המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת דברים - שבת חזון

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת דברים - שבת חזון

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

חומש ''דברים'' שבו אנו מתחילים לקרא השבת, הוא נאומו האחרון של משה רבנו לעמו לקראת הכניסה לארץ ישראל.

בתחילת דבריו פורס משה לפני העם מעין מבוא. במבוא מתאר משה את קורות האירועים עד כאן. כל האירועים מאופיינים אחת לאחת בתיאורים ציבורים כלליים המתארים מסעו של עם: שמות המקומות לאורך המסע לצד הבטחת הארץ לאבות, חטא המרגלים ועונשם, תלונות העם בשעת המסע במדבר והמלחמות לקראת הכניסה לארץ. ציווי אחד מתואר במרכז דברי המבוא ונראה שהוא ממש לא מן העניין. אין בו שום תיאור ציבורי כללי הקשור למסע העם: ''ואצוה את שופטיכם בעת היא לאמור שמוע בין אחיכם ושפטתם צדק - - - לא תכירו פנים במשפט - - - לא תגורו מפני איש כי המשפט לאלוקים הוא'' .

אכן, שני פסוקים אלו נראים תלושים לחלוטין מכל היקשר המבוא לנאום, ויש בהם אופי של ציווי ולא אופי של תיאור. האם משה סטה מתיאורי האירועים אל ציווי שאינו מן העניין ?

פרשתנו תמיד נקראת בשבת שלפני ''תשעה באב''. כידוע, חורבנו של בית המקדש השני בא בגלל חורבנה של החברה.

בדיוק על יסודות אלו מונח המבוא לכל נאומו של משה הנפרס לכל אורכו של חומש ''דברים''. ברגע שאנו משמיטים את שטיח מוסר המידות והצדק החברתי מתחת לרגליו של עם ישראל, מנעת ממנו לקיים את שליחותו האלוקית-רוחנית בעולם. יוכיח חורבנה של החברה בשלהי בית המקדש השני שהביאה לחורבנו.

ב''ימי בין מיצרים'', שבהם קרה חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים היינו אנו עדים להזדהות חברתית עצומה ומרגשת. כמה מסירות וערבות הדדית גילינו בכל חלקי החברה בעמנו, מכל החיילים עד אחרון האזרחים. כמה אהבה וסולידריות הרגשנו כלפי אחינו.

מיצרים קשים אלו מגלים את העוצמות הגדולות הטמונות בעמינו, וממלאות אותנו בביטחון ובאמונה בצדקת הדרך. אכן, יש לנו ''נשמה אחת בגופים מחולקים''.

שנזכה לאהבת חינם במיוחד בימים הללו.

שנזכה

שבת שלום

איציק

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.