המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת בלק

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת השבוע - פרשת בלק.

שישי, 29 יוני 2018 10:05

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בסוף הפרשה הקודמת, לאחר מות אהרן, חל מפנה בזירת הפעולה של משה. עד אז התורה תיארה לנו את שדה הפעולה של מנהיגות משה כלפי פנים, משה מתמודד עם שאלות האמונה והאמון בבורא עולם ובו. אולם, מסוף הפרשה הקודמת וביתר שאת בפרשתנו, זירת הפעולה מועתקת גם כלפי חוץ: התמודדות משה עם עמי האיזור, האמורי ואחרים, בדרך אל הארץ המובטחת. אכן, מנהיגות שתי זירות יש בה, האחת - פנימה, והשניה – החוצה. כמובן שזה גם הסדר הנכון. מנהיגות מבססת את השפעתה בראש ובראשונה כלפי פנים, כלפי הציבור המונהג, וכשמתרחשת ההשפעה על העם, זירת הפעולה מועתקת גם כלפי חוץ – כלפי עמים אחרים הבאים בקשר עם המנהיג ועמו.

הפרשה שלנו משקפת את משמעות נקודת הזמן של המעבר מזירת המנהיגות פנימה אל זירת המנהיגות החוצה. מתי חלה שעת הכושר להתחיל להתמודד כלפי חוץ ולחצות את גבולות הפנים ?!

בלק מלך מואב משקף לנו נקודת זמן זו. המלך בלק מבין שהמלחמה נגד עם ישראל אינה יכולה להיות ''מלחמה קונבנציונאלית''. בלק שוכר את שירותיו של בלעם להתמודד עם יכולותיו המוכחות של עם ישראל כפי שבאו לידי ביטוי במלחמת סיחון. בלעם, איש של רוח, ייתן את המענה הרוחני-אסטרטגי המתאים להתמודדות עם עם-ישראל כחלק מהמלחמה שאינה קונבנציונאלית. למרות שבלעם רוצה לעזור לבלק ולכל בני מואב, בלעם לא מספק את הסחורה שאותה הוא היה אמור לספק במסגרת שירותו. בלעם איש הרוח מבין באופן אמיתי, שכנראה לעם ישראל יש ייעוד שעליו לממש בעולם, ולכן הוא רק יכול לברך את העם ולא להיפך. בלעם מכיר במציאות הרוחנית של עם ישראל ובעובדה שיש השגחה אלוקית בדרך שבה הוא הולך.

כאשר מנהיגות בכלל ומנהיגות חינוכית-רוחנית בפרט, מצליחה לחולל בזירה הפנימית אמון ואמונה בדרכה הרוחנית ובמעשה שליחותה, אז נגלת נקודת הזמן ושעת הכושר להשפעה גם במעגלים החיצוניים מעבר למעגלים הפנימיים. מנהיגות משכנעת באמיתותה וביושרת דרכה היא מנהיגות שפורצת דרך וגם גבולות.

שנזכה,

שבת של שלום ושלווה,
איציק יבלונסקי מכינת יונתן.

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.