המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת שופטים

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת שופטים

חמישי, 16 אוגוסט 2018 19:27

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לא מעט פסוקים מוקדשים בפרשתנו לנושאי מוסר ומלחמה.

בתוך כל הנושאים הכבדים הללו, העוסקים בלהיות, לשרוד או לחדול, מופיע איסור חשוב ביותר שלא תמיד בא לידי ביטוי בחיינו ''בל תשחית'' של עצי פרי. לפי הציווי מופיע בפרשה, יש להימנע מלעבור על איסור השחתה זה בשעת מלחמה, כאשר משתמשים בעצים כחומרי גלם למצור. הופעתו של האיסור דווקא בשעת מלחמה נראה מוגזם: האמנם בשעת מלחמה כשעוסקים בחיים ובמוות, יש זמן ופניות לתעדף עץ סרק מפני עץ פרי כדי לנצח בה ?!

כל פעם שאנו מעיינים בפרשה, איסור ''בל תשחית'' נראה כנטע זר בהקשר לנושאים המוזכרים לפניו ולאחריו. אלא, שלא כך הם פני הדברים בתורה. דווקא במציאות הגסה והכי פחות רגישה של החיים, ממש כשנוגעים במוות, אנו נדרשים להביט פנימה לעומק ולבחון את עצמנו בהיבטים מוסריים. זה מתחיל בעולם הצומח - ''כי האדם עץ השדה'' נאמר בפסוקים שם. לאמור, אי השחתת עצי פרי אמורה לעורר את האדם בשעת מלחמה לזהירות והחמרה בשמירה על חיי אדם. ההשלכה של הדברים היא למלחמת הקיום היומיומית, שעשויה לפתות אותנו למקומות של השחתת המידות ולשחיתות. איסור ''בל תשחית'' בעולם ההלכה נוגע במיוחד למזון ומאכל. אולם, מקומו היותר גבוה והיותר נשגב נמצא בהקפדה המוסרית-ערכית בכל הקשור ליחסים בין בני אנוש, ולמותר לציין, גם בין בני אנוש לבעלי חיים.

עולם החינוך מושתת הוא בין היתר גם על ערך ''השמירה''. ערך זה יכול להשתנות במינונים או בתחומים. אולם, שמירה על ערכי מוסר וטוהר מידות, שהם חלק ממשמעות האיסור ''בל תשחית'', כפי שראינו בפרשתנו, תמיד יעמדו לנוכח פניו של כל אחת ואחד מישראל, ובוודאי לנוכח פניו והליכותיו של כל שליח החינוך.
שנזכה לקיים את ציווי האדם בעולם: "לעבדה ולשמרה".

שנזכה לשבת של מנוחה,
איציק.

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.