המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת חיי שרה

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת חיי שרה

חמישי, 21 נובמבר 2019 20:38

שני צירים מרכזיים לה לפרשתנו: האחד – קיצם של חיים, מותה וקבורתה של שרה, השני – בנייתם של חיים, נישואי יצחק ורבקה. שני צירים אלו צמודים ביניהם ברצף פסוקי הפרשה, אין הבדלה, אין פער ואין מחיצה.

''מעשה אבות - סימן לבנים'' – שרשרת חיי אבות האומה המייסדים, שמתוכה נגזרת שרשרת חיי האומה לדורות, מבקשים ללמדנו על משמעותו הערכית-חינוכית של הרצף הבין-דורי. ניסיון לראות בדורות הקודמים ובדמויותיהם חלק בלתי ניפרד ורציף של הדורות הבאים ולהפך. אמנם, זה לא אותו דור, ואת פער הדורות לא נוכל לבטל לעולם, אבל הראיה הבריאה והטבעית שפרשתנו מבקשת לחנך אותנו אליה היא, שכל חתימתם של חיי דור אחד הם שער לכניסת חייו של הדור החדש תוך כדי שאיפה לשמירת הרצף הערכי-חינוכי. מידת דאגתו של אברהם לקבורתה של שרה היא בדיוק אותה דאגה לנישואי יצחק בנו. בשני הצירים אברהם מתמודד עם ניסיון לשמור על הדרך הייחודית אותה הוא מבקש להנחיל לדורות הבאים מתוך דרכם של הדורות הקודמים. הוא מבקש מבני חת אחוזת קבר לשרה, והוא מבקש לחתן את בנו יצחק עם כלה מבית מולדתו ולא מבנות כנען.

שמירה על רציפות ערכית בין החוליות של שרשרת הדורות היא ערך חינוכי חשוב. פעמים שאנו משלימים מלכתחילה עם מציאות מתרצת של פער דורות. לא פעם, השלמה זו מרחיבה את הפער עד כדי נתק בין דורי. נדמה, שפרשתנו מבקשת ללמדנו שעלינו לעשות כל מאמץ והשתדלות על מנת לצמצמם עד כמה שניתן את פער הדורות.

שנזכה

שבת שלום

איציק

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת ויקרא חמישי, 26 מרס 2020 16:15
ממתק לשבת - פרשת כי תשא חמישי, 12 מרס 2020 21:39
ממתק לשבת - פרשת תרומה שישי, 28 פברואר 2020 08:33

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: נהלים והנחיות מסגרות להתנדבות מאגר למידה מקוונת