המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת ראה

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת ראה

חמישי, 09 אוגוסט 2018 10:39

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

'ראה אנכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה''

הפסוק פותח במילה ''ראה'', ולא ''שמע''. משה המנהיג מגדיר במדויק את ראיית המציאות ללא כחל וסרק, וללא שום פרשנות סובייקטיבית: אתה רואה שיש טוב ויש רע בעולם, ועליך לבחור בדרך הברכה. כל תוכנת ניווט שאנו מכירים זקוקה היא להגדרות חד-משמעיות בהתקנתה, וכאשר נבקש לנווט היא דורשת מאיתנו יעד ברור, כדי שבסוף נוכל להתבשר על ידה ''הגעת ליעד''. אין חצאי הגדרות, אין לפרש את הגדרות התוכנה, ובוודאי שאין אפשרות להמציא הגדרות משלנו. תוכנת ניווט היא תוכנת מנהיגות, היא מנהיגה אותנו (בנהיגה ...) כדי שנוכל להגיע בבטחה ובזמן אל מחוז חפצנו.

מנהיגות דורשת הצבת יעדים ברורים. דפי ההיסטוריה של עמנו ושל אומות העולם מלאים בכישלונם של מנהיגים על כך שהם פירשו את המציאות ולא הגדירו אותה באופן ברור ומדויק.
השבת שבפתח היא גם שבת ראש חודש אלול.

מיום ראשון הקרוב נתחיל להשמיע את קולו של השופר בכל יום ,קולו של השופר המבקש לשפר ולעורר אותנו, בנהיית בכיו, לשינוי והתחדשות רוחנית, להיות במקום טוב יותר כלפי אלוקים ואדם.
קול השופר ישפיעו עלינו כאשר אנו שליחי החינוך, נגדיר לעצמנו יחד עם השותפים לדרך החינוכית, מה היעד החינוכי הערכי שאליו אנו שואפים להגיע. נשתדל להימנע מפרשנות והסברים או מחצאי הגדרות. ייתכן שאולי נצטרך "לחשב מסלול מחדש'' אולם, כאשר יש התמדה, מסירות ואחריות לבסוף תגיע ההודעה המשמחת: ''הגעת ליעד'' !

שבת שלום, ראש חודש אלול ושנת לימודים מבורכת לכולנו.
איציק

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.