המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת צו וחג פורים

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת צו ועל חג פורים

רביעי, 20 מרס 2019 21:57

אחד ההסברים למשמעות הקרבת הקרבן הוא, שהאדם מודע למצבו הרוחני הירוד לאור מחשבותיו ופועלו שאינם עולים בקנה אחד עם היותו צלם אלוקים, אזי הוא מביא תמורתו בעל-חיים שמבטא כביכול באופן סמלי את עצמו: אני הייתי צריך בעצם למסור את נפשי!, ומתוך כך, האדם מתקרב (=קרבן) אל ה'. קירבה אל ה' משמעותה: קירבה אל עולם רעיוני-רוחני גבוה יותר, ולא כפי שחי בה האדם עד עתה. השאיפה והמאמץ להתקרב אל ה' בה לידי ביטוי בין היתר ביכולת של האדם לדבוק במטרה, ביכולת של האדם להיות מסור לשליחות שמוטלת עליו כל העת.

הקרבן שהאדם מקריב מעצמו, מאישיותו יכול להיות קרב רק בתוך מקום מורם ומכובד במשכן או  בבית המקדש. במקומות גבוהים וקדושים מבחינה רוחנית, יש אפשרות להגיע למדרגות גבוהות ביותר של מסירות נפש ואחריות כדי להיות דבק ממש במטרה.

הסיפור המופיע במגילת אסתר, מגלה את ההסתר של אותה מסירות נפש של דבקות במטרה. מגילה – מלשון גילוי, אסתר – מלשון הסתר. גילוי ההסתר. בארמון המלך (נמשל: משכן או בית מקדש) אסתר מתקרבת אל המלך (נמשל: הקב''ה) עד כדי מסירות נפש ממש (נמשל: קרבן) למען השליחות להצלת עם ישראל.

אסתר היא סיפור מופלא הממחיש את מקומו וכוחו של היחיד לחולל מפנה בחברה, מתוך מסירות נפש ודבקות במטרה מתוך קירבה אל ה', קירבה אל הרוח!

שנזכה לשבת שלום ושמחה של פורים!

איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

הרוח בערבי הנחל ראשון, 16 יוני 2019 11:26

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 260 | 12.08.2019 | י' אב ה'תשע"ט ראשון, 11 אוגוסט 2019 19:32
דף עדכון 259 | 04.08.2019 | ג' אב ה'תשע"ט ראשון, 04 אוגוסט 2019 12:12

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.