המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

חלומות זיכרונות ובחירות: מתוך הבלאגן של ערב פסח ולקראת ליל הסדר

יניב מזומן, ראש מכינת מיתרים לכיש על החג שבו אנו נזכרים וחולמים

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

פסח הוא חג של הפכים וחיבורים, מתוק ומר, שיעבוד וחירות.

ליל הסדר הוא יום שבו אנחנו נזכרים וחולמים.

בהגדה של פסח אנחנו אומרים 'בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים', הרב הוטנר מסביר "כאילו הוא יצא ממצרים" המחייב את כל יחיד ויחיד ליצור לו גאולה משלו. (פחד יצחק לפסח, קונטרס רשימות ז' ב).

במקורות שונים מסבירים שאדם בליל הסדר צריך לעבור תהליך, לצאת ממיצר. פעם אמר רבי שלום דוב בער שניאורסון אמר ליהודי: “אל תיתן למי שאתה עכשיו להפריע למי שאתה יכול להיות”. – האדם צריך לחלום, לדמיין מציאות אחרת - איך הוא יוצא מאיזה שהוא שיעבוד ומיצר שבו הוא נמצא. החלום מורד במציאות, בלי חלומות אין גאולה.

כך כותב הרב קוק :"החלומות הגדולים יסוד עולם הם. המדרגות שונות הן. חולמים הם הנביאים, בחלום אדבר בו. חולמים הם המשוררים בהקיץ, חולמים בעלי המחשבה הגדולים לתקון העולם... ... בעת אשר רק החלום החופשי, המורד במציאות וגבוליה, הוא הוא באמת האמת היותר הויתית של המציאות. ואז שב החלום והיה למחזה ברור... (אורות הקודש. היגיון הקודש נ"ג).

דמויות שונות בהיסטוריה מספרות על כך שהושפעו מחלומות שלהם. בספר בראשית וגם בסיפור מצרים החלום מניע את המציאות, יעקב חולם, יוסף חולם, פרעה חולם, גם בעלילות גילגמש, בשירה האוגריתית, באודיסיאה של הומרוס, בספר דניאל מסופר על חלומות שחלם נבוכדנצר מלך בבל. גם דניאל עצמו חולם.

אנחנו רגע אחרי עונת הבחירות, אדם פוליטי רוצה לשנות את המציאות לאור חזון שהוא מאמין בו, הוא חולם חלומות. חלקם מצליחים חלקם נכשלים, חלקם מאבדים את החלום בדרך, אם נרצה לרגע לראות את אנשים שהלכו לפוליטיקה בעין טובה – צריך להדגיש את המניע הזה לתקן את המציאות בעקבות חלום. הפוליטיקה שלנו יכולה להיות צפופה, אלימה רווית תככים ואינטרסים, אבל גם מונחת חלום. יותר מפעם אחת אמר לי פוליטיקאי אחרי מפגש עם תלמידי ותלמידות המכינה – הם בשאלות שלהם הזכירו לי למה הלכתי לפוליטיקה בכלל.

ללא זיכרון, אין חלום, חלומות מורכבים בין היתר מהזיכרונות שלנו. לאה גולדברג קראה לזיכרון המסע הקצר ביותר: 'הַמַּסָּע הַקָּצָר בְּיוֹתֵר הוּא עַל פְּנֵי הַשָּׁנִים', בעזרת הזיכרון כמו גם בעזרת החלום, אני יוצא מהמציאות שאני חי בה כאן ועכשיו חוצה זמן ומקום ונמצא במקום אחר, הבעל שם טוב אומר "כי בזכירה סוד הגאולה" – בלי זיכרון אין גאולה. עם היהודים הגולים על נהר בבל לא מתאמצים לזכור את ציון, יש סכנה גדולה של תהליך ההסתגלות והנורמליזציה של החיים בגלות ( סכנה שהיא היום אקטואלית ורלוונטית )

קרל גוסטב יונג סימן קשר בין החלום לבין המורשת התרבותית הטבועה עמוק בלא מודע שלנו, בלעדי המורשת התרבותית לא ניתן להבין את עולמו הפנימי של היחיד. יונג פיתח את המושג הלא מודע הקולקטיבי, הכולל בתוכו את מאגר החוויות המשתמרות מדור לדור. מצא קשר בין תוכני החלום לבין יסודות המורשת התרבותית של האדם.

בליל הסדר מתרחשת בעצם המסירה הבין דורית של 'הסיפור' שלנו כעם. פסח הוא החג של הילדים, הטעם הבסיסי למצוות המיוחדות של ליל הסדר - אכילת המצה והמרור, הוא כדי לעורר את הילדים לשאול "מה נשתנה", כדי לספר להם את הסיפור שלנו.

אז שבליל הסדר הבא עלינו לטובה נרגיש שקורת התרחשות שאנחנו מצליחים לצאת ממיצר לחרות, שאנחנו מצליחים לזכור ושאנחנו מצליחים לחלום.
והנה שיר יפה של אמיר גלבוע שאפשר לקרוא אותו על רקע הדברים האלו:

היינו כחוזרים אל חלום / אמיר גלבוע

הָיִינו כְּחוֹזרִים אֶל חֲלוֹם.
קוֹשְרֵי נִיתוּקִים אֶל שָלֵם.
שוּב עָלָה זוֹהֵר עַל גַּגּוֹת ירוּשְלֶם
שֶמֶש צָעִיר.
וְאִם עֵר וְאִם חוֹלֵם

חג חירות כשר ושמח, יניב.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.