המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

הרחבה במקום הסללה

תופעת המכינות הקדם צבאיות שבמסגרתה דוחים נערים ונערות בוגרי י"ב את שירותם הצבאי לתקופה של שנה לטובת מסלול התנדבותי במסגרת מכינה קדם צבאית משגשגת היום בישראל.

שבת, 21 ינואר 2017 19:32

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

תופעת המכינות הקדם צבאיות שבמסגרתה דוחים נערים ונערות בוגרי י"ב את שירותם הצבאי לתקופה של שנה לטובת מסלול התנדבותי במסגרת מכינה קדם צבאית משגשגת היום בישראל.

בוגרי המכינות לפי המחקרים והנתונים העקביים הם ישראלים מעורבים חברתית החותרים לעמדות השפעה ומנהיגות לאחר שירות צבאי משמעותי בפיקוד וקצונה.

ואולם, אליה וקוץ בה.

ככל שהלך וגבר הביקוש למכינות, התגלתה מצוקה חמורה של היעדר מקומות במכינות למבקשים הרבים המסתופפים על פתחיהן. המצוקה היא תולדה של היצע תקנים מצומצם וחסר פרופורציה שמקצה משרד הביטחון למטרה זו. עודף הביקוש שנוצר היום מביא לכך שברוב המכינות הכלליות ושנות השירות ישנם בין 5 ל-10 מועמדים המתמודדים על כל מקום פנוי.

מיצרף הנתונים הזה מביא באופן טבעי להנחה  כי משרד הביטחון יעודד וירחיב מדי שנה את היקף התקנים לחניכי מכינות לפי המקסימום הקבוע בחוק (15% בשנה).שהרי  ממילא , גם לפי הגיון מתימטי בסיסי, דחיית גיוס לטובת התנדבות של שנה במכינה לא אמורה ליצור פער במספר המשרתים בטווח הארוך.

אלא שלא כך נוהג משרד הביטחון.  המשרד משתתף מאז נחקק חוק המכינות בשנת 2008 במחצית התשלום של המדינה עבור כל תלמיד מכינה, ולכן כל גידול במספר התקנים דורש ממנו השתתפות גדלה והולכת מתוך תקציבו דבר שאיננו בתיעדוף של המשרד.

אחת הנגזרות הקשות של מצב דברים זה היא הפגיעה בקבוצת הנוער בעל נתוני מנהיגות גבוהים מאזורי פריפריה ואוכלוסיות סוציו אקונומיות מוחלשות.

כמות תלמידי הפריפריה החברתית במכינות הקדם צבאיות, כולל נוער בסיכון גבוה, עומדת כיום על כ 15% מכלל תלמידי המכינות הקדם צבאיות (כולל לדוגמה הנתון המעודד שכ 8% מהתלמידים הם יוצאי הקהילה האתיופית).

אין חולק כי התהליך החינוכי שעוברים הנערים במכינות מביא לאחוזים גבוהים של הצלחתו (לעומת חבריו) בתחומי  הפיקוד, הקצונה, הגישה לאקדמיה ותפיסת עמדות מנהיגות.

אלא שהמאמצים הנדרשים לשכנע נוער זה, לדחות בשנה את גיוסו ולבוא למכינה קדם צבאית גדולים פי כמה מנוער שבא מאזורים ואוכלוסיות מבוססים ודורש מהלך מקדים, נרחב ומתמשך של הסבר ושכנוע ברמת  "השטח" כבר בתיכון.

בעת שהביקוש הקיים נוסק לשיאים מול היצע התקנים מצומצם, ברור שהמכינות המתמודדות תמיד עם קיום כלכלי במשורה יצמצמו את המאמצים הנדרשים לגיוס נוער מאוכלוסיה מוחלשת (על המשאבים הייחודיים שהוא דורש הן לעניין הגיוס והן לעניין התאמת הצוות והתכנית).

לפני כשבע שנים החל להתפתח מהלך של הקמת עשרות תכניות חצי שנתיות שנועדו לפי תפיסת מקימיהן לתת תשובה לנוער מוחלש שלא מגיע לכאורה למכינות. התכניות אורכות חצי שנה ברוטו ומיועדות לפי הגדרת משרד החינוך לנוער פריפריאלי בלבד. התכניות החצי שנתיות מתיימרות להצליח לבצע בחצי שנה בלבד תהליך חינוכי שבמכינה הקדם צבאית עם נוער חזק משכבות מבוססות אורך לפחות  שנה. ברור כי מדובר ברעיון אבסורדי: נוער מוחלש נזקק לתהליך חינוכי ארוך יותר לעומת נוער שבא מסביבה מחוזקת וכאן המציאות הפוכה!

אם המקום הטוב ביותר להצמיח מנהיגות מובילה בקרב נוער מוחלש מהפריפריה,  שיגרום לו בבגרותו לשנות סדרי עולם ביישובים ובשכונות מהן בא הוא מכינה קדם צבאית שנתית רגילה - יש לפתוח השערים בהן רחב ובמלוא הכח.

המשך הדרתו של הנוער הפריפריאלי מהמכינות השנתיות והכוונתו לתכניות קצרות וחלקיות בשם "עיקרון השוויון ומתן הזדמנות" הוא אבסורדי,מקודם מסיבות זרות שלא בטובת הנערים ומהווה בשורה רעה מאד לחברה הישראלית.

די למדיניות ההרחקה וההסללה.

עו"ד דני זמיר
מייסד מכינת רבין
מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת אמור חמישי, 29 אפריל 2021 23:56
ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.