המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת נח

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת נח

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

'' וארובות השמים נפתחו - - - ''

בעידן שלנו אנו מוצאים גופים רבים בארץ ובעולם שממשיכים את פועלו הגדול של נח. הכיצד ?!

כמו: ''החברה להגנת הטבע'' ו''תנו לחיות לחיות''. מה הקשר ?!

אמנם כן. נח הצדיק היה מייסדם של גופים אלו על פי צוויו של הבורא.

כאשר כל הארץ והאנושות נעשים מושחתים והעולם מתחייב בכליה, ה' מצווה את נח לשמר את כל סוגי הברואים – ''מכל החי מכל בשר . . . להחיות אתך זכר ונקבה יהיו'' - ולהכניסם לתוך התיבה. הבשורה של נח לדורות הבאים היא, שיש אחריות לאדם, נזר הבריאה, לשמור ולשמר את כל סוגי בעלי החיים בעולם. אחריות זו מצטרפת לבשורה אחרת שלימד אותנו האדם הראשון בפרשה הקודמת פרשת בראשית, לשמור על יסודות העולם: על המים ועל האדמה, ולא להשחית אותם. בשפה שלנו : ''איכות הסביבה''. כלומר, ישנם 2 צווים של הבורא אל שתי הדמויות הדומיננטיות לאחר בריאת העולם. האדם הראשון – שמירה על יסודות העולם, נח – שמירה על בעלי החיים בעולם. לאחר דורו של האדם הראשון ובדורו של נח, ישנה השחתה של כל בשר עלי אדמות, ויש צורך לבנות עולם חדש כי האנושות לא עמדה ב-2 הצווים לעיל. שני היסודות המופעים לרוב בפסוקי הפרשה בשעת המבול הם: המים והאדמה ה''מתקנים'' את עצמם להיות במקום הראוי להם. גם בעלי החיים ''מתקנים'' את עצמם להיות במקום יותר טוב. הם מגיעים לתיבה באופן עצמאי וללא כפיה – ''שניים שניים באו אל נח אל התיבה . . . '' וכן: ''ויבואו אל נח אל התיבה שניים שניים מכל בשר . . . ''.

לאחר המבול נוצר עולם חדש ומתוקן, הן מבחינת יסודות העולם והן מבחינת בעלי החיים. אלא שיש בכוחו של הטבע האנושי להמשיך ולהשחית, לצערנו הרב. לכן, אנו מחויבים להמשיך את הצווים של הבורא אל האדם הראשון ואל נח.

אנו צריכים לראות את פועלם של כל הגופים השומרים על העולם מכל הבחינות, כגופים יהודיים ממש, ולא כתנועות חדשות ומודרניות בלבד.

שנזכה

שבת שלום וחורף בריא

איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.