המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת יתרו

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת יתרו

שישי, 25 ינואר 2019 15:13

אין ספק שמעמד הר סיני הוא האירוע המרכזי בפרשתנו.

אני מבקש לציין שתי נקודות שהתורה מספרת לנו לפני קבלת התורה. האחת – עצתו של יתרו למשה חתנו. השנייה – העמידה של עם ישראל מול הר סיני. שתי נקודות אלו הינן נקודות מטרימות לקראת קבלת התורה על הר סיני, ואף קשורות ביניהן.

כדי להגיע למתן תורה ולקבל אותה על עצמנו כיחידים וכעם יש לעבור תהליך שמתחיל כבר בעבדות מצרים. העבדות יוצרת החפצה של אנשים: האדם = מכונת עבודה וזכויותיו הן ממנו והלאה. אין שום מימד אישי יחידאי, נמחקת הזהות האישית וכולם במעמד נמוך של עבדות. אין ריבוד חברתי. יש הנהגה של משה ואהרן ויש את כל העם כחטיבה אחת של עבדים. איך אפשר לקבל תורה במצב כה ירוד?

חז''ל ב''מסכת אבות'' טוענים ש: ''דרך ארץ קדמה לתורה''. אחד ההסברים להיגד זה הוא, שכרונולוגית דרך ארץ בעולם קדמה לתורה. שתי הנקודות לעיל, מהוות סימני דרך לקראת קבלת התורה והן קשורות ביניהן ל''דרך ארץ'' הקודמת ל''תורה''. הנקודה האחת - יתרו מציע למשה מערך שיוצר ריבוד שבא לידי ביטוי במערכת משפטית של שופטים נוספים החולקים באחריות יחד עם משה. עצה זו נראית כל כך טריוויאלית: וכי משה חשב שהוא יכול בעצמו לשפוט את כל העם לאורך כל היום? – משה חושב שכן. משה מכיר ומורגל למבנה יחסים בין עם של עבדים למנהיג. בא יתרו ומשנה למשה את תפיסתו ביחס למבנה. לא עוד משה והעם, אלא אמור מעתה: משה, שופטים בדרגות שונות והמון העם. בניגוד לעם של עבדים ללא ריבוד, עכשיו יש ביטוי לייחוד, לזהות ולמימד האישי בתוך העם.

הנקודה השנייה – עמידתו של העם מול הר סיני נכתבה בלשון יחיד: ''ויחן שם ישראל נגד ההר''. עם ישראל עמד כאיש אחד לפני שהוא מקבל על עצמו את התורה. עצת יתרו – נותנת מענה לייחוד ולפרטים בעם, עמידת ישראל נותנת ביטוי ליחד. שתי נקודות הפכיות אלו לפני מתן תורה הם ה''דרך ארץ'' שקודמת ל''תורה'': הייחוד והיחד, ריבוד מול יחידה אחת. התורה צריכה להתממש בציבור של עם לצד פרטים יחידים ממנו. מציאות חברתית מתוקנת ומאוזנת שביחס בין הכלל לפרט העולה משתי נקודות אלו, זו דרך ארץ שקדמה לקבלת התורה במעמד הר סיני.

שבת של מנוחה, איציק

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת פנחס חמישי, 18 יולי 2019 15:51
ממתק לשבת - פרשת חוקת חמישי, 04 יולי 2019 13:25
ממתק לשבת - פרשת קורח רביעי, 26 יוני 2019 10:40
ממתק לשבת - פרשת שלח-לך חמישי, 20 יוני 2019 21:33
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך חמישי, 13 יוני 2019 13:52
ממתק לשבת - פרשת במדבר שישי, 31 מאי 2019 16:09
ממתק לשבת - פרשת בחוקותי שישי, 24 מאי 2019 14:27

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

הרוח בערבי הנחל ראשון, 16 יוני 2019 11:26

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות