מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

החיים מאז ה-26 באפריל - הבלוג של דני זמיר מנכ"ל מועצת המכינות

"רוב הזמן מאותו יום מקולל, מתמלא בנסיון לתקן ולחפש דרכים נכונות לזכור ולחזור ולהמשיך במסע מופלא, שבו צריך לשים תמיד בראש ולפני הכל את ערך החיים. שהרי כל המפעל הזה נעשה בשביל ולמען החיים" דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות, באוסף מחשבות בסיום השנה שהייתה.

חמישי, 12 יולי 2018 11:36
החיים מאז ה-26 באפריל - הבלוג של דני זמיר מנכ"ל מועצת המכינות בתמונה: חניכי מחזור כ' של שלוחת אורנים ממכינת רבין

שקיעה של אמצע תמוז בזרזיר. אני נוסע בדרך מרמת דוד, שם עצרתי לשעת בריכה עם הנכד שלי, תומר, בנה של ביתי אור, לכביש "המוביל-גולני" בדרך הביתה.

השמש השוקעת והתלויה ככדור אדום מרהיב בשמיים מעל כעביה והרכס של בית לחם הגלילית, מאפסת אותי לגבי צפון ומערב. מנגד בתיאום מופלא עלה ירח עגול ומושלם מעל הגולן. ראיתי שקיעות מרהיבות בחיי, מלב ים, ומחלון מטוס, מחופים אקזוטיים באוקיינוס ההודי, עננים ושקיעות ביוטה ואחר כך בחוף סן פרנסיסקו אבל אין שקיעות וירחים מלאים כאלה בשום מקום אחר.

והארץ טובה.

נסיונותיי להשיב טלפונים לכל מי שחיפש אותי במהלך היום מוצאים את כולם בסיטואציה זהה, מבלים עם בני הזוג/הילדים/הנכדים בבריכה או בים או במעיין בדרך כלל כבר בדרכם חזרה הביתה לעת חשיכה.

חודשיים עברו מאז האסון הנורא בנחל צפית.
כל בוקר אני פותח את הלאפטופ ומהשומר מסך מתבוננות בי תשע נערות מלאות קסם וחיוכים ונער אחד חייכן ומלא שמחה.
בטקסי הסיום של השלוחות של מכינת רבין, בחיפה אדמית ואורנים, שהשנה לקחתי בהם חלק כאורח, דיברתי על הנספים. בנוסף, כל אירוע סיום (שהוא אירוע משמח ומרגש מטבעו) נפתח בדברי הספד ייחודיים של מנהל המכינה, הקראת השמות ודקת דומיה.

אבל שום דבר לא מצליח באמת לגעת בכאב על המוות המיותר הזה ובכעס הגדול שאני מלא בו. כעס על הזילות. על קלות הראש. על הרשלנות וחוסר המקצועיות. על החיים הצעירים והחורבן שהאסון הזה גרם למשפחותיהם לחבריהם לכולנו ללא כל הצדקה.

בסיום באורנים התרגשתי יותר מכל. את מחזור המכינה שסיים ממש 20 שנה אחרי שסיימתי את מחזור א', הובילה וסיימה אור ביתי, ואמרה דברי סיום מרגשים שגרמו לרבים בקהל להזיל דמעה.

להיות ראש מכינה זה תפקיד מורכב קשה לא ממש מתגמל כספית אבל הדבר הכי טוב בחיים למי שנבנה לזה. מי שיודע יודע, ומי שלא מבין לא יבין זאת.

כי כראש מכינה, בנוסף לאחריות הגדולה מאד שאתה נושא עמך כל הזמן, בקומך בבוקר בשכבך בלילה וגם תוך כדי שינה בחלומות ובטלפונים שמעירים אותך בגלל מצוקת יחיד כזו או אחרת, יש גם קסם גדול. קסם של נגיעה וקשר ושותפות עם האדם ובניין הארץ ברוח שנכון שתיבנה.

בבוקרו של יום הסיום נפגשתי לשיחה עם הנהלת חברת הייטק עוצמתית והם שאלו אותי למקור האופטימיות שלי.
חשבתי על זה ואמרתי להם שכנראה העבודה המתמדת שלי עם נערות ונערים בגיל מכונן ומעצב שכולל גם ומחויבות מתמשכת, מתוך מציאות זו, להתמודד עם השאלות שלהם, עם השתנות הדור עם החיים, ובעיקר ההשתאות שלי מול הדרך המפליאה שהם עושים כבוגרים, כולל ובמיוחד נטילת הובלת המכינה והרחבתה לעשרות פעילויות עושה אותי אופטימי. בעצם לא רק אופטימי. עושה אותי מאושר.

אמת חיי היא שהיה לי קשה, כמעט בלתי אפשרי, לחייך יותר מדי, כמו רבים אחרים, מאז ה-26 באפריל.
רוב הזמן מאותו יום מקולל, מתמלא בנסיון לתקן ולחפש דרכים נכונות לזכור ולחזור ולהמשיך במסע מופלא, שבו צריך לשים תמיד בראש ולפני הכל את ערך החיים. שהרי כל המפעל הזה נעשה בשביל ולמען החיים. ולשם כך צריך לוודא ולהדגיש יסודות חינוכיים של ענווה, הקשבה וצמצום האגו לטובת השותפות עם חבורה.

ואז פתאום בדרך הביתה בעמק יזראעל באה ההארה.

בפראפרזה על דברי המשורר ,חשבתי שלעשות מכינות זה דבר אופטימי.
והמציאות גם כשהיא מעמידה אותנו בפני קשיים וכאבים, אסור שתמנע מאיתנו לראות את חשיבות ועצמת המעשה החינוכי הייחודי שאנו שותפים לו.

כי יש שקיעות וזריחות יפות מאשר בארץ ישראל, אבל אין שקיעות וירח מלא של אמצע תמוז כמו בארץ ישראל.

וכך גם המכינות ביחס לכלל המעשים החינוכיים.
וכל השאר זה הערות שוליים.

שבת שלום.

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.