המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת שמות

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת שמות

חמישי, 07 ינואר 2021 21:55

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

פרשת שמות פותחת לנו את השער לסיפורי גלות מצרים וגאולת מצרים. מוטיב הגלות והגאולה חוזר על עצמו לאורך הדורות בתולדות עם ישראל. בכל אחד משני תהליכים הפכיים אלה שהתרחשו לאורך שנות קיומו של עמנו, ניתן לציין את מנהיג/י אותו הדור שהוביל/ו את העם בתהליך הגלות או לחילופין בתהליך הגאולה.

משה שנולד בפרשתנו, זכה להנהיג את העם גם בגלות מצרים וגם בגאולת מצרים. מנין שאב משה את העוצמות הללו כדי להיות מנהיג רוחני לשני תהליכים הפכיים גדולים אלו ?! הרי בית גידולו היה זר, והערכים שמילאו את ארמון פרעה היו לגמרי הפוכים מהערכים אותם הוא מממש בחיי הנהגתו ?!

בשלושה מעגלים שונים ואפשריים נבחן משה הלכה למעשה האם הוא ראוי להנהיג-עם, ועומד בהם בכבוד מעורר השראה. רק לאחר מכן, במעמד בעירתו כביכול של הסנה, ה' ממנה אותו להיות מנהיג: הראשון – התערבותו הפעילה בשעה שאיש נכרי רב עם איש עברי. השני – כשאיש עברי רב עם איש עברי. השלישי – כשאיש נכרי רב עם איש נכרי (הרועים שמגרשים את שבע בנות יתרו מעל הבאר). אין עוד אפשרויות להתערבות במעגלי החברה המרכיבים את כלל האוכלוסיה. שלושת המעגלים הנ''ל מבטאים נאמנה שלמות של עמידה איתנה לצד הצדק והמוסר הנדרשים ממנהיג ציבור. עושק ועוולה הם תמיד יהיו עושק ועוולה ולא משנה באיזה מעגל חברתי מדובר. לאמור, אדם שמגלה רגישות ובעל תודעה מוסרית עמוקה של צדק חברתי, ראוי ויכול הוא להנהיג.

אולם, לצד תכונת הצדק והמוסר שלה זכה משה בנערותו, משה ינק בבית פרעה גם את מידת החסד. חז''ל מעמיקים בתכונת החסד וטוענים, שמרים אחות משה ציפתה את התיבה בזפת מבחוץ, ולא מבפנים, כדי שמשה לא יריח את ריחה החריף של הזפת בתוך התיבה. גם בת פרעה, בתיה, שימשה דוגמא אישית חיה למידת החסד בשעה שהיא משתה את משה מן המים להצלתו. אולי בת פרעה זו, היא ''חסידת אומות העולם'' הראשונה.

שתי תכונות אלו של חסד וצדק, הראשונה נובעת ממידת הרחמים והשניה נובעת ממידת הדין, והיכולת להיות ניחן בשניהם מתוך הרמוניה מאפשרת ולא משתקת, מאפשרים למשה רבנו להיות מנהיגם של ישראל גם בשעת הגלות וגם בשעת הגאולה.

שנזכה

שבת שלום

איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.