הדפסת עמוד זה

ממתק לשבת - פרשת פנחס

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת פנחס.

חמישי, 05 יולי 2018 20:34

פרשת פנחס - שיעור במנהיגות.

בפרשתינו משה מבקש מה' למנות מנהיג שיחליף אותו לאחר מותו: "וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה אֶל ה' לֵאמֹר: יִפְקֹד ה'..... אִישׁ עַל הָעֵדָה: אֲשֶׁר יֵצֵא לִפְנֵיהֶם וַאֲשֶׁר יָבֹא לִפְנֵיהֶם וַאֲשֶׁר יוֹצִיאֵם וַאֲשֶׁר יְבִיאֵם וְלֹא תִהְיֶה עֲדַת ה' כַּצֹּאן אֲשֶׁר אֵין לָהֶם רֹעֶה:"
ה' מודיע למשה שהוא עומד ל''האסף אל עמו'' עוד בהיותו במדבר, בעקבות אי העמידה בניסיון של מי מריבה בהכאת הסלע. משה עומד למות, ובורא עולם מצווה את משה לעלות על הר העברים ולראות את ארץ ישראל. מנהיג רגיל היה מגיב על ציווי זה באומרו: לא רק שאתה הקב''ה מבשר לי שאני עומד למות במדבר ולא להיכנס לא''י, מדוע עלי לכאוב פעמיים ולראות את הארץ שלא אוכל להיכנס אליה ?!

ואילו מה משה עושה ישר אחרי הציווי הזה?

משה אינו עוסק בבירור הקושי הנפשי האישי שלו ומיד הוא דורש מהקב''ה למנות מנהיג חדש תחתיו עוד בחייו, כדי ש''לא תהא עדת ה' כצאן אשר אין להם רועה''. הוא מבקש ליצור רצף מנהיגותי כדי להשלים את מסע השליחות שלמענה הוא חי ושלמענה הוא בעצם גם מת.

ממשה אנו לומדים מהי מנהיגות מתוך ענווה. משה שמתבשר על מותו במדבר עולה על ראש ההר ורואה למרחוק את משאת חייו ואת החלום והאידיאל של דור עתיד, ומתעלם ומתעלה מעל רגשותיו האישיים. הוא מבקש למנות בחייו את המנהיג הבא, כדי להמשיך במימוש החזון. בשדה המנהיגות בימינו קשה מאד, אם בכלל, למצוא תכונה ומידה כזו של ענווה.

כשליחי חינוך ומנהיגיו אנו חוזים יום יום במציאות המאתגרת שבה אנו מבקשים ומחפשים מנהיגות שיש בה את היכולת להצמיח במודע ובמכוון את המנהיגות החינוכית של הדור הבא. אם נמצא מנהיגים שיש בהם את המודעות והמכוונות לטפח בחייהם את ה''יהושע'' הבא, נדע שמנהיגותם החינוכית ראויה היא, כי יש בהם מן הענווה של משה רבנו עליו השלום.

שבת של שלום ומנוחה
אוהב
איציק

ארכיונים קשורים