המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת כי תשא

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת כי תשא

חמישי, 12 מרס 2020 21:39

מי לא מופתע מחטא העגל ?! – הכל נראה כל כך מושלם. הדרך מטפסת מעבדות לחירות. הדרך רצופה בניסים, במעמד מרטיט של מתן תורה ויש אומרים שגם הקמת המשכן התרחשה לפני החטא הנורא. אז מה מקומם של החטא והכישלון בחיינו ?!

מציאות של חטא וכישלון בעולם, היא מציאות טבעית המוכרחת לבוא. אין זו מציאות אידיאלית שאנו שואפים אליה במכוון. אולם, החטא והכישלון הם חלק מהתפתחות ניסיון החיים ולמידתם, שלעולם לא תהא בהם הצלחה בלבד.
נוכל לומר, שאנו לומדים בחיינו יותר מכישלנות מאשר מהצלחות. למרות, שאנו נוטים לאהוב את ההצלחות ובכך גם את עצמנו מסיבות מובנות.

חטא העגל הוא תהליך אנושי, ולכן משה מצליח לשכנע את הקב''ה לסלוח לבני אנוש בשר ודם. שורש החטא והכישלון הוא גם שורש המצווה וההצלחה. האדם מחפש חוויה רוחנית מעצבת ומטלטלת שהכישלון בדיוק כמו ההצלחה יכול לספק לו. זו בדיוק הזיקה שבין חטא העגל למצוות המשכן, בשניהם יש התגייסות והתלהבות ליצירה של זהב, האחד נמשך לכישלון והשני נמשך להצלחה. לכן, מכיוון ששורש אחד להם, אין זה משנה מה קדם למה מבחינה כרונולוגית, חטא העגל למצוות המשכן או להפך.

בעולמנו החינוכי יש לוודא שלכשלון יש מקום ראוי וטבעי שממנו ניתן ללמוד ולהתקדם. יש לחנך ללמידה מכשלונות ולא לוותר עליה. לכל הפחות נעמיד אותה באותה מידה כמו הלמידה מההצלחות. אם אנו וחניכינו נדחיק את הכישלון לקרן זווית לא נצליח ביחד להפיק ממנו את התובנות שיובילו אותנו עם חניכינו אל ההצלחה המיוחלת.

שנזכה
שבת שלום
איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק ליום העצמאות שלישי, 28 אפריל 2020 23:37
ממתק לשבת - פרשת תזריע מצורע שישי, 24 אפריל 2020 10:08

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 294 | 27.4.2020 | ג' אייר התש"פ ראשון, 26 אפריל 2020 21:42
דף עדכון 293 | 20.4.2020 | כו' ניסן התש"פ ראשון, 19 אפריל 2020 21:00

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.