המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת בהעלותך

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת בהעלותך

חמישי, 13 יוני 2019 13:52

הפרשה באה ללמדנו כיצד מתמודדים עם שיגרה.

בפרשה מוצגים בהנגדה מוחלטת שני מודלים להתמודדות בשגרת היומיום. האחד – הדלקת הנרות בידי אהרן הכהן מידי יום ביומו, מבטאת את ההתמודדות החיובית עם שיגרת התמדה, השני – אכילת בשר השלווים שיזם הקב''ה לאורך זמן לאחר התלונה של עם ישראל על אכילת המן, אכילת בשר זו מבטאת התמודדות שלילית עם שיגרת היומיום.

יש לבחון מתוך מה צמחו שני מודלים מנוגדים אלו. הדלקת הנרות השגרתית של אהרן הכהן צמחה מתוך העובדה שנפשו של אהרן חפצה לשאת בעול עבודת המשכן. אהרן ראה את מקומם של הנשיאים בעבודת המשכן בשעת חנוכתו ונחלשה דעתו כיצד הוא יתרום את חלקו לעבודת המשכן. הקב''ה מבשר לו שחלקו יהיה בעבודת השיגרה ולא בחוויית-שיא של חנוכת המשכן. חלקו של אהרן יהיה גדול יותר מחלקם של הנשיאים בעבודת המשכן.

לעומת זאת, תלונת העם הבוכה למשפחותיו על אי אכילת בשר בשיגרת היומיום, מקורה הוא בחידלון תנועת נפשם נמצאנו למדים, שמקור ההתמודדות החיובית אצל אהרן הכהן הוא הרצון להיות שותף במפעל רוחני חשוב של עבודת ה' היומיומית במשכן, לעומת העם, בהובלת האספסוף, שאצלו המניע לתלונה ולבכי הוא ''נפשם היבשה'' המביאה להתאוות תאווה רגעית וזמנית ללא יכולת התמדה. זו הסיבה שהקב''ה מעניק להם בשר בשפע לחודש ימים ברציפות עד אשר יצא מאפם ויהיה לזרא. הקב''ה יודע שאם המקור לתלונות ולבכי הוא יובש הנפש, אז גם אם יהיה בשר בשפע ובקביעות, העם לא יוכל להתמודד עם שיגרת היומיום הכוללת הרבה בשר.

מניעים הם מרכיבים סמויים ומשמעותיים לפועלו של אדם בכלל, ובוודאי של אנשי חינוך. נדמה לנו שפרשתנו באה ללמדנו ככלל מהו מניע נכון וראוי ומהו מניע פסול ושלילי. מניע ראוי ונכון בשליחות חינוכית בא מתנועת נפש של רצון ליטול אחריות ומחויבות לשיגרה יומיומית קבועה, אבל שיש בה כל העת תשוקה גדולה להדליק נרות המפיצים אור גדול מידי יום ביומו. אין עבודת החינוך רואה לטווחים קצרים היא רואה לטווחים ארוכים. לכן, מניעי החינוך והמחנך צריכים להיות מניעי-אמת העומדים במבחן הזמן וההתגברות על תאוות השעה.

שנזכה,
שבת שלום,
איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת עקב חמישי, 06 אוגוסט 2020 21:34
ממתק לשבת - פרשת ואתחנן שישי, 31 יולי 2020 09:20
ממתק לשבת - פרשת מטות-מסעי חמישי, 16 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 307 | 4.8.2020 | יד' אב התש"פ שני, 03 אוגוסט 2020 20:19
דף עדכון 306 | 27.7.2020 | ו' אב התש"פ שישי, 24 יולי 2020 00:17

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.