המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת יתרו

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על שבת פרשת יתרו

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

אחרי המפגש המרגש בין משה לחותנו יתרו, מציע יתרו למשה הצעת יעול על מנת להקל על העומס המוטל עליו מבוקר עד ערב. ההצעה היא, להקים מערכת משפטית טקסונומית של בתי משפט. כל בר דעת המתבונן בהצעה שואל את עצמו: וכי משה, או האנשים סביבו, לא יכלו גם הם לחשוב על פיתרון כה פשוט להקטנת העומס ?! ואם כן, למה הפיתרון לא מומש עד עכשיו ?!

נראה להסכים ולקבל, שמשה ואנשיו יכלו גם הם לפתור באותה צורה את נטל העומס, ובכל אופן זה לא התבצע. משה המנהיג הרוחני התחבט קשות: מצד אחד – מנהיג צריך להכיר בכך שעליו להאציל את סמכויותיו על מנהיגות הביניים כגורמים מתווכים. מצד שני – מצופה ממנהיג להיות מחובר לחיי היומיום של בני עמו ולבוא במגע מתמיד גם עם אחרון בעלי הדין. מה אם כן גרם למשה להכריע בסופו של דבר בהתחבטות קשה זו, ולהעדיף את הצד הראשון של האצלת סמכויותיו ?!

בין הפרשנים קיימת מחלוקת מה קדם למה: עצת יתרו למעמד הר סיני או להפך. חלק טוענים שעצת יתרו קדמה למתן תורה כפי שמופיע בפרשה, וחלק אחר טוענים שעצת יתרו התרחשה לאחר מתן תורה, כי אין סדר הפסוקים מחייב מאחר ו'''איו מוקדם ומאוחר בתורה''. אני מבקש לומר, שעצתו של יתרו למשה באה לאחר מתן תורה, ולא כפי סדר הפסוקים. משה הסכים לקבל את עצת היעול של יתרו רק אחרי מעמד קבלת עשרת הדיברות בהר סיני. לפני כן משה לא היה בשל לקבל את ההצעה. במעמד קבלת עשרת הדיברות, מתעורר קושי של העם לשמוע ישירות את דבר ה'. העם מבקש ממשה שיתווך בינם לבין הקב''ה. משה מבין מתוך העם שיש צורך בגורם מתווך. העם מבקש לעורר בקירבו את רגש היראה. כל עוד הרצון הזה לא התעורר ע''י העם, משה לא היה מוכן נפשית לקבל את העובדה שיש מתווכים בינו לבין כל חלקי העם. משה נאלץ לקבל את הפיתרון של יתרו מתוך חווית מנהיגות שהוא חווה בקבלת עשרת הדיברות בשעה שהעם מבקש גורם מתווך בינם לבין הקב''ה מתוך יראת כבוד. אם העם מבקש, אזי יש לגיטימציה לגורמים מתווכים ולהאצלת סמכויות שיפוטיות.

מנהיג חינוכי צריך לאפשר צמיחה והעצמה של כל שותפיו לדרך. הם מבקשים לממש את מלוא משמעותם. אין זו שאלה של פיזור סמכויות מול ביזורם, זה הרבה יותר עמוק. זה מאפשר לכולם לפתח רגש של כבוד הדדי לצד צמיחה והעצמה, מתוך הכרה ויראת כבוד של מנהיגות מרובדת שבראשה עומד המנהיג החינוכי.

שנזכה

שבת שלום

איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.