המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר מסכם את שנת תש"פ

אתגרי תש"פ, הסתגלות המכינות לתקופת הקורונה, בינוי מכינות הצפון בתמיכת קק"ל וסיכום פרויקטים נרחב: מנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר עם כל העדכונים שאתם צריכים לדעת לקראת תשפ"א על הנעשה במפעל המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

פתיח: אתגר חסר תקדים

שנת תש"פ המסתיימת אתגרה אותנו באופן חסר תקדים. ידענו בעבר בעולם המכינות תקופות של קושי ומשבר גדולים שאיימו על המפעל שלנו ולעיתים על שלמותו: האינתיפאדה השנייה, תקופת ההתנתקות ופינוי מתיישבי גוש קטיף מבתיהם,  מלחמות לבנון השנייה ועזה 2009 ,2011 ,2014,  התבטאויות והקצנה בהתבטאויות בתוך עולם המכינות. אבל המשבר הנוכחי של הקורונה שהוא משבר עולמי חסר תקדים בתקופתנו אתגר בממדים שונים לחלוטים את עולם המכינות ואילץ אותנו להתמודדות חדשה. ההתמודדות הזו שעדיין לא הסתיימה ועיקרה הוא שימור היעדים, היכולות, האיתנות וההגשמה גם כשדרך הביצוע נתונה למגבלות חמורות.לצערנו משבר הקורונה מתחולל בעיצומו של משבר פוליטי מתמשך שאינו מייצב את המערכת הממשלתית ומצב דברים זה גם הוא כמובן לא סייע בידינו. לפיכך סיום השנה הוא מלאכותי במובן מסוים. החל מ-15 במרץ שינינו MODE, והשינוי הזה פולש לשנת תשפ"א שאנו מניחים כי תתנהל אף היא, כולה, תחת מגבלות הקורונה.

עיקרי הפעילות בתש"פ

מזווית הראייה של מטה מועצת המכינות, עיקר ההתקדמות שביצענו השנה, לפני ואחרי פרוץ המגיפה, היא הטמעת הצורך שעלה מהשטח בעקבות אסון מכינת בני ציון בנחל צפית, בנושא העמקת הכשרת והסמכת המכינות בהיבטי הבטיחות, לרבות שינוי התרבות הארגונית. חשוב לציין שזו החלטה בעלת משמעויות אופרטיביות וכספיות כבדות שבהן קיבלנו אפס עזרה כספית מהמדינה.

מכל מקום, השנה התחילה בעבודה בהיקף מלא של שמוליק שאול שסיים חמש שנות עמידה בראש מכינת מיתרים – אליאב (שקף), ואשר לפני כן ניהל את ביה"ס הסביבתי בסוסיא. שמוליק, בעל מזג נוח וניסיון שטח עשיר, עסק באופן אינטנסיבי בבניית המערכים להכשרה, ביצירת פורומים תומכים ולעיון וריענון מקצועי, ועומד בקשר שוטף עם הרגולטור - הן לבניית התכנים והן לתחקור ולמידה מהאירועים. בד בבד התחלנו בהכנסת "שמיים" למכינות בכוונה להגיע למצב בו מתקיים מעגל חניכה בטיחותי-תחקירי שלם ומשתף פעולה של כל המכינות הקדם צבאיות, וזאת בתקווה שמדינת ישראל תואיל להצטרף למאמץ הכלכלי שיאפשר זאת.  

נדמה לי שאבטא עמדה המקובלת על רבים גם לפי המשובים שאנו מקבלים - כי צעדנו צעד משמעותי קדימה השנה, והתקלות שהתרחשו ודווחו נחקרו ונלמדו, וכולנו במקום אחר אף כי הדרך עדיין ארוכה.

בתחומים האחרים המשכנו את המהלך של השנים האחרונות תוך שמירה על הרמה הנדרשת:

 בשיבולים - (למרות הקורונה) שנה מוצלחת המתבטאת גם בגיוס 45 חניכים לשנה הנכנסת, יצירת תיקים, מערכים, ממשקים והתמקצעות העבודה.

בגיוס המשותף -  שנה שלישית לתוכנה שבס"ה עבדה בסדר גמור, ומאפשרת לנו פילוחים מדויקים מאד היום לעומת העבר. עדיין לכשליש מהמועמדים שמגיעים עד לקו הסיום לא נמצא מקום במכינות, דבר שתמיד משאיר תחושות קשות בשני הצדדים, אבל עדיין זהו מצב משופר לעומת הטירוף בתחום טרם הגיוס.

יחד - חולניקים, הקמנו תנועת בוגרים בחול, הקשר עם החניכים בקורונה הוכיח את עצמו ורוב מי שעזב חזר. בשנה הבאה שוב עלייה של כ 25% במספר המשתתפים.

בפרויקטים השונים שאנו מבצעים עם קק"ל שותפינו הטובה ו"בארצנו" אנו נמצאים גם כן בקו מרשים של זינוק. כך למשל במבחן התוצאה, תנועת ההתיישבות שלנו, "בארצנו" השיגה השנה את התוצאות הטובות ביותר בכמות מתיישבים ומתעניינים כך שנדמה שגם כאן עקרונות הפעולה היו טובים ומדויקים. הישג נוסף תקדימי מכל צד, היה חתימת פרויקט מיזם משותף עם משרד רוה"מ בתחום השירות הציבורי, יעד נכסף של המכינות שנים רבות, ואנו שמחים בכך מאד ומקווים להישגים נוספים בתחום זה של מיזמים משותפים מחד ושל כנסיה לשירות הציבורי של בוגרינו מאידך.

עידן הקורונה

במרץ 20 השתנה כידוע עולמנו. מה-15 במרץ ועד ה-23 במאי עסקנו באופן אינטנסיבי ושוטף בהכוונה והפניה של חניכי המכינות להתנדבות וסיוע למגזר החקלאי, לרשויות הרווחה, למוסדות סיעודיים ומעונות חוסים, לבתי החולים (טיפול בילדי הצוותים הרפויים), וסיוע לנזקקים באשר הם.  

עבדנו בשת"פ עם השומר החדש ולב אחד (גם הם ארגונים שהוקמו ומפעילים על ידי בוגרי מכינות ריבם), מטה המועצה ריכז את כל הפעילות וכ-2,000 חניכים עבדו בשיא המגיפה במקביל, רובם מחוץ לבית הוריהם. זכינו לתשבחות רבות ולאזכורים רבים בתקשורת וע"י הציבור, והחשוב מכל לטעמי הוא שהוכחה חשיבותן של המכינות ככוח עזר מאורגן להפעלה מיידית כאשר המדינה נדרשת לו בשעת חירום. כלקח מהפעילות בעת המגיפה החליטה מועצת המכינות לבצע מהלך של הפיכת המועצה ל"ארגון סיוע אזרחי בחירום". השלמת הפרוצדורות הנדרשות לכך בביטוח לאומי, בפיקוד העורף, ברח"ל, במגן דוד אדום ובמשרדי הממשלה יאפשרו לנו הכנת תכניות מפורטות מראש. חלק מהמהלך כולל כבר התקשרות עם קק"ל אנגליה שהעבירו ל-9 מכינות "עגלות חירום" נגררות, להקפצה מיידית. השקענו גם עבודה רבה בהיערכות למתווה החזרה בעידן קורונה ובאתגר לנהל שנת עבודה תחת קורונה בלי לחלות ובלי להיות מושבתים - ואכן השנה הנכנסת תוכיח את מידת הצלחתנו לעמוד באתגר הזה.

בינוי

קשה להפריז במצב הבינוי הקשה והכרוני שהמכינות סובלות ממנו כתוצאה מהיעדר משאבים והשקעה מדינתית בתשתיותיהן. אנו תולים תקוות במדינה ובממשלה שתסייע לנו להסדיר העניין בתכנית רב שנתית, אך המגיפה יחד עם חוסר היציבות הפוליטית מקשים עלינו להעריך אם נצליח בשנה הקרובה לזכות סוף סוף  להסדרה. לעומת מצב זה, טוב לשתף בכך שפרויקט בינוי מכינות הצפון של הקק"ל, שבמסגרתו משופצות כל מכינות הצפון, יצא לדרך הפיזית - שיפוץ ובינוי בשטח נחמה פורתא.

סיכום

המכינות המשיכו בתש"פ לשמור על רמה גבוהה ביעדים המדידים: הן במסגרת השרות הצבאי (מסיימי קורס קצינים, קורס טיס, קורסים פיקודיים, יחידות מובחרות, לוחמים, מדריכים וכו') בשירות הציבורי (שליש מצוערי השירות הציבורי הם בוגרי מכינות!), בהתיישבות (80 אחוז ממתיישבי המגזר הכפרי הם בוגרי מכינות) ולראשונה גם בוגר מכינה הגיע למשרת שר במדינת ישראל...יחד עם זאת המהלך הארוך שבו התחלנו בעקבות האסון של מכינת בני ציון בנחל צפית, שינוי ארגוני תרבותי והעמדת רף הבטיחות במכינות בתקן של חיל האויר הישראלי עוד לפנינו, כמו האתגר העצום של פעילות וגיוס חניכים תוך כדי קורונה. הצורך לעבד מתחים פערים ושונות בעולם המכינות גם הוא לא התפוגג לאור המתח השורר במדינה ודורש, כמו ביחסים בין בני זוג, עבודה מתמדת ואמפטיה בסיסית זה לזה וגם בכך נמשיך לעסוק בשנה הקרובה.מנצל ההזדמנות להודות לכל שותפינו ולכל עובדי המועצה, ולהיפרד מחברינו יוסי ברוך שיוצא לגמלאות אחרי 22 שנים ברציפות כראש מכינת גליל עליון מיום היוסדה. יוסי היה אבן הראשה של בניין מכינה מפוארת, מאורגנת ומובילה ותרומתו לעולם המכינות לא תסולא בפז! לנעליו של יוסי נכנס חברינו עודד שטיין בוגר המכינה בעצמו ואשר מילא בה שלל תפקידים בשנים האחרונות. נאחל לעודד הצלחה רבה בכניסתו לנעליים הגדולות שירש....

שנת עבודה טובה!

דני

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.