המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת פנחס

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת פנחס

חמישי, 18 יולי 2019 15:51

פרשת פנחס עוסקת הרבה במנהיגות.

בפתיחת הפרשה נחשפת בפנינו מנהיגותו של פנחס. מנהיגות המתעוררת ליוזמה עצמאית של נקיטת דין לאחר שהעם החל לזנות עם בנות מואב. בהמשך הפרשה בנות צלופחד מגלות את מנהיגותו של משה בשעה שהוא אינו נוקט מה הדין בעניינן על דעת עצמו. הוא פונה אל הקב''ה שמכריע בסוגיה. לאחר מכן אנו פוגשים את מנהיגותו של משה בהכתרת יהושוע למנהיג אחריו וכן את הקווים המנחים שמציב משה ליהושוע בכדי להיות ראוי להיות מנהיג.

אכן, הקב''ה מבשר למשה המנהיג כי הוא עומד להיאסף אל עמו. משה מבקש מהקב''ה למנות מנהיג במקומו. תנאי הסף למינוי הוא: ''איש אשר יצא לפניהם, ואשר יבוא לפניהם. אשר יוציאם ואשר יביאם''. בתכונה זו מונח הבסיס למנהיגות אידיאלית. מנהיג אשר מחד גיסא, מביא את העם ביחד למקום גבוה יותר. מאידך גיסא, מנהיג אשר יכול להוציא את העם משאול תחתיות.

הנהגתו של פנחס והנהגתו של משה בפרשתנו הם המבוא והרקע לבקשתו של משה מהקב''ה למינוי מנהיג תחתיו לאחר מותו. שניהם מבטאים יחדיו את המנהיגות הנדרשת לאחר מות משה. יהושע היורש הצליח לממש את תנאי הסף למינויו. יהושע הצליח ל''הוציא ולהביא'' יחד עם העם ממקומות נמוכים אל מקומות גבוהים. מיציאת מצרים ועד הכניסה וההתיישבות בארץ ישראל.

מנהיג חינוך מתלווה יחד עם חניכיו תמיד. בפשטות אנו נשאבים ללוות אותם אל המקומות הגבוהים של ההצלחה. אולם, עלינו לחזק את התודעה בקרב המנהיגות החינוכית ללוות את החניכים גם במקום של ''יציאה''. מקום שבו המנהיג החינוכי נידרש לתמוך בחניכיו בשעת מצוקתם לא ממקום רחוק ומנוכר אלא ממקום קרוב ואמיתי. אל יקל בעינינו הדבר, קל ביותר להזדהות עם הצלחה וליחס אותה למנהיגות, אולם מאתגר יותר להיזדהות עם משימת היציאה מן הכישלון, שם מנהיג החינוך חייב להיות, שם מקומו משמעותי ונצרך לאין ערוך. 

שבת שלום,
איציק

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שיבולטר סוף שנת תש"ף רביעי, 08 יולי 2020 17:38

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.