הדפסת עמוד זה

על פרפרים ופירמידות: השרפה בנוטרדאם, פירמידות, נימפית החורפש ועם הנצח

יאיר טקטין ממכינת עמי-חי בדברי הקדמה לחג הפסח

חמישי, 18 אפריל 2019 14:41

הבוקר קמנו למשמע החדשות על השרפה בכנסיית נוטרדאם, כנסיה בת 900 שנה שהיא אחד הסמלים לאדריכלות הנוצרית הגותית, אדריכלות שגורמת לאדם להרגיש קטן ולעמוד ברטט ואימה לנוכח האל והכנסייה. הבניה הגותית היא ניסיון אדריכלי של האדם הקטן לפסל  את " האין סוף " או את "הנצח"  באבן ואולי לכן השריפה של הקתדרלה כל כך מזעזעת את כולם.

אם נשאל אדם מן הישוב מה הסמל של מצרים, אני מניח שרוב האנשים יזכירו את הפירמידות המרשימות או אולי את פסל הספניקס או באובליסקים המצריים. אבל מה הייתה המטרה של הפירמידות? בבסיס הפירמידה נמצא קבר של אחד הפרעונים , והפירמידות הן ניסיון אנושי לגעת בנצח נסיון של האדם בן התמותה להשאיר חותם בנצח שגם 5,000 שנה אחרי האדם ירגיש קטן מולם.

הרב אברהם יהושע השל , בספרו המפורסם על השבת, כותב שהשבת היא "מקדש הזמן" ומנגיד בין מקדשי האבן לבין מקדשי הזמן (בהערת אגב, אחד האנשים שהכי מזוהים עם השאיפה לחרות הוא מרטין לותר קינג. לותר נרצח ברביעי לאפריל. התאריך העברי של רציחתו הוא ו' בניסן. אם לותר לא היה נרצח אז שבוע וחצי לאחר מכן הוא היה אמור לעשות את ליל הסדר אצל ידידו הרב אברהם יהושע השל ולציין יחד איתו את חג שחרור העבדים- חג החירות והשיוויון).

גם עם ישראל מנסה לגעת בנצח. אבל במקום לבנות מקדשים מאבן הוא בונה מקדשים ברוח , במקום פסלי ענק הוא בונה מסורת שעוברת מדור לדור (נראה לי שאת ההשוואה בין הפרימידות לבין המסירה של ליל הסדר קראתי אצל הרב יונתן זקס).

העובדה שסיפור ליל הסדר עובר מדור לדור כבר למעלה מ-3,000 שנה, העובדה שההגדה של פסח היא טקסט בן אלפיים שנה (ההגדה נמצאת בשינויים מסוימים כהר במשנה במסכת פסחים) היא דבר מדהים. בעוד בקתדרלות יכולות להישרף ולהתמוטט, מקדש הזמן ממשיך להתקיים מדור לדור.

ועכשיו לעובדה מדהימה. בחודש האחרון חלפו כמיליארד פרפרים בשמי ישראל (האמת שרק 999,999,999 פרפרים כי אחד נמרח לי על השמשה). הפרפרים מסוג נימפית החורפש נודדים ממדבריות ערב הסעודית ועד לצפון אירופה. הדבר המפתיע ביחס לפרפרים שהם חיים רק 25-40 ימים מתוכן רק שבועיים במצב של פרפר. הפרפר שיוצא מערב הסעודית הוא לא אותו הפרפר שמגיע לאיסלנד. הפרפרים מטילים ביצים, ונולדים זחלים שהם בתורם הופכים לפרפרים וממשיכים את הנדידה שהתחילו הוריהם. כמו מרוץ שליחים ענקי.  האם זה לא משל מקסים למרוץ השליחים של העם היהודי? העובדה שגם מי שנולד בגלות המשיך לשנן את המנטרה  "לשנה הבאה בירושלים" עד שבסוף צאצאיהם של הגולים אכן שבו אל הארץ כאשר כל אחד הוא עוד חוליה בשרשרת.

ובקשה לסיום:

אחת מהשליחויות שאנחנו במכינה לקחנו על עצמינו היא להמשיך את מרוץ השליחים הגדול, מרוץ  שבו אנחנו  מעבירים את "הסיפור הגדול" לדור הבא ולצד זה אנחנו גם מנסים למצוא את הרלוונטיות לדור שלנו. אחרי כמעט עשרים שנה מאז הקמת המכינה, אנחנו מרגישים שהגיע הזמן לבנות למכינה בית קבע בקבוץ כרמים שבנגב. לא פירמידת ענק או קתדרלה אבל כן מקום שבו הזחלים יוכלו להתגלם ולהפוך לפרפרים רגע לפני הפריחה מהקן והמשך המירוץ. בית מדרש שבהו יוכלו ביחד בנות ובנים, חילונים מסורתיים ודתיים לעסוק בטקסטים המכוננים של עם ישראל.

לצורך כך אנחנו יוצאים לקמפיין שגרירים, שבו אנחנו מחפשים מתנדבים שירצו לעזור לנו לגייס כסף לבנייה. מי שמעוניין לתת כתף ולהירתם למשימה מוזמן לפנות אלי (יאיר 052-6091396, [email protected] ) ומי שלא מעונין להיות "שגריר" אבל כן מאמין בעשיה שלנו וכן מאמין במקום שלנו מוזמן להיכנס לקישור ולתרום .

את הקמפיין עצמו אנחנו נשיק אחרי יום העצמאות , אבל זריזים מקדימים במצוות, אז מי שרוצה לתרום עוד לפני החג (קמחא דפסחא?) מוזמן להיכנס לקישור ולתרום (שמתי לעצמי יעד די שאפתני, אז אשמח לעזרתכם)

https://www.jgive.com/new/he/ils/donation-targets/16020

פסח שמח לכולם

עם הרבה פרפרים, חירות והמשך העברת המסורת

ארכיונים קשורים