המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

ממתק לשבת - פרשת אחרי מות-קדושים

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת אחרי מות-קדושים

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צמד הפרשיות אחרי מות – קדושים נקרא בדרך כלל בשבת שלפני או אחרי יום העצמאות. לשתי הפרשיות יש הרבה מן המשותף. פרשת אחרי מות עוסקת בהסדרה של אופן כניסת הכהן הגדול לקודש הקדשים, פעם בשנה ביום הכיפורים היום הקדוש בשנה, כדי לכפר על בני ישראל הסדרה זו באה לאחר מות נדב ואביהוא שהקריבו אש זרה.

פרשת קדושים פותחת בציווי על הקדושה. התורה מצווה לבחור בחיים של קדושה: "דבר אל כל עדת בני ישראל ואמרת אליהם קדושים תהיו כי קדוש אני אלוקיכם". אולם התורה אינה מסתפקת בציוי כוללני. בהמשך הפרשה מנחה התורה כיצד יש להביא לידי ביטוי את הקדושה בתוך ההתנהלות של החיים: בקדושה שבין אדם למקום, בקדושה שבין אדם לחברו, בתחום החברתי קהילתי בבנית החברה על אדני הקודש הצדק והמוסר. בקדושת הקשר לארץ ע"י מצוות התלויות בקדושת הארץ. בדיני מורא מקדש והקורבנות. בשמירה על הקדושה של עם ישראל שלא ללכת בחוקות הגויים ובאיסורי עריות.  

בפרשיותנו אנו עוסקים במשמעות של הבחירה לחיות בקדושה ובבחירה שנעשית מתוך קדושה. יש כוחות רבים המשפעים על הבחירה של האדם. כיצד גורמים לכך שהרצון לקדושה בחיים יהיה גורם משפיע על הבחירות של האדם.

בחירה לשילוב הקדושה בכל תחומי החיים, של הפרט והכלל, שבין אדם למקום ובין אדם לחברו בין אדם למקומו ובין אדם לאומנותו, בין אדם לעמו ובין אדם למדינתו, נובעת מהמוטיבציה של הקדושה הסגולית הטבועה בעומק הנשמה הישראלית. אולם היא צריכה הנחיה והכוונה שמצויה במצוות התורה, ומצריכה את לימודה. הבחירה מתוך קדושה מעצימה את הנפש, ונותנת כוחות ליישומה בחיי המעשה.

הרב נריה זצ"ל ביטא את ההשתוקקות לבחירה בקדושה בכל תחומי החיים, במילותיו האחרונות, לפני פטירתו: "קדושה אני מבקש, קודש קודשים אני מבקש, תנו לי קדושת ארץ ישראל תנו לי קדושת אהבת ישראל"

אם נצליח לכונן בארצינו חברה מתוקנת שצעדיה מכוונות על ידי הקדושה נזכה לארץ ישראל הנכונה והרצויה.

שנזכה,

שבת שלום

איציק

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.