המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת נח

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת נח

חמישי, 11 אוקטובר 2018 11:07

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מה הקשר בין ''החברה להגנת הטבע'' ו''תנו לחיות לחיות'' לפרשת נח?

נח הצדיק היה מייסדם של גופים אלו על פי צוויו של הבורא.
כאשר כל הארץ והאנושות נעשו מושחתים והעולם התחייב בכליה, ה' מצווה את נח לשמר את כל סוגי הברואים – ''מכל החי מכל בשר . . . להחיות אתך זכר ונקבה יהיו'' - ולהכניסם לתוך התיבה. הבשורה של נח לדורות הבאים היא, שיש אחריות לאדם, נזר הבריאה, לשמור ולשמר את כל סוגי בעלי החיים בעולם. אחריות זו מצטרפת לבשורה אחרת שלימד אותנו האדם הראשון בפרשה הקודמת - פרשת בראשית, לשמור על יסודות העולם: על המים ועל האדמה, ולא להשחית אותם. בשפה שלנו : ''איכות הסביבה''. כלומר, ישנם 2 צווים של הבורא אל שתי הדמויות הדומיננטיות לאחר בריאת העולם. האדם הראשון – שמירה על יסודות העולם, ונח – שמירה על בעלי החיים בעולם. לאחר דורו של האדם הראשון ובדורו של נח, ישנה השחתה של כל בשר עלי אדמות, ויש צורך לבנות עולם חדש כי האנושות לא עמדה ב-2 הצווים לעיל.

לאחר המבול נוצר עולם חדש ומתוקן, הן מבחינת יסודות העולם והן מבחינת בעלי החיים. אלא שיש בכוחו של הטבע האנושי להמשיך ולהשחית, לצערנו הרב. לכן, אנו מחויבים להמשיך את הצווים של הבורא אל האדם הראשון ואל נח.
אנו צריכים לראות את פועלם של כל הגופים השומרים על העולם מכל הבחינות, כגופים יהודיים ממש, ולא כתנועות חדשות ומודרניות בלבד.
אנו מתחילים בעולם המכינות ב"זמן חורף".

שנזכה כולנו ללימוד פורה ושארובות השמים יפתחו וישקו את האדמה והאגמים בגשמי ברכה וגם אנו נזכה שארובות השמים של התובנות והמחשבה יפתחו ונזכה לברכה.
חורף בריא ושבת של שלום

איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.