הדפסת עמוד זה

ממתק לשבת- וארא

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת וארא

שישי, 24 ינואר 2020 00:38

פרשתנו מכניסה אותנו לשיח קשה אותו מנהלים משה ואהרן עם פרעה, על מנת לשחרר את עם ישראל מעבדות לחירות. משה חושש מלקבל את תפקיד השליחות שה' מבקש ממנו, באמתלות שונות: ''מי אנכי כי אלך אל פרעה'', ''ואמרו לי מה שמו, מה אומר אליהם'', ''לא איש דברים אנכי . . . כי כבד פה וכבד לשון אנכי''. גם כאשר משה מתחיל בכל אופן את שליחותו הגדולה, הוא מבקש לא להמשיך בעקבות תחושת-כישלון.
ה' מתעקש ולא מוותר למשה ובסופו של יום משה משתכנע.

משה אומר לעצמו: רק לפני זמן לא רב ה' ניהל עימי שיח קשה על מנת לשכנע אותי לוותר על מקומי האישי לטובת משהו אחר. עכשיו יש החלפת תפקידים ופרעה נמצא בדיוק באותו מצב שאני הייתי. פרעה צריך לוותר על מקומו האישי לטובת משהו אחר.

מנהיגים מעבירים מסר גלוי וסמוי במעשיהם, בדרך הילוכם ודיבורם: ''ממני תיראו וכך תעשו''. הקב''ה מוכיח למשה שאם מאמינים בדרך ודבקים במטרה אפשר לשכנע את האחר. משה מחקה את דרכיו של הקב''ה כמנהיג ופועל ודבק באותה שיטה של שכנוע עקבי ובלתי מתפשר כדי לשנות את דעתו של פרעה. יתכן שכך ניתן להסביר מדוע ה' מכביד את לב פרעה כנגד הכבדת פיו ולשונו של משה, כדי שמשה ירגיל את עצמו כמנהיג לדבוק בתורת השכנוע לשינוי המציאות. משה כבד פה ולשון, ופרעה כבד לב. גם מי ששורך רגליים ומתנהל בכבדות לב ופה ניתן לשכנע שאפשר לוותר למען ערכים נעלים יותר, שאינם קשורים למימד האישי-הפרטי.

שנזכה,
שבת שלום,
חודש טוב.
איציק

ארכיונים קשורים