הדפסת עמוד זה

ממתק לשבת - פרשת עקב

יצחק יבלונסקי, מנהל מכינת יונתן, על פרשת עקב

חמישי, 06 אוגוסט 2020 21:34

אחרי החיים במדבר, הסכנה הגדולה שיש בעצם הכניסה לארץ ישראל היא שעם ישראל יהפוך לעם רגיל. החיים יתנהלו פתאום סביב עבודת האדמה והיבול. הניצחונות הצבאיים והשפע הכלכלי ייצרו תחושת שביעות רצון עצמית, שתשכיח מאיתנו את הקשר לה' ותוביל לטשטוש השונוּת של עם ישראל ולפיתוי להיות ככל הגויים.

"וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה לָּךְ וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ יִרְבֶּה: וְרָם לְבָבֶךָ וְשָׁכַחְתָּ אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ הַמּוֹצִיאֲךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים: הַמּוֹלִיכֲךָ בַּמִּדְבָּר הַגָּדֹל וְהַנּוֹרָא נָחָשׁ שָׂרָף וְעַקְרָב וְצִמָּאוֹן אֲשֶׁר אֵין מָיִם הַמּוֹצִיא לְךָ מַיִם מִצּוּר הַחַלָּמִישׁ: הַמַּאֲכִלְךָ מָן בַּמִּדְבָּר אֲשֶׁר לֹא יָדְעוּן אֲבֹתֶיךָ לְמַעַן עַנֹּתְךָ וּלְמַעַן נַסֹּתֶךָ לְהֵיטִבְךָ בְּאַחֲרִיתֶךָ: וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה" 

משמעות הביטוי בספר דברים הוא אזהרה לבני ישראל ממה שעלול לקרות להם לאחר שינחלו הצלחה בכל מעשה ידיהם משה מודיע לבני ישראל בנבואה כי ה' יצליח את דרכם לא רק במלחמה על כיבוש הארץ אלא אף לאחר מכן, ייתן להם הצלחה כלכלית ושפע רב. ברם, משה מודיע להם כי הדבר הוא ניסיון עבורם להתגבר על מידת הגאווה ‏אשר מובילה לשכחה וכפיות טובה כלפי ה'.

לכן בפרשת עקב, לצד שבחיה הרבים של הארץ, לצד פירוט שבעת המינים שנשתבחה בהם הארץ, משה רבנו מדגיש כי אנחנו חיים בישראל בהשגחה מתמדת: אֶרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹוקֶיךָ דֹּרֵשׁ אֹתָהּ תָּמִיד, וגם: עֵינֵי ה' אֱלֹוקֶיךָ בָּהּ מֵרֵאשִׁית הַשָּׁנָה וְעַד אַחֲרִית שָׁנָה. לעולם לא נוכל להקים פה סתם עוד מדינה. אנחנו נמצאים כאן על תנאי, עם ייעוד. משה רבנו חוזר ומדגיש בפרשה: ארץ ישראל היא מתנה יפה ונפלאה, אבל גם מאוד מאוד רגישה. עלינו לשמור עליה כראוי".

שנזכה תמיד להכיר תודה ולהבין ולראות שהדברים לא מובנים מאליהם

הרב עדין שטיינזלץ – מחנך, פרשן התלמוד, חתן פרס ישראל – מאושפז במצב קשה נתפלל לרפואתו: עדין בן רבקה לאה.

שבת שלום 

איציק

ארכיונים קשורים