המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

עושר של משמעויות: סתו גיל, ראש מכינת בארי על חג הפסח

סתו גיל, ראש מכינת בארי על המשמעויות של חג הפסח 

חמישי, 18 אפריל 2019 14:16

חג הפסח הוא עוגן מרכזי ועשיר במשמעויות במסורת היהודית-ישראלית. מקור המועד הוא בחג חקלאי עתיק שבו צוינו ראשית קציר התבואה ותחילת האביב. מלבד מקורו החקלאי, חג הפסח גם טומן בחובו מסר חברתי של שוויון ועזרה הדדית - הזמנת נזקקים לסעוד על שולחננו. בימינו הפך החג לעממי: אומנם כולנו יושבים ל"סדר" המשפחתי, אך גם ל"סדרים" ציבוריים שונים, ולחגיגות מימונה.

בימי חול המועד יוצאת הישראלית לטייל בשבילי הארץ, לנצל את החופשה הארוכה מהלימודים ולבקר קרובי משפחה וחברים. אולם, יותר מכל אלה, חג הפסח הוא סמל לאחדות העם, אחדות העולה על כל מחלוקת אידיאולוגית, ומקרבת בין כל הדורות. אחדות זו חקוקה בתודעתנו ובזיכרוננו כיהודים. זהו סיפור אגדי על הולדת עמנו, על יציאה מן השיעבוד שבגלות אל החירות שבריבונות, זהו סיפור הפונה גם אל היהודים החילונים אשר מכירים בעוצמתו הסמלית של הסיפור כמייצגה של החירות.

היטיב לתאר את מעמדו של סיפור זה ד.ב.ג: "לפני כשלוש-מאות שנה הפליגה לעולם החדש אנייה ושמה "מייפלאואר" (אנייה שהביאה מאנגליה לאמריקה פליטים שהניחו את התשתית לערכיה של ארה"ב). היה זה מאורע גדול בתולדות אנגליה ואמריקה. אבל תאב אני לדעת, אם יש אנגלי אחד, היודע בדיוק אימתי הפליגה אנייה זאת, וכמה אמריקאים יודעים זאת. היודעים הם כמה אנשים היו באותה אנייה, ומה היה טיבו של הלחם שאכלו בצאתם? "והנה, כשלושת-אלפים שנה לפני הפלגת ה"מייפלאואר" יצאו היהודים ממצרים, וכל יהודי בעולם, ואף באמריקה וברוסיה הסובייטית, יודע בדיוק באיזה יום יצאו - בחמישה-עשר בניסן. וכולם יודעים בדיוק איזה לחם אכלו בצאתם – מצות...."

ברל כצנלסון הוסיף ואמר כי אינו מכיר עוד יצירה ספרותית המחנכת יותר לתיעוב העבדות ולאהבת החירות, מאשר סיפור השעבוד ויציאת מצרים. והוסיף ואמר שאיננו 'יודע שום זיכרון עתיק שכולו מופנה לקראת העתיד, שכולו סמל להווה ולעתידנו כזכר ליציאת מצרים'. באומרו כך, התכוון לטעון כי יצר החירות טבוע עמוק בתוך לבו של העם היהודי, והיצר עובר מדור לדור. הטרנספורמציה של היצר היא היא מקור גורלם של כל המורדים ולוחמי החירות ומקדשי שמה אשר נולדו על ברכי ישראל.

אותו ספר עברי, ובו זיכרון עתיק אשר מבטו מופנה לעתיד, נישא בחללי המכינות הקדם צבאיות. על מנת לעמוד בייעודנו ההיסטורי ולהימצא בתנופה רוחנית גדולה, הכרוכה במאמצי נפש ושכל, אנחנו עמלים להקים מתוכנו אנשים תאבי דעת, בעלי מצפון ומחשבה, מבקשי אמת בכל מחיר, בודקי דרכים אשר מוכנים להודות על שגיאותיהם. אומרים מעט ועושים הרבה.

חג התחדשות שמח!

סתיו גיל, ראש מכינת 'בארי' ע"ש ברל כצנלסון

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.