המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

פיצה, ואנשים: בוגרי מכינת רבין נחושים להוביל לשינוי בדרום תל אביב

מהצד היא יכולה להיראות כמו סתם עוד פיצרייה עם שיק תל אביבי, אבל מאחורי "פיצה פיפל", בית העסק שהקימו שבעה שותפים, וביניהם ארבעה בוגרים ממכינת רבין, מסתתרים חלומות גדולים ואמירה חברתית משמעותית: "מקווים ליצור שינוי ניכר בשטח". הצצה למקום שכולו טוב

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בלב שכונת שפירא שבדרום תל אביב הוקם לאחרונה בית העסק "פיצה פיפל", שהציב לנגד עיניו מטרה ליצור כלכלה חדשה, עם אחיזה חברתית ופרנסה הוגנת. הפיצרייה מיצבה את עצמה כמרכז שכונתי וקהילתי שמשמש כבית לאוכלוסיות מגוונות בעיר, ושמקפידה לשמר את האווירה הייחודית שלה בליווי תכנים שונים, הופעות, הרצאות ואירועים משותפים.

"כל אדם שנכנס בדלת הוא קודם כל אדם. לא אחת נכנסים למקום גם נרקומנים ואנשים מרקע סוציו אקונומי נמוך, והם לעולם לא ירגישו דחויים: תמיד נשתדל לתת יחס חם ואוהד, מבלי לפגוע בסביבה הבטוחה שאנחנו מנסים ליצור מידי יום במקום. ברור שמקומות אחרים בוחרים לנהוג אחרת במצבים כאלה, אנחנו מעדיפים לכבד אותם בפיצה ובלימונדה, להתעניין בהם ולתת כתף", שיתף אסף בר יוסף, 26, בוגר מכינת רבין ואחד משבעת השותפים בעסק, באתגר הגדול של הקמת העסק דווקא שם. "לפעמים נראה שהם לא מאמינים שהסיפור שלהם משנה למישהו בכלל, וכשאנחנו שם בשבילם הם מוצאים ערך וחשיבות בחיים שלהם. כל הצדדים יוצאים מחוזקים בסוף", הוסיף בר יוסף.

אסף ודניבתמונה: השותף אסף בר יוסף ודני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות

אסף בר יוסף, יוגב קניג, אופיר קודלש ורועי חיים הם ארבעה בוגרים ממכינת רבין, שהשתחררו מהצבא יחד וחברו לשאר השותפים בעסק בהמשך הדרך. "התחלנו בעולם היזמות חברתית, ניסינו לחשוב על כמה כיוונים לפרויקטים מעניינים ומשמעותיים, עד שהצלחנו להגיע לרעיון של Bkind. רצינו לבנות שרשראות של מעשים טובים באמצעות כרטיסים מעוצבים שניתן לעקוב אחריהם דיגיטלית: הצלחנו לגייס כספים בקמפיין 'הדסטארט', ויצרנו 20 עיצובים שונים לכרטיסים. בהמשך גם התרחבנו במכירות, הפקנו הרצאות על תרבות חברתית, תרבות קולקטיביסטית וטרנדים חיוביים. בסוף 2017 זכינו בתחרות העסק החברתי של 'ידיעות אחרונות'", סיפר בר יוסף על המיזם שקדם ל"פיצה פיפל".

Bkindבתמונה: כרטיס Bkind

אלא שאז הגיעה התפנית, שהובילה את הצוות לבחינת כיוון חדש. "בשלב מסוים הרגשנו שאנחנו צריכים לדייק את עצמנו יותר: רצינו לראות משהו שעומד על הקרקע ושניתן יהיה לראות את ההשפעות שלו", אמר בר יוסף והמשיך: "היינו עושים 'ישיבות חזון' אל תוך הלילה, שבסופן הבנו שאנחנו רוצים מקום פיזי, עם עוד שותפים ואמירה מקצועית וייחודית בתחום המסעדנות".

"הקמנו את הפיצרייה כמקום מואר ובטוח שמביא תרבות ואומנות לעיר, ושמעניק במה לכישרונות צעירים. משמח אותנו לראות שגם אנשים מרקע סוציו-אקונומי נמוך מחליטים לחזור אלינו מידי יום, ולא מחפשים את עצמם באזורים מפוקפקים. אנחנו מראים לעולם איך הדבר הזה צריך להיראות – חשוב לנו שאנשים ירגישו תקווה כלשהי. אנחנו רוצים להוות דוגמא, ומקווים שכשהשכונה תראה איך אנחנו מכילים אותם - זה ייצור שינוי ניכר בשטח: בכל זאת מדובר באנשים שמתמודדים עם קשיים שאף אחד מאתנו לא יכול לתאר לעצמו אפילו".

המקום מבחוץבתמונה: הפיצרייה 'פיצה פיפל' שבשכונת שפירא

"אנחנו רוצים לאפשר לכולם להרגיש בבית במקום הזה, שבנינו במו ידינו", הוסיף בר יוסף, ואמר: "אנחנו משקיעים הרבה כדי שהמקום יהיה עם האווירה המדויקת שאנחנו רוצים שתהיה, גם מבחינת מוזיקה וגם מבחינת אירועי התוכן. בנוסף, אנחנו גם מארחים מפגשי בוגרים של המכינות השונות וכרגע יש לנו מחשבות על איך לשפר את העסק, כיצד לשמר אותו כבית חם, ואולי אפילו להפוך אותו למקום טיפולי בשלב מתקדם יותר".

כל הפרטים על האירועים הקרובים בפייסבוק ובאינסטגרם של "פיצה פיפל"

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.