המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת וירא

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת וירא

שישי, 26 אוקטובר 2018 11:08

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

אין צל של ספק, הנושא המרכזי של פרשת השבוע הוא: ''עקידת יצחק''.אין צל של ספק, הנושא המרכזי של פרשת השבוע הוא: ''עקידת יצחק''.

סיפור העקידה מעורר תהיות רבות. מדוע ה' מעמיד את אברהם בניסיון כל כך קשה?

מעבר היות הניסיון קושי רגשי, יש בו חוסר הגיון משווע שעשוי לפגוע באמונתו של אברהם. מצד אחד ה' מעניק לאברהם בתחילת הפרשה, לאחר שנים רבות של עקרות, את המשך השושלת שתפיץ אחריו את האור הגדול של הרעיון האלוקי כפי שהובטח לו בברית בין הבתרים, ומצד שני עליו ללכת ולעלות את בנו יחידו האהוב כקרבן עולה? היכן שרה בכל סיפור העקידה, אין היא שותפה להחלטה? ועוד שאלות עמוקות המביאות אותנו לתמיהה: מהו המסר לדורות מהניסיון הנשגב של עקידת יצחק?

קושי רגשי ואמוני זה, חייב לבוא לידי ביטוי בדיון על העקידה בינינו לבין עצמנו.

רוב הפרשנים נוטים לפרש שזהו בדיוק מהות הניסיון. אברהם נדרש לקיים את ציוויו של ה' בכל מחיר. ויתור טוטאלי על רגש האבהי, ביטול מוחלט של ההיגיון מול השכל העמוק של הבורא. פרשנים אחדים טענו, שהציווי מלכתחילה היה רק לעקוד ולא לשחוט. תפיסות פרשניות מרכזיות אלו, סוברות שהמסר לדורות של העקידה הוא: ''מסירות נפש''. אדם המאמין בדרך צריך לגלות דביקות במטרה שמתגברת על כל רגש או שכל אישיים עד כדי מסירת הנפש עבורה. אכן, זהו המסר הרווח והשלט שאנו מכירים מתוך סיפור העקידה.

אני מבקש להציע תובנה אחרת שעולה מן העקידה.

סוף סיפור העקידה הוא המסר לדורות. מה בסופו של דבר קרה? - יצחק חי! ''מסירות נפש'' היא דרגה ענקית, והלוואי ואנחנו היינו מגיעים כולנו אליה. אבל, בת בבת עלינו לזכור שבסופו של סיפור העקידה החיים מנצחים. אברהם עמד בניסיון הגדול והוכיח מסירות נפש עצומה ועקד את בנו עד כדי הנפת המאכלת, אבל ה' אומר לאברהם ולדורות שכוח החיים יותר חשוב, הוא הערך המנצח. ערך ''קדושת החיים'' ועמידה בדרישות הנובעות מהיותנו ''צלם אלוקים'' – הם רצונו של הבורא, ולא נטילת החיים המבטלת את משימת השליחות האישית והערכית שלנו בעולם.

בתוך המסר הענק הזה של עקידה טמון מסר נוסף לא פחות חשוב: החיים שניתנו מאת הבורא נלקחים רק על ידי הבורא, בבחינת: ''ה' נתן וה' לקח'' – הוא ואין בלתו !

שבת שלום, איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.