המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת בלק

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת בלק.

שישי, 29 יוני 2018 10:05

בסוף הפרשה הקודמת, לאחר מות אהרן, חל מפנה בזירת הפעולה של משה. עד אז התורה תיארה לנו את שדה הפעולה של מנהיגות משה כלפי פנים, משה מתמודד עם שאלות האמונה והאמון בבורא עולם ובו. אולם, מסוף הפרשה הקודמת וביתר שאת בפרשתנו, זירת הפעולה מועתקת גם כלפי חוץ: התמודדות משה עם עמי האיזור, האמורי ואחרים, בדרך אל הארץ המובטחת. אכן, מנהיגות שתי זירות יש בה, האחת - פנימה, והשניה – החוצה. כמובן שזה גם הסדר הנכון. מנהיגות מבססת את השפעתה בראש ובראשונה כלפי פנים, כלפי הציבור המונהג, וכשמתרחשת ההשפעה על העם, זירת הפעולה מועתקת גם כלפי חוץ – כלפי עמים אחרים הבאים בקשר עם המנהיג ועמו.

הפרשה שלנו משקפת את משמעות נקודת הזמן של המעבר מזירת המנהיגות פנימה אל זירת המנהיגות החוצה. מתי חלה שעת הכושר להתחיל להתמודד כלפי חוץ ולחצות את גבולות הפנים ?!

בלק מלך מואב משקף לנו נקודת זמן זו. המלך בלק מבין שהמלחמה נגד עם ישראל אינה יכולה להיות ''מלחמה קונבנציונאלית''. בלק שוכר את שירותיו של בלעם להתמודד עם יכולותיו המוכחות של עם ישראל כפי שבאו לידי ביטוי במלחמת סיחון. בלעם, איש של רוח, ייתן את המענה הרוחני-אסטרטגי המתאים להתמודדות עם עם-ישראל כחלק מהמלחמה שאינה קונבנציונאלית. למרות שבלעם רוצה לעזור לבלק ולכל בני מואב, בלעם לא מספק את הסחורה שאותה הוא היה אמור לספק במסגרת שירותו. בלעם איש הרוח מבין באופן אמיתי, שכנראה לעם ישראל יש ייעוד שעליו לממש בעולם, ולכן הוא רק יכול לברך את העם ולא להיפך. בלעם מכיר במציאות הרוחנית של עם ישראל ובעובדה שיש השגחה אלוקית בדרך שבה הוא הולך.

כאשר מנהיגות בכלל ומנהיגות חינוכית-רוחנית בפרט, מצליחה לחולל בזירה הפנימית אמון ואמונה בדרכה הרוחנית ובמעשה שליחותה, אז נגלת נקודת הזמן ושעת הכושר להשפעה גם במעגלים החיצוניים מעבר למעגלים הפנימיים. מנהיגות משכנעת באמיתותה וביושרת דרכה היא מנהיגות שפורצת דרך וגם גבולות.

שנזכה,

שבת של שלום ושלווה,
איציק יבלונסקי מכינת יונתן.

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בהעלותך חמישי, 13 יוני 2019 13:52
ממתק לשבת - פרשת במדבר שישי, 31 מאי 2019 16:09
ממתק לשבת - פרשת בחוקותי שישי, 24 מאי 2019 14:27
ממתק לשבת - פרשת אמור שישי, 10 מאי 2019 15:10
ממתק לשבת - פרשת קדושים שישי, 03 מאי 2019 15:47

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

הרוח בערבי הנחל ראשון, 16 יוני 2019 11:26
פרוטוקול ישיבת וועד - 30.5.19 שלישי, 11 יוני 2019 13:56
פרוטוקול אסיפה כללית - 5.6.19 שלישי, 11 יוני 2019 13:53

שותפים ותורמים של מועצת המכינות