המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת ויקרא

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת כי ויקרא

שישי, 15 מרס 2019 11:58

אנו מתחילים את הספר השלישי ''ויקרא''.

ספר ''בראשית'' מתאר את בריאתו של עולם, ספר שמות מתאר את בריאתו של עם ישראל וכעת אנו באים אל ספר של עבודת ה' מאתגרת יומיומית בתוך המשכן.

אין התורה ספר היסטורי על ימי עולם ועם, אלא התורה מבקשת מאיתנו בשני החומשים הראשונים להנחיל בנו תפיסת עולם ערכית בבחינת ''דרך ארץ קדמה לתורה'', החל מבריאת העולם ועד ימי ראשית התגבשותו של עם ישראל. עתה מופיע לפנינו ספר ''ויקרא'' ולכאורה אנו מרגישים מעין חולשת דעת ורוח. עבודת הקרבנות היא עיקר איפיונו של הספר,

בתיאור אירועים מכוננים ספר ''ויקרא'' לגמרי לא עשיר. האמנם עלינו להרגיש השבת את חולשת הדעת והרוח?

אין מציאות מתמדת בעבודת ה' המושתת על חווית אופוריה רוחנית. חוויה חד פעמית איננה משנה אותנו באופן תמידי. ערכי החומשים בראשית ושמות מרוממים ככל שיהיו, אינם מבטאים נכונה את ההוויה הרוחנית הנדרשת מאיתנו בחיי היומיום. הנדרש הוא, בירור פנימי של הנכחת ה' בחיינו האישיים והאינטימיים בשעה שאנו חושבים, מדברים ועושים. הנכחת ה' בעולמנו היא מודעות מתמדת למניעת פער בין עולמנו הפנימי לעולמנו החיצוני וצמצומו למינימום ההכרחי כל העת. מבחינה זו פרשתנו בפרט, וספר ''ויקרא'' בכלל מאתגרים אותנו מאד. עבודה מתמדת במשכן אינה דומה לחוויית קריעת ים-סוף או מעמד הר-סיני. זו עבודה יום יומית של ''תמידין כסדרם''.

כל איש ומנהיג באשר הוא, נמצא במתח המתמיד שבין חוויות ספר ''שמות'' לשיגרת ספר ''ויקרא''. אבל בסופו של דבר עיקר האתגר הוא בשגרת היום. שאלת המודעות למניעת הפער בין החוויה לשגרה תלויה אך ורק בו. העבודה והאתגר וההתמודדות עם השגרה זה הדבר שיכול לצמצם פערים של שחיקה ולרומם את רוחו מעלה מעלה.

שנזכה,
שבת שלום,
איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.