המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת עקב

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת עקב.

חמישי, 02 אוגוסט 2018 18:57

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

פרשת עקב-הכרת הטוב

אחד מטבעיו של האדם: כאלו שחושבים שהכל מגיע להם וכאשר חסר להם משהו הם ממורמרים על כך ואף פעם לא יכירו בטוב שיש להם. זו תכונה שלא נותנת לאדם להנות ממה שיש לו ובכך אינו מגיע לתחושה של אושר.
איך אפשר לטפל בתכונה זו?

יש דתות וכתות, שמנסות לטפל בזה ע״י שמואסים באופן מוחלט בגשמיות ורואים בהנאה כל שהיא ובשאיפות החומריות של האדם נטל שלילי. האידיאל בעיניהן הוא התנתקות מקסימלית מכל רצון גשמי או דחף חומרי.
היהדות רואה זאת אחרת: צורך ודחף חומרי זהו טבעו של האדם. הוא רק צריך לעדן אותו ולייחס את מקור השפע למקור רוחני-אלוקי. דחפים חומריים אלו הם תנאי מוקדם להשגת אושר רוחני. אהבת האלוקים תביא לאושר עילאי. דווקא בגלל שיש לאדם רצון ודחף חומרי הוא יכול להעריך את טוב ה׳ והשפע שהוא מרעיף על האדם.

בפרשה, עוסק משה רבינו רבות בעניין הכרת הטוב כלפי ה׳: ״פן תאכל ושבעת…ובקרך ובצאנך… וכסף וזהב…ורם לבבך ושכחת את ה׳… ואמרת בלבבך: כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה״. – משה רבינו מזכיר את כל הטובות שעשה ה׳ ומזהיר שלא לשכוח. יש זיקה בין השכחה לבין התנפחות האגו של ״כוחי ועוצם ידי״. הצירוף של שניהם מביא לאי הכרת הטוב ולכפיות טובה. העניין הוא, שככל שמרחק הזמן בין האירוע או הטובה, שעליהם האדם מחוייב בהכרת הטוב, הוא גדול, או שהאירוע הפך לא רלוונטי היום בעיני האדם, אזי מתקיים התנאי הראשון לאי הכרה בטוב: השכחה. ומכאן ועד ל״כוחי ועוצם ידי״ – המרחק קצר. אז מה עושים?

לכן צריך להיות אירוע וסיטואציה שהם סיבה להכרת הטוב, משום שהם מתרחשים כל העת. האדם רק צריך לדעת שהם לא מובנים מאליהם.
כשהאדם יודע ששאיפותיו החומריות: מכונית, בית, לחם, בשר, דגים, שוקולד, בקיצור: כל הגשמי והטוב שיש לו – באו מאלוקים, שדואג לכל יחיד ויחיד - זה מעורר בו אהבה לאלוקים. אבל לא רק זה, אלא: כשהוא מודע למתת האלוקים, לדאגה ולהשגחה הפרטית שיש בכך, אזי הוא גם מעדן את שאיפותיו וצרכיו הגשמיים ומנתב אותם למימד של צורך ולא תאוות סרק או תאוות-יתר. ביהדות – הרצון החושני והגשמי של האדם ושיוכו לאלוקים מביא אותו לאהבת ה׳.

כך יוצא, שהחומריות והגשמיות חדלים להיות מטרה בפני עצמה. הגשמי הופך להיות אמצעי להתעלות רוחנית, להעלאת החומר לדרגה יותר גבוהה. כל פרי או ירק או כל מזון אנו בעצם קובעים שהוא לא המטרה, אלא אמצעי להתעלות רוחנית.
שנזכה להכרת הטוב בכל הדברים הסובבים אותנו במיוחד בדברים הקבועים.

שבת של מנוחה
איציק

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.