הדפסת עמוד זה

ממתק לשבת - פרשת בהעלותך

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת בהעלותך

05/06/2020

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

המסע במדבר של עם ישראל מוביל באופן טבעי למשברים הנובעים מהתנאים הפיזיים הקשים שהמדבר מזמן. לאורך חומש ''במדבר'' אנו מתוודעים לדפוס קבוע של אירועי ''גאות ושפל'' במסע הארוך לקראת הכניסה לארץ ישראל.

הפרשה נפתחת באירועי ''גאות'' הדלקת נרות המנורה במשכן בידי אהרן הכהן, הקדשת הלוויים וסדר מסע המחנות, כהמשך רציף מסוף הפרשה הקודמת של חנוכת המשכן וקרבנות הנשיאים, אלא שמיד לאחר מכן מגיע אירוע של ''שפל'': פרשת המתאוננים בעם לאור זיכרון האוכל במצרים, והעונש של בעירת האש במתלוננים בקצה במחנה. אירוע הגאות שלאחר מכן הוא ירידת המן. אולם, העם שוב מתלונן ומבקש בשר באירוע ''שפל'' המסתיים במגיפת המתאווים לבשר למרות ירידת ציפורי השלו לאכילה. המתאווים נקברים במקום ששמו ''קברות התאווה''.

הקב''ה אומר לעם ישראל באמצעות משה שאת הבעיות החומריות והפיזיות ניתן לפתור רק בהשראת רוח גדולה. נקודת השפל מתחילה כאשר עיקר מחשבתו ועיסוקו של אדם הוא בעולם החומר. עובדתית, העם התקיים גופנית בתחילת המסע במדבר, אלא שהוא התגעגע לאוכל של מצרים של בית עבדים. העם גם זכה לתוספת מזון של המן, אבל הוא רוצה דווקא בשר. הפתרון הוא ''קברות התאווה'' - יש לקבור את התאווה, וכיצד קוברים תאווה ?! – רק בהרחבה והאצלת עולם הרוח על האדם. ככל שעולם הרוח יתעצם ויגדל כך עולם החומר יקטן ויצטמצם.

נמצאנו למדים מן הפרשה שהצלחה חינוכית יכולה להתחולל בדרך של הרחבת האידיאה והרוח. התמודדות עם שפע של עולם חומרי תיעשה עם הרבה רוח, כדברי השיר:

''רק בגלל הרוח בתוכי, במוחי, בנשמתי"

שנזכה לגלות הרוח והחומר.

שבת שלום

שנזכה

איציק