המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

נלחמים למענם: חניכי מכינות גל ותבור, סביון צורף והראל בן שבת, בחזית המאבק נגד המשלוחים החיים

הוא התנדב במד"א ובבית אקשטיין, היא בילתה את כל שעות הפנאי בתיכון כפעילה בארגון "אנימלס לזכויות בעלי חיים". יחד הם ייסדו את רעיון "עמותת סחבק – ערבית ועברית ביחד", שכבר משך מתעניינים ותורמים. כעת, כשהיא חניכה במכינת גל והוא חניך במכינת תבור, סביון צורף והראל בן-שבת מתאגדים יחד למטרה משותפת: עצירת המשלוחים החיים

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

אם נושא המשלוחים החיים עוד לא בוער בכם, חכו שתשמעו מה יש לסביון צורף והראל בן שבת לספר לכם. כחניכים בתחילת דרכם במכינה, השניים החליטו יחד עם חברים נוספים לקדם את העניין, ולא הססו משום שלב שבדרך – גם כשנדרשו לגייס חברי כנסת שיתמכו בקידום הנושא בחקיקה. "זוהי קריאת חירום לנוער אשר מאמין ורוצה בטובת בעלי החיים", כתבו בעמוד אירוע ייעודי שהקימו להפגנה שנערכה השבוע (יום ב', 10.12.2018), "'משלוחים חיים' הוא שמה המקובל של פרקטיקה אכזרית, שבה בעלי חיים המיועדים למאכל נשלחים חיים באניות ממדינות רחוקות כדי להישחט בישראל. במהלך המסעות, שעלולים להימשך אף שבועות ארוכים בים, בעלי החיים – טלאים ועגלים לרוב – שרויים בצפיפות, חשופים לאלימות רבה, למחלות ואף למוות".


הסרטון שצילמו מארגני ההפגנה בכנסת

ביולי 2018 ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר לצמצום הדרגתי של המשלוחים החיים, והפסקה מוחלטת שלהם בתוך שלוש שנים. ימים ספורים לאחר מכן הגיש שר החקלאות אורי אריאל ערעור נגד ההחלטה. בחודש שעבר (14.11.2018) עבר חוק המשלוחים החיים בקריאה טרומית פה אחד. "זו הדקה ה-90 וזה הזמן להפעיל לחץ מכיוון הנוער, דור העתיד, שאינו מעוניין בכתם המשלוחים החיים בחברה", כתבו צורף ובן-שבת בעמוד האירוע.  

הם גרים בפרדס חנה, למדו באותו תיכון ("מבואות עירון"), והיו פעילים חברתית לכל אורך הדרך: בן-שבת התנדב במד"א ובכיבוי והצלה חדרה, הדריך נוער בסיכון בקרב-מגע במשך שנה וחצי והיה חונך בבית אקשטיין. צורף הייתה פעילה בארגון "אנימלס", ניהלה דוכני הסברה ומקדישה את מירב מאמציה היום לטובת קידום נושא זכויות בעלי החיים ("אנחנו מחויבים להתגייס לטובת אלה שקולם מעולם לא יישמע"). לפני כחצי שנה התפצלו השניים לשנת המכינה הקדם צבאית; צורף חניכה במכינת גל שבעכו, ובן-שבת חניך במכינת תבור שבנצרת עלית. רק להפגנה המדוברת הצליחו השניים לגייס כ-150 משתתפים, ובהם מכיניסטים, בני שנות שירות, תיכוניסטים ופעילי ארגונים.

הפגנת משלוחיםמפגינים נגד המשלוחים החיים, יום ב' 10.12.2018

"החלטנו לא לעמוד מהצד כשדבר שכזה מתרחש לנגד עינינו", אמר בן-שבת והוסיף על התהליך שעברו השניים עד שהגיעו למעמד ההפגנה: "בסופי לו"זים במכינות היינו מנהלים שיחות טלפון ארוכות אל תוך הלילה ומציבים יעדים לקידום בסופי השבוע כשאנחנו נפגשים". "שנת המכינה היא פלטפורמה מצוינת לקידום עקרונות שכאלה", הסכימו השניים פה אחד, וצורף הוסיפה: "עכשיו זאת ההזדמנות שלנו להוביל שינוי אמיתי ולהקדיש את כל מרצנו לטובת נושאים חשובים: הנוער מתגייס לזה ונלהב לשתף פעולה, ובסוף אנחנו מהווים כוח עוצמתי שזועק למען מטרה חשובה. זה מרגיש חזק, מעלה את המודעות והמוטיבציה לפעול ומגביר את התקווה לשינוי. אני רק חצי שנה במכינה ואני כבר מרגישה כמה כוח יש לנו; קול בני הנוער חייב להישמע יותר במדינה שלנו".

סופי
הראל בן-שבת וסביון צורף

לצד הפעילות הענפה והמודגשת שלהם סביב זכויות בעלי החיים לאור ההתפתחויות בחקיקה, השניים מנהלים בימים אלה דיונים על ייסוד פרויקט חדש בשם "סחבק", לגישור בין יהודים לערבים, ומקווים שבהמשך אף יקימו עמותה בעלת שם זהה. "זיהינו בעיה מהותית בתקשורת בין יהודים לערבים, ואנחנו מאמינים שהצעד הראשון לגישור, לאו דווקא פוליטי, הוא שיח – שיכול לפתור המון בעיות", סיפרו השניים על היוזמה, ואמרו: "הזוי בעינינו שפעמים רבות השיח הוא מוגבל כי יהודים רבים לא דוברים ערבית וערבים רבים לא בקיאים בעברית. אנחנו שומעים אחד על השני באמצעי התקשורת, אבל כשנעמוד יחד בתחנת אוטובוס ונשמע שפה לא מוכרת, יהיה לנו קל מידי לקפוץ למסקנות שליליות". במסגרת הפרויקט השניים מתכננים לפתוח כיתות ללימוד העברית והערבית עבור אזרחים יהודים וערבים, לגייס מורים בהתנדבות ולהפיץ את הבשורה בכל רחבי הארץ.

ליצירת קשר והשתלבות במיזם של הראל בן-שבת וסביון צורף: Sachbak.com@gmail.com

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.