המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת ואתחנן

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת ואתחנן

שישי, 16 אוגוסט 2019 11:22

הפרשה פותחת בתחינתו של משה להיכנס לארץ ישראל. חז''ל אומרים שמשה רבנו התפלל מאות תפילות כדי לבטל את גזר דינו.

נבקש לשים לב שמשה מקדים לבקשתו דברי שבח לקב''ה: ''ה' אלוקים אתה החילות להראות את עבדך את גדלך ואת ידך החזקה אשר מי אל כמוך בשמים ובארץ - - - אעברה נא ואראה את הארץ הטובה'' עקרון זה ששבח קודם לבקשה הוא עיקרון יסודי בסדר התפילות שלנו. יש בסדר זה הגיון רב המושתת גם על יחסים ארציים שבן בני אנוש. גם אדם הבא לבקש על נפשו ממלך בשר ודם יפתח תחילה בדברי תהילה ושבח. לכאורה, דברי שבח אלו נראים כדברי חנופה שאין בהם תום לב. כי בסופו של דבר כאשר אדם מבקש על נפשו ועל צרכיו ממלך בשר ודם וכן אדם המבקש בקשה בתפילה מבוראו, תכלית הדברים היא הבקשה, ודברי השבח נראים כסוג של הקדמה נימוסית בלבד, כי עיקר המפגש הוא הבקשה והרצון למימושה.

אולם, הקדמת דברי שבח לבקשה בין ביחסים שבין בני אנוש, וכן ביחסים שבין בני אנוש לבוראם, משמעותם לא פוחתת מן הבקשה עצמה. אין בדברי שבח אלו עניין נימוסי של חנופה. דברי השבח שלפני הבקשה אצל משה רבנו בפרט, ובתפילות בכלל, הם היסוד ללגיטימציה של הבקשה הבאה לאחריהם. דברי השבח מהווים הכרה ביכולת ובכח של אותו בעל סמכות. בקשה לגיטימית נכונה וראויה תהא רק לאחר פתיח הכרחי של דברי שבח.

פעמים שאנו אנשי החינוך עדים לבקשה ותביעה שאין בה הכרה בבעל הסמכות. תוכנה וביתר שאת אופן הבעתה והשמעתה קשים לנו מאד, ואין בה גם מידה מועטה של דרך ארץ. עיקרון חשוב זה של הקדמת שבח לבקשה, שמשה רבנו וסידור התפילה מלמדים אותנו, מהווה יסוד חינוכי חשוב לקיום שיח חינוכי נכון עם כל השותפים. הקדמה זו היא היסוד להכרה בסמכות, ועל בסיסה ניתן לבקש בקשות לשינוי ותמורות. בלעדיה כל זכות הבקשה מתערערת ממש ואין לה מקום כלל.

שבת שלום, איציק.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק ליום העצמאות שלישי, 28 אפריל 2020 23:37
ממתק לשבת - פרשת תזריע מצורע שישי, 24 אפריל 2020 10:08

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 294 | 27.4.2020 | ג' אייר התש"פ ראשון, 26 אפריל 2020 21:42
דף עדכון 293 | 20.4.2020 | כו' ניסן התש"פ ראשון, 19 אפריל 2020 21:00

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.