֶת דָּוִד.

 

 אחינעם תמר וירט היא יוצרת ובוגרת מדרשת השילוב בנטור. פרסמה שירים במגזינים ובעיתונות. בשנה הבאה תתחיל לימודי עיצוב תעשייתי בבצלאל. 

רוצים להתחדש בעותק משלכם לקראת החג? להזמנות מאתר הפרויקט לחצו כאן