המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק של חג - שביעי של פסח

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שביעי של פסח

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חג שני של פסח בו אנו מציינים את הרגע אחרי ליל הסדר ויציאת בני ישראל ממצרים.

הרגע שבו עם ישראל הגיע אל ים סוף, חצייתו ושירת הים המפורסמת.

בשירת הים אפיונים של שירה. כמו: שפה גבוהה, משקל ותקבולות. גם צורת הכתיבה בספר התורה היא שונה. אין מדובר בשורות רגילות, אלא עם רווחים הנותנים מבנה מאד ייחודי ויחידאי בתורה. כל זה נותן ל''שירת הים'' מקום מיוחד!

יתרה מכך, ''שירת הים'' הפכה להיות חלק חשוב מתפילת שחרית בסידור התפילה, בכל 365 ימי השנה. נשאלת השאלה מדוע ''שירת הים'' כה חשובה עד כדי כך שהיא נכנסה לסידור התפילה ונאמרת מידי יום ביומו ?

היסודות הטמונים בשירה זו מבטאים את הציר שעליו סובבים כל קורותיו של היהודי היחיד ושל עם ישראל, מאז הולדתו ולעתיד לבוא. הרעיונות המופיעים בשירה קשורים לעבר, להווה ולעתיד לבוא. המילה ''אז'' (''אז ישיר משה ובני ישראל . . .'') – יכולה לסבול פרשנות של עבר ו/או עתיד. אז-פעם בעבר ו/או אז-פעם בעתיד. השירה מהווה את תמצית קיומנו הפיזי והרעיוני עלי אדמות הן לפרט והן לכלל. מכור היתוך של בית עבדים לכור היתוך של בני חורין. עבר מצמיח עתיד!

עבדות זו שני פנים לה: לגוף ולנשמה הן האישיים והן לכלל העם, כשם שחירות גם היא לגוף ולנשמה האישית והכללית.הסיבה ששירת הים כתובה בערבוביה גם בלשון יחיד וגם בלשון רבים. השירה הזו היא דואט בשני קולות הרמוניים לאורך כל חייו של האדם לצד חייו של עמו מן העבר אל העתיד. ההשראה לאמירת השירה ''אז'' (=לעבר ולעתיד) נובעת מיציאת מצרים שהייתה ''מודל לחיקוי'' לגאולות הקטנות והגדולות לאורך חיינו האישיים ולאורך חיי עמינו. אמונה בצדקת הדרך הארוכה ובשאיפה להעפיל במעלה ההר להיות יותר טוב ביחסנו אל הזולת ואל החברה, לצד עולמנו הרוחני האישי שבינינו לבין ה', איש איש ודרכו – הן מערכות נושקות גם של היחיד וגם של העם!

חג שמח,

שנזכה

איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.