המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת כי תצא

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת כי תצא

חמישי, 23 אוגוסט 2018 10:30

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

"...כי תבנה בית חדש" – התורה בפרשת כי תצא מצווה אותנו על בניית מעקה בבניינו של בית חדש. המעקה מהווה גדר וסייג אשר מונע מאנשים העולים מעלה לצאת אל מחוץ ל"תחום", ליפול ולהתרסק. כך גם בבניין רוחני, על האדם השואף לעלות מעלה מעלה, להיזהר בנפשו, לתת סייגים ומרווח בטחון כדי להבטיח שלא ייפול, חס ושלום.

אולם, האם זה אומר שאין לקחת סיכונים בחינוך? האם לא ניתן לחניכינו לפרוש כנפיים ולהתנסות בעצמם, לפול ולקום?! הרי אנו יודעים כי ההתנסות היא הדרך היחידה ללמוד לימוד משמעותי ואמיתי.
מעניין שכשקוראים בתורה מוצאים שמצוות מעקה סמוכה למצוות שילוח הקן, ניתן ללמוד מזה שלפעמים יש צורך לשלוח את הגוזל מן הקן, שיעוף בעצמו, שיתור דרכו ואף על פי שמן הסתם יסתכן, זו הדרך היחידה שאדם יוכל לבנות בית חדש, קומה ונדבך נוסף באישיותו.

ישנו שיר יידיש ידוע "על הדרך עץ עומד" בו מתוארת צפור צעירה אשר אמה דואגת לה כל כך ועוטפת אותה בסודר, בערדליים ועוד.. עד ש "לא נתנה אהבתך לי לפרוש כנפיים" והיא לא יכלה לנדוד עם חברותיה ונשארה לבד עם אמה על העץ הבודד.
עלינו לדעת לשחרר, לשלח מן הקן ולברך את גוזלינו "עוף גוזל חתוך את השמים, עוף לאן שבא לך" ובכל זאת להזהיר "רק אל תשכח יש נשר בשמים גור לך".

לדעת לשחרר ולתת מרחב אישי לתעופה עצמאית אך באותו הזמן לשים מעקה וסייגים בדרך שלא ניפול כל כך חזק שלא נוכל לקום.

בברכת שבת של מנוחה

איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.