המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת ויחי

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת ויחי

שישי, 21 דצמבר 2018 14:14

פרשתנו חותמת את ספר בראשית. מעתה ואילך פרשיות התורה יעסקו בקורותיו של עם ישראל, בני ישראל. אכן, ראוי ספר בראשית להסתיים עם מותו של אבינו השלישי – יעקב. לקראת מותו מברך יעקב את כל אחד מבניו בברכה האופיינית לו המושתתת על אירועי העבר המאפיינים כל בן, כל שבט, עם הפנים אל העתיד.

יתרה מכך, במותו, יעקב מצווה לכל בניו את החיים. הציווי על החיים המוזכר בתחילת הפרשה ובסופה קשור דווקא למוות, לציווי הקבורה בארץ ישראל של יעקב ליוסף בתחילת הפרשה, וציווי הקבורה של יוסף לאחיו בסופה של הפרשה. מעין מסגרת רעיונית. זהו הציווי לחיים של כל הבנים יחד לקראת הפיכתם לאומה הישראלית פה בארץ ישראל. בבחינת: דעו מאין באתם ולאן אתם הולכים. הגלות במצרים, בחבל ארץ גושן, נעימה עד מאד. השפע הכלכלי ורמת החיים הגבוהה עשויה להשכיח את ייעודם של בני ישראל – ייעודו של עם ישראל. יעקב, ולאחר מכן יוסף, מבקשים להיקבר בארץ ישראל, בבחינת: במותם ובקבורתם הם ציוו לנו את החיים. יש ברכה עתידית לכל בן אבל יש גם ציווי כללי כמעטפת של כולם. מקומכם כאומה במקום אחר – בארץ ישראל.

השבוע ציינו את יום עשרה בטבת. יום זה מציין את תחילתו של חורבן הבית הראשון במצור על העיר ירושלים. הרבנות הראשית לישראל, בשנותיה הראשונות של המדינה, החליטה לציין ביום זה גם את יום השנה לנרצחי השואה שיום פטירתם לא נודע, להתייחדות עם זכרם ולאמירת קדיש. הפרשה שנקרא מחר תשלים את ההבנה הראויה של ייעוד האומה הישראלית הקשור גם לעשרה בטבת. יעקב ויוסף מבקשים להיקבר בארץ ישראל כדי שהדורות הבאים יחיו בארץ ישראל ולא בגלות. חורבנם של בתי המקדש והגלויות שבאו אחריהם, שבתוכן גם השואה האיומה, אומרים לנו בקול ברור וצלול מקומו של עם ישראל כאן בארץ ישראל כאומה ישראלית במדינת ישראל.

שבת שלום, איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק ליום העצמאות שלישי, 28 אפריל 2020 23:37
ממתק לשבת - פרשת תזריע מצורע שישי, 24 אפריל 2020 10:08

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 294 | 27.4.2020 | ג' אייר התש"פ ראשון, 26 אפריל 2020 21:42
דף עדכון 293 | 20.4.2020 | כו' ניסן התש"פ ראשון, 19 אפריל 2020 21:00

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.